50 beauty trikova za bezbedno sunčanje i savršen ten

by | jul 1, 2013

Tokom letnjih dana, vaše telo znojenjem gubi puno vode, te je veoma važno da pijete i puno tečnosti, kako biste nadoknadili taj gubitak i osigurali da vaša koža ostane meka i hidrirana. Osim toga, i sami znate da lekari preporučuju se da se između 11 i 16 sati ne izlažemo suncu jer su tada sunčevi zraci najjači, te isušuju kožu. Otkrijte 50 korisnih saveta o sunčanju i zaštiti vaše kože.

suncanje

1. Pre svega, čuvajte se opekotina

Čak 50 odsto ljudi starosti 18-29 godina barem jednom su imali opekotine od sunca, pokazalo je prošlogodišnje istraživanje. Veoma je bitno da decu zaštitite od sunca jer opekotine u tinejdžerskom dobu značajno povećavaju rizik od melanoma, pokazuju istraživanja.

2. Izbegavajte solarijum

Članak se nastavlja posle reklama

Sunčanje u solarijumu povećava rizik od melanoma za čak 75 odsto.

3. Tablete za zaštitu od sunca

Nesteroidni lekovi protiv zapaljenja, poput aspirina, smanjuju rizik od razvoja nekoliko najčešćih oblika raka kože, uključujući melanom, karcinom bazalnih i karcinom pločastih ćelija kože, pokazalo je dansko istraživanje. Ipak, deca ih ne bi trebalo da ih konzumiraju.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Svetlucavo ulje za predivan ten

Ako idete na neku letnju zabavu i želite da naglasite delove tela koji su vam otkriveni, upotrebite ulje za samopotamnjivanje koje sadrži šljokice.

Članak se nastavlja posle reklama

5. Hidratantna krema u boji

Željeni ten možete postići i korišćenjem hidratantne kreme koja sadrži tamniji pigment. Ako je redovno upotrebljavate, vaša koža će vam za desetak dana i prirodno za nijansu potamneti.

6. Krema za samopotamnjivanje

Ako želite da izgledate kao da ste na moru proveli 10 dana, krema za samopotamnjivanje je pravo rešenje. No, morate naučiti pravilno da je upotrebite, te, kako biste sprečili mrlje, obavezno pre nanošenja uradite piling kože. Kremu nanesite rukavicama i izbegavajte znojenje i tuširanje narednih osam sati.

7. Ekspresna preplanulost

Članak se nastavlja posle reklama

Ako se spremate na bazen ili plažu, sprej za samopotamnjivanje dobro je rešenje da malo potamnite kožu. Sprej nanesite na 6-12 cm udaljenosti od tela. Ako negde poprskate previše, obrišite ubrusom.

8. Izaberite odgovarajuću kremu za lice

Izaberite kremu za lice koja sadrži retinol, odnosno vitamin A. On sprečava nastanak bora, smanjuje vidljivost tamnih mrlja i akni, te podstiče proizvodnju kolagena. Dobro je imati i kremu s dodatkom vitamina C, koji povećava sjaj i glatkoću kože, te smanjuje upale.

9. Kiseline korisne za negu lica

Nanosite kreme koje sadrže AHA kiseline (alfa hidroksilne kiseline), jer podstiču proizvodnju kolagena i zadržavaju vlagu. Salicilna kiselina deluje protiv upala, te je korisna i u borbi protiv akni i crvenila.

Članak se nastavlja posle reklama

10. Izbegavajte kancerogene sastojke krema

Izbegavajte takozvane ftalate u kremama, jer oni ometaju funkciju endokrinih žlezda i mogu dovesti do hormonalne neravnoteže ili neuroloških i reproduktivnih problema. Povezuju se i s astmom, alergijom, ADHD-om i rakom dojke. Takođe, izbegavajte i parabene koji utiču na ravnotežu hormona i imaju kancerogeni učinak.

11. Formaldehid štetan za kosu i kožu

Formaldehid, kao sastojak krema i preparata za kosu je kancerogen i navodno izaziva probleme disajnih organa, te bi trebalo birati proizvode koji ga ne sadrže.

12. Pažljivo čitajte deklaraciju

Članak se nastavlja posle reklama

Sulfati isušuju kožu i kosu i mogu izazvati iritaciju. Oksibenzon je povezan s alergijama, hormonalnim poremećajem i oštećenjima ćelija kože jer pomaže hemikalijama da prodiru u kožu. Triklozan štetno utiče na rad štitne žlezde i endokrini sistem.

13. Cink, shea maslac i ulje nevena

Potražite kreme za sunčanje koje sadrže cink, titanijum i avobenzon. Među „dobre“ sastojke ubrajaju se i shea maslac, zeleni čaj i ulje jojobe, koji hrane kožu. Opekotine „smirite“ uljem od nevena.

