Šta treba da sadrži vaša putna apoteka na odmoru?

by | jun 29, 2013

Ako planirate da ovog leta negde otputujete tokom godišnjeg odmora, na zaboravite da pripremite i spisak lekova, pribora i sredstava za ličnu higijenu koji će vam možda zatrebati, pogotovo ako putujete sa decom, koja su osetljivija na promene klime, ishrane i teže podnose dugotrajnu vožnju. Šta poneti na putovanje, koje lekove nikako ne smete da izostavite i koji će vam dodaci ishrani dobro doći kako bi proveli bezbrižno i prijatno letovanje, saznajte u ovom tekstu.

Holiday2

Ne zaboravite lekove za ublažavanje ili sprečavanje bolova, visoke temperature, dijareje, protiv bolova i oticanja nogu, kao i lekove koje redovno uzimate. Povremeno je dobro preventivno da uzmete i dodatke ishrani jer je poznato da mnogima na odmoru padne imunitet. Lekovi koji istovremeno smanjuju bol i snižavaju temperaturu obavezno moraju da budu deo svake putne apoteke.

Ukoliko ste skloni mučnini i povraćanju tokom putovanja, na put obavezno ponesite odgovarajuće lekove protiv mučnine. Tablete se uzimaju pola sata pre vožnje i mogu se uzeti više puta na dan. Za dete svakako ponesite sredstvo protiv dehidratacije, kao i za regulisanje probavnih poremaćaja.

Sredstva za zaštitu od insekata primenjuju se nanošenjem na kožu, deluju do tri sata, nakon čega se ponovno nanose. Proizvode se u obliku losiona, mleka, stikova ili flastera, a ako s vama putuje i dete, pripazite da je sredstvo koje kupujete prilagođeno uzrastu deteta. Osim sredstava koja štite od uboda, u putnu apoteku uključite i sredstva koja se primenjuju nakon uboda insekta. To su obično gelovi koji rashlađuju, a sadrže i sastojke koji sprečavaju crvenilo, otok i svrab. Ona se primenjuju i nakon opekotina od meduza, a pomažu i ako dođe do opekotina od sunca.

Članak se nastavlja posle reklama

Osobe koje pate od alergije, moraju da nose lekove protiv alergije, koje uzimaju prema preporuci lečkara, u dozi, vremenu i na način kako je to odredio lekar. Osobe koje od raniije imaju iskustvo s alergijom na sunce, u dogovoru s lekarom, mogu započeti s uzimanjem leka i par dana pre izlaganja suncu, ali za te je osobe najbolje da u potpunosti izbegavajui sunce.

Obavezna su sredstva za zaštitu kože od sunca s visokim faktorom zaštite (SPF 15 i više) kao i hidratantni losion ili mleko koji će nakon sunčanja koži vratiti vlagu. Za decu faktori zaštite moraju biti visoki, najmanje 30, a najbolje je bebe i malu decu uopšte ne izlagati suncu. Ne zaboravite na medicinsku dokumentaciju, antiseptični sprej za dezinfekciju rana, materijal za previjanje rana, flaster, sterilne komprese, elastični zavoj, prašak s elektrolitima za nadoknadu izgubljenih minerala u slučaju dijareje ili povraćanja. Tokom dijareje, povraćanja, visoke temperature ili intenzivnih znojenja iz organizma se, osim tečnosti, gube i soli (elektroliti) koje je neophodno nadoknaditi.

Ne zaboravite i na:

Članak se nastavlja posle reklama
  • toplomer
  • aspirator za nos
  • fiziološki rastvor
  • sirup protiv kašlja i za ublažavanje kašlja
  • sredstva za obradu manjih rana i ogrebotina
  • gel za desni
  • zaštitu od insekata i krpelja
  • sterilne zavoje
  • makazice
  • kremu za sunčanje s visokim faktorom
  • mleko poslije sunčanja ili rashladni gel
  • vlažne maramice

Izvor: zena.hr

Tagovi: