Prednosti EPIDURALNE anestezije
Stručnjaci tvrde da porođaj uz ovu vrstu anestezije smanjuje traume bebe zbog toga što brže prolazi kroz porođajni kanal, pa su deca rođena uz epidural u daleko boljoj kondiciji. Ipak, pre nego što se izbare ova metoda neophodan je detaljan pregled kako bi se izbegle komplikacije.
Epiduralna anestezija je procedura kojom se ubrizgava anestetik ispod tvrde opne u kičmenoj moždini ( u donjem delu kičme), čime se blokira bol prilikom porođaja. Primenjuje se kada porođaj krene i čim počne da deluje (nakon 10-15 minuta) trudnica ne oseća ništa od pojasa naniže, jer anestetici blokiraju nervne završetke. Sve vreme žena je budna i svesna, jer je pod anestezijom samo jedan deo tela.
Epiduralna anestezija daje se kada počnu ritimične i stalne kontrakcije: porodilja treba da legne na stranu ili sedne na krevet, sa bradom spuštenom prema grudima, i blago savijenim nogama. Mesto gde se uvodi igla (u epiduralni prostor) dezinfikuje se a potom se postavlja kateter. Igla se potom pažljivo izvlači, a kateter ostaje u epiduralnom prostoru kako bi se mogao ubrizgati anestetik. Bol koji izazivaju kontrakcije i izlazak ploda prestaje na četiri do šest sati, s tim što se dejstvo može skratiti ili produžiti. Nakon porođaja kateter se vadi, a delovanje anestetika prestaje nakon nekoliko sati.
Epiduralnu anesteziju sprovodi stručno lice – anesteziolog, u saradnji sa ginekologom.
Prednost epiduralne anestezije:
U 90% slučajeva potpuno eliminiše bol tokom kontrakcija i porođaja.
Ne škodi bebi, stručnjaci čak tvrde da je dete rođeno pod epiduralnom anestezijom u boljoj kondiciji jer se manje zadržava u porođajnom kanalu.
Žena je sve vreme svesna i budna, i aktivno učestvuje u porođaju.
Porodilja je daleko opuštenija, jer ne oseća bolove, pa se brže „otvara“.