Očevi su opušteniji u vaspitavanju deteta
Ako se deca nikada ne popnu na drvo “jer mogu pasti”, postaće previše oprezna. I upravo to je jedna od osnovnih razlika u vaspitnim metodama između očeva i majki. Mame su, naime, često zabrinute i kada nema stvarne opasnosti, a tate podstiču decu da otkrivaju svet oko sebe.
Majke, generalno, češće teže savršenstvu, te upoređuju svoje dete s drugima, nerviraju se zbog eventualnih propusta u odgoju, ili ako se njihovo čedo umaže sladoledom ili travom. U istoj situaciji, tata verovatno neće ni primetiti mrlju od sladoleda, ili će se i sam valjati s detetom po travi – jer je najvažnije da se zabave.
Možda deluju neozbiljno, ali upravo ta opuštenost je najvažnija tatina lekcija. Osim toga, upoznavanjem prirode i sveta oko sebe, detetu će se poboljšati koordinacija, te će upoznati svoje telo. Istraživanje je pokazalo i da očevi češće veruju svojoj intuiciji, u odnosu na majke.
Jasnije izražavanje
Očevi češće deci daju konkretnije, direktnije savete i uputstva, bez mnogo objašnjenja. Tako se deca odmalena uče kako što jasnije mogu da izraze vlastite potrebe i želje i u odraslom dobu.
Postavite veće prepreke
Bilo da je reč o fudbalu, društvenoj igri, izletu ili kartanju, očevi postavljaju deci izazove umesto da im popuštaju.
Nemojte popustiti baš svaki put
Dok će mame najčešće pojuriti kako bi pomogle detetu, očevi su mnogo “otporniji” na plač. Deca su te kako sposobna i retko kada im treba pomoć. Takav pristup podstiče detetovu samostalnost, upornost i oslanjanje isključivo na svoju snagu.
Humorom do kreativnosti
Pevanje na kašiku, trkanje do prve prodavnice i slična “glupiranja” takođe su češći među očevima nego majkama. No, deca na taj način razvijaju smisao za humor, maštovitost i kreativnost, ali i steču ležerniji pristup prema životu.
Tekst: Life Content
Izvor: 24sata.hr