14. Neka se na vašem tanjiru vek nađu voće i povrće

Istraživanja pokazuju da karotenoidi, hemijska jedinjenja koja daju boju voću i povrću, mogu obojiti vašu kožu tako da izgleda kao da je dotaknuta sunčevim sjajem. To se odnosi na svo voće i povrće žutih, crvenih i narandžastih pigmenata.

Članak se nastavlja posle reklama

15. Zaštitite spoljni deo ruku i leđa

Ne zaboravite da namažete leđa, spoljni deo ruku i dlanove koji će, ako ih ne negujete, najpre odati vaše godine. Ruke su uvek izložene suncu, te morate dodatno da ih negujete.

16. Ni geni vas ne mogu u potpunosti zaštititi

Čak i ako imate dobre genetske predispozicije, te niste skloni opekotinama, morate da negujete dobre navike: ne provodite vreme na najjačem suncu, koristite zaštitnu kremu kada ste na otvorenom, umereno pijte alkohol, održavajte zdravu telesnu težinu i vežbajte.

17. Zaštitna krema nije samo za leto

Članak se nastavlja posle reklama

Zrela koža ima manji prirodni zaštitni faktor od mlade kože, što znači da je sunčevi zraci mogu brže oštetiti. Bez obzira na starosno doba, kremu sa zaštitnim faktorom bi trebalo da koristite tokom cele godine.

18. Soja protiv bora

Obogatite svakodnevnu ishranu sojom. Rezultati jedne studije pokazali su da žene koje su konzumirale 40 miligrama izoflavona (sastojak soje) dnevno, smanjile su vidljivost bora oko očiju nakon 12 nedelja. Mera od 40 miligrama izoflavona je oko 30 g pržene soje, 120 g tofua ili 1,5 šoljica sojinog mleka.

19. Zaštitite se i kad idete do prodavnice

Kremu za sunčanje namažite na telo 30 minuta pre izlaska na sunce. Makar izašli samo na kratko, do prodavnice.

20. Izbegavajte jake mirise i konzervanse

Da biste izbegli alergijsku reakciju na kremu za sunčanje, testirajte proizvod na unutrašnjoj strani podlaktice nekoliko dana. Ako vam koža crveni ili vas svrbi, promenite proizvod. Alergijske reakcije najčešće se javljaju na armatične kreme s konzervansom.

21. Medikamenti povećavaju osetljivost na sunce

Lekovi za pritisak, kao i pojedini antibiotici mogu povećati osetljivost na sunce i šanse za opekotine, u zavisnosti od vašeg tipa kože. Stoga, ostanite u hladu ili obucite majicu.

22. Šeširi su odlična zaštita

Šeširi su odlična zaštita za lice. Nabavite one prozirne, širokog oboda, tako da štite i deo ramena. Naravno, ni ispod šešira ne možete bez kreme za sunčanje. Osim temena, zaštitite i kosu.

23. Stres pogoršava kožne bolesti

Čak u 90 odsto slučajeva hroničnih problema kože, od psorijaze, akni do ekcema, uzročnik je stres. Opustite se.

24. I odrasli imaju problema s aknama

Stres izaziva porast adrenalina što može izazvati akne, i to ne samo kod adolescenata.

25. Repelenti i kreme se ne mešaju

Ne kombinujte repelente i kreme za sunčanje. Iako su sredstva protiv komaraca bezopasna, zbog krema će prodreti dublje u kožu, te mogu izazvati iritaciju.

26. Na plažu ne nosite bočice pod pritiskom

Izbegavajte nošenje bočica pod pritiskom, kako sebi ne biste stvorili dodatne probleme.

27. Puder u kuglicama najbolji za crvenilo

Ako želite da prikrijete crvenilo u večernjim satima, izaberite puder u kuglicama u boji, ili onaj koji sadrži kofein i ekstrakt zelenog čaja.

28. Jagode za sjaj kože

Presecite jagodu na pola i protrljajte njome telo i lice. Nakon dva minuta isperite. Jagoda poboljšava sjaj kože ublažava staračke pege.

29. Sunčevi zraci prodiru i ispod kupaćeg kostima

Ne zaboravite da vas bikini ne štiti od štetnih zraka, stoga kremom namažite i područja koja prekriva kupaći kostim.

30. Jogurt leči opekline

Mlečne kiseline iz jogurta deluju umirujuće na kožu. Namažite opekotine jogurtom, ostavite da deluje oko 30 minuta, a zatim isperite mlakom vodom.

31. Vitamini C i E štite kožu

Vitamin C i E učvršćuju kožu i štite je od starenja, što ih čini najboljim zaštitnikom mladolikog izgleda. Jedite namirnice bogate ovim vitaminima: agrume, bobičasto voće, orašaste plodove, maslinovo ulje i različite semenke.

32. Dinja za hidrataciju kože

Dinja je odličan izbor za njegu kože tokom leta jer je bogata antioksidansima i vodom, te hidrira kožu.

33. Salicilna kiselina uklanja višak ulja u porama

Pilinzi na bazi salicilne kiseline vrlo su korisni leti jer uklanjaju mrtve ćelije kože, ali i višak ulja u porama.

34. Konzumirajte namirnice bogate vodom i antioksidansima

Da biste smanjili negativan uticaj sunca, ishranu obogatite hranom koja sadrži antioksidanse, poput kelja, paradajza, avokada, badema, tikvica, krastavaca, jagoda i borovnica. Ne samo da ćete smanjiti zapaljenja, nego ćete i sprečiti dehidraciju.

35. Smanjite crvenilo i bol nakon uboda insekta

Ugriz bube ili ubod komarca ili ose može biti vrlo neprijatan. Prilikom uboda, primenite kremu s hidrokortizonom barem dva puta dnevno, dok ne prestane svrabež.

36. Letnji piling od kafe

Pomešajte 1/4 šoljiced ulja od susama, pola šoljice krupne morske soli, pola šoljice mlevene kafe i 20 kapi ulja eukaliptusa. Piling primenite pod tušem. Masirajte kožu dugim, polukružnim pokretima, ostavite da malo deluje pa dobro isperite.

37. Specijalne kreme za sportiste

Za sportske aktivnosti na otvorenom koristite zaštitne kreme koje su i namenjene sportskim aktivnostima jer one najčešće sadrže i hemijsku zaštitu od sunca. Ne koristite ih svakodnevno jer su guste i „guše“ kožu.

38. Hladan tuš nakon sunčanja

Vreo tuš nakon izlaganja suncu nije dobra stvar jer dodatno isušuje kožu. No, hladan tuš nakon znojenja pomaže da se donji slojevi kože rashlade, te da se smanji izbijanje akni. Ako samo želite da se rashladite, odlučite se za mlaki tuš.

39. Osvežite kožu

Za smirenje kože dobro će vam doći termalna voda, jer sadrži prirodne minerale koji smiruju kožu. Osim toga, kad se znojimo, gubimo minerale koji su potrebni za zdravlje kože, te ih možete nadoknaditi uz pomoć sprejeva.

40. Prirodni ‘čistač’ bubuljica

Ukoliko vam izbiju sitne bubuljice, jednom dnevno ih premažite kurkumom. Ovaj začin sadrži antioksidans koji uklanja bakterije.

41. Kokosovo ulje protiv tamnih mrlja

Dvaput dnevno očistite lice kokosovim uljem i već za nedelju dana videćete pozitivan učinak koje ono ima na kožu.

42. Kamilica protiv otoka

Kako raste temperatura, tako vaša koža biva sve masnija, jer telo na visoke temperature reaguje zadržavanjem viška vode, te veliki broj ljudi ima problem s nadutošću. Čaj od kamilice sadrži prirodni diuretik, te smanjuje otoke.

43. Alge protiv UV zraka

Uzimanje 4 mg astaksantina (ekstrakta crvene alge) na dan štiti vas od opekotina, te možete više vremena provesti na suncu.

44. Žumance „briše“ bore

Žumance je bogato antioksidansima koji jačaju kapilare u koži. Dva jajeta dnevno mogu povećati vlažnost kože za čak do 60 posto, te smanjiti vidljivost bora već za mesec dana.

45. Losos kao fejslifting

Losos je bogat hemikalijama koje jačaju mišiće, te zatežu kožu. Konzumiranje 100 g lososa na dan dovesšće do pozitivnih promena za samo dve nedelje.

46. Aloe vera kao SOS tretman

Gel ili voda od aloe vere odlični su za smirenje prvih znakova crvenila od sunca. Aloe vera hidrira vašu kožu, te sprečava pojavu bora.

47. Sok od paradajza protiv opekotina

Sok od paradajza brzo smiruje upale, a osim što štiti iznutra, leči i spolja. Ukoliko imate opekotine od sunca, namažite se sokom od paradajza, ostavite nekoliko minuta, a zatim isperite.

48. Lekovi za opekotine

Ako zbog opekotina ne možete da spavate i imate osećaj da „gorite“, uzmite 400 mg aspirina ili brufena na svaka četiri sata. Mažite se kremama koje smiruju kožu.

49. Za ujednačen ten

Napravite masku za lice od tri kašike graham brašna, jogurta i nekoliko kapi limuna, te nanesite na lice. Ova maska će ujednačiti ten i otkloniti nečistoće s lica.

50. Maska za brzo osveženje

Izgnječite dve kašike papaje i dobro promešajte s kašičicom meda. U smesu dodajte i belance, te nanesite na lice. Ostavite da odstoji 15 minuta, a zatim isperite mlakom vodom.

Tekst: Life Content
Izvor: 24sata.hr

Tagovi: