Uskoro „kočnica“ za starost

by| novembar 10, 2010

Svaki drugi Nemac doživi više od 80 godina, svaka druga Nemica proslavi i 85. rođendan, a na Institutu Maks Plank veruju da se starenje može još više usporiti.

U laboratoriji Maks Plank instituta za biologiju starenja u Kelnu, u takozvanu mašinu za sortiranje naučnici stavljaju crve i na taj način indirektno izučavaju proces starenja kod ljudi.

Sve je počelo 80-tih godina kada su naučnici unošenjem genetskih promena uspeli da život nekih crva toliko produže da su oni bili i po deset puta stariji od ostalih.

 

Ovi eksperimenti su pokazali da starenje ima genetsku komponentu i da se njom može manipulisati.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Istraživači u ovom institutu očekuju da će posle eksperimenata sa crvima, mušicama i miševima raspolagati informacijama o procesu starenja kod ljudi.

 

Članak se nastavlja posle reklama

U prirodi su retke životinje koje toliko ostare da su kod njih primetni simptomi starenja, ali je kod ljudi to drugačije.

 

Članak se nastavlja posle reklama

„Zahvaljujući medicinskom napretku i sve boljoj higijeni, ljudski vek je sve duži“, kaže naučni koordinator u institutu Ralf Petri.

 

„Ako pogledamo demografski razvoj videćemo da se u poslednjih 150 godina u svakoj dekadi prosečni ljudski vek produžio za dve i po godine,a čini se da se ovaj trend neće zaustaviti“, kaže Petri.

 

S godinama raste i rizik od bolesti koje su tipične za stare ljude, kao što su na primer Alchajmer i rak. Međutim, duboka starost stanovništva ima i druge posledice, naročito u industrijskim zemljama, jer su upravo u njima vidljive temeljne demografske promene, jer je u ovim društvima sve manje novorođenih beba, a sve više starih osoba.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Izvor: Tanjug

Tagovi: