Vodič za mlade roditelje: Kupanje novorođenčeta
Beličasto masne naslage koje pokrivaju gotovo celu kožu novorođenog deteta drugačije se nazivaju sirasti maz. Ova prirodna krema štiti kožu novorođenčeta od infekcije prilikom prolaska kroz porođajni kanala. Osim što čuva bebu od prodora bakterija, čuva kožu i od isušivanja.
Koža bebe je tanka i nežna i nije joj potrebno previše tretmana. Dovoljno je obrisati sirasti maz, bez kvašenja bebe, jer on neguje bebinu kožu po dolasku na ovaj svet. Do pre rođenja beba je “ušuškana” u toplom i mirnom kod svoje majke i ta ista krema joj pomaže da taj prelaz za kožu bude manje traumatičan.
Preporuka je ostaviti bebu suvu i zbog pupčanog patrljka koji predstavlja otvoