Rečenice koje nikada ne bi trebalo da kažete svom detetu

by | jul 8, 2013

Pojedine rečenice koje roditelji, svesno ili nesvesno, upute svom detetu mogu da naruše njihov odnos jer omalovažavaju dete i ruše mu samopouzdanje. Stoga pazite kako se izražavate i izbegavajte sledećih nekoliko rečenica.

roditelj i dete

Mogao/la si ti to i bolje

Možda mislite da vaše dete može postići bolji rezultat u školi ili sportu, ali ovakavim komentarom mu poručujete da niste zadovoljni i ne cenite njegov trud, što ga može demotivisati. Upravo zbog tih izjava vaše dete vremenom može i prestati da se trudi.

Komentari o načinu ishrane

Članak se nastavlja posle reklama

„Da li si sigurna da želiš da pojedeš još jedan kolač?“ Stručnjaci savetuju da se držite podalje od izjava koje stvaraju negativnu sliku o telu. Pokušajte da izbegnete komentare o tome da je on/ona izbirljivo dete. Umesto toga, držite se pozitivnih, poput: „Vau, vidim da si probao/la supu od povrća“.

Isključive izjave

„Ti uvek… ili ti nikada…“ Neke od ovitaviti posledice za ceo život. Izbegavajte da generalizujete stvari. Takvim izjavama poništavate sve one lepe stvari koje je vaše dete uradilo, ili izgovorilo. Razmislite malo. Nije istina da se dete nikad samo ne seti da uradi domaći. Ili da baš uvek prospe sok dok pije. zar ne?

Članak se nastavlja posle reklama

„Zato što ja tako kažem“.

Izbegavajte ovu rečenicu. Time preuzimate svu kontrolu i zanemaruje dete kao ličnost, onemogućavajući mu da samo shvati neke stvari. Osim toga, izostavljate učenje jer takva izjava ništa ne objašnjava i iz nje dete neće ništa naučiti. Na primer, ako vaš mališan ne želi da ide kod rođaka već bi radije da ostane da se igra, objasnite mu da znate da voli igranje s drugarima, ali da deka i baka jako žele da ga vide.

Članak se nastavlja posle reklama

„Lepo sam ti rekla.“

Podsećate dete da nešto učini, ali kada se ono ipak odluči na to, bude prekasno. Izbegavajte izjave u kojima likujete samo zato što ste bili u pravu. Popričajte s njim i recite mu da će, recimo, lakše pronaći igračke ako pospremi sobu, a, ne kad traži svoju omiljenu igračku, samo konstatujete: „Rekla sam ti da stvari vraćaš na mesto!“

Ti si najbolji fudbaler, ti najbolje pevaš, ti najbolje igraš…

Ako uvek hvalite svoje dete i govorite mu da je najbolji na svetu, mogli biste da razvijete strah od neuspeha. Radije mu recite da uvek daje sve od sebe i pohvalite ga samo onda kada zaista nešto odlično uradi.

„Ne brini, nije to ništa strašno.“

Članak se nastavlja posle reklama

Ne pokušavajte da umanjite ili omalovažavate dečji strah. Šta god da je u pitanju, ozbiljno ga shvatite i recite da razumijete to što je zabrinut, te ga pitajte kako mu vi možete pomoći da mu bude lakše.

Ne preuzimajte njegove obaveze zato što ćete ih brže obaviti

Pustite dete da pogreši i sam ispravi grešku, tako će najbolje naučiti. Ne radite stvari umesto njega, a pogotovo ga nemojte omalovažavati i reći mu da je spor i da vi znate bolje. Naravno da ćete bolje i brže uraditi neke stvari, ali ne morate mu zato oduzimati pravo da i ono nauči nešto.

Kako brat/sestra to zna/može?

Izbegavajte poređenja. Prijateljstvo, ljubav i rivalstvo idu ruku pod ruku. Ako ih upoređujete, samo potpirujete vatru koja ionako prirodno tinja. Ne ističite prednosti i znanja jednog deteta nauštrb drugog. Svi smo individue s različitim karakterima i sposobnostima, zato prihvatite svoju decu onakve kakvi jesu.

Članak se nastavlja posle reklama

Tekst: Life Content
Izvor: Tportal.hr

Tagovi: