Talamus umesto uspavanke
Spavate kao beba? Zahvalite vašem talamusu – tvrde istraživači koji su otkrili da taj deo mozga pomaže ljudima da čvrsto spavaju uprkos spoljnim smetnjama.
Da bi otkrio zašto neki ljudi mogu da spavaju okruženi bukom, dok druge budi i najmanja smetnja, profesor Džefri Elenbogen, neurolog sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Harvard, koristio je elektrode da prati moždanu aktivnost 12 volontera dok su spavali u mračnoj, od zvuka potpuno izolovanoj sobi.
Elenbogen i njegovi saradnici zatim su ponovili eksperiment, ovoga puta emitujući 14 zvukova, kao što su spiranje školjke toaleta i ulična buka, u intervalima od po 30 sekundi, pojačavajući ton sve dok moždani talasi volontera nisu pokazali proces buđenja.
„Spavači“ koji su tolerisali veću buku pre nego što su se probudili, pokazali su višu frekvenciju takozvanog „vretena spavanja“ – kratku burnu aktivnost posebnih moždanih talasa – u toku non-REM spavanja za razliku od onih koji su se lako budili.
„Vretena spavanja“ nastaju u relejnom centru senzora moždanog regiona talamus. Tim naučnika pretpostavlja da talamus deluje kao neka vrsta izolatora, aktivirajući „vretena“ da onemoguće da regioni mozga primete i odgovaraju na zvuke.
Profesor Elenbogen smatra da će njegova otkrića doprineti budućim rešenjima za zdrav i opuštajuć san.
Izvor: FoNet