Sedam prirodnih rešenja za najčešće letnje probleme

by | jul 6, 2013

Umesto da otrčite u apoteku kada sledeći put izgorite na suncu ili vas ubode komarac, isprobajte neke od ovih kućnih rešenja za probleme sa kojima se često susrećemo tokom leta.

to do

1. Kora od banane protiv svraba nakon ujeda insekta
Stari kineski recept protiv ujeda insekata podrazumeva trljanje rane unutrašnjom stranom kore od banane. Pokazalo se da je to sjajan način da smanjite iritaciju i upalu kože. Najpre očistite područje vodom i sapunom i porom držite unutrašnju stranu kore od banane na tom mestu pet minuta. S vremena na vreme malo protrljajte, ali nemojte da ispirate. Pustite da ostaci od kore ostanu na koži kako bi je isušili i zaustavili svrab.

2. Sirće ublažava opekotine od sunca.
Sirće sadrži sirćetnu kiselnu, jednu od komponenti lekova kao što je aspirin, i pokazalo se da je to sjajan način da olakšate bol od opekotina od sunca, umanjite upalu i svrab. Sirće pomaže da se vrati pH vrednost izgorele kože i pospešuje zarastanje. Njegova antiseptička svojstva uz to uništavaju bakterije, što je svakako od pomoći u slučajevima plikova i guljenja kože. Jednostavno potopite nekoliko slojeva papirnih ubrusa u jabukovom ili običnom sirćetu i blago ih natapkajte na izgorele delove kože.

3. Šminka traje duže uz aloe veru.
Gel od aloa veere ne samo da je sjajan u borbi protiv akni i bubuljica, on takođe umanjuje masni sebum, što ga čini odličnim sredstvom za fiksiranje šminke tokom leta. Koristite ga pre šminkanja kao prajmer – on će hidrirati kožu i stvoriti efekat zatezanja dok se suši.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Papaja omekšava ispucale pete.
Papaja sadrži enzime koji razlažu proteine, zahvaljujući čemu ona pomaže u tretiranju ispucalih peta i tabana. Jednostavno izgnječite papaju u masku i premažite je po petama. Ostavite da stoji 15 minuta, i potom isperite mlakom vodom. Tretman ponovite dva puta nedeljno.

5. Vodonik peroksid izbeljuje žute nokte.
Nokti često tokom leta poprime žutu boju ukoliko ih ne negujete. Rešenje za ovaj problem krije se u dva sastojka: vodonik peroksidu i sodi bikarboni. Najpre umočite prste u toplu vodu tokom deset minuta. Temeljno ih osušite. Pomešajte kašiku vodonik peroksida sa tri kašike sode bikarbone i izmešajte ih u pastu. Uz pomoć štapića za uši nanesite mešavinu oko i ispod noktiju. Ostavite da deluje dva do četiri minuta i isperite toplom vodom. Ovo možete ponoviti do dva puta nedeljno.

6. Masline pomažu pri mučnini tokom putovanja.
Ako vam je muka tokom dugih putovanja, ovog leta vam taj problem mogu olakšati masline. Naime, kada nam je muka, naše telo proizvodi više pljuvačke kako bi zaštitilo zube od stomačne kiseline. Masline sadrže enzime koje u ustima smanjuju pljuvačku, a na taj način i mučninu. Ovo je efikasno samo u ranim stadijumima mučnine.

Članak se nastavlja posle reklama

7. Soda bikarbona protiv neprijatnog mirisa ispod pazuha.
Ukoliko vam ni velike količine dezodoransa ne mogu pomoći da se rešite neprijatnog mirisa od znoja, rešenje se krije u običnoj sodi bikarboni, koja će upiti znoj, ali i uništiti bakterije. Alkalna soda bikarbona u kombinaciji sa znojem stvara gas koji izaziva trenutno isparavanje znoja. Drugim rečima, soda bikarbona neće blokirati znoj i sprečiti ga da izađe iz pora, već će omogućiti koži da se odmah osuši čim počne da se znoji.

Tagovi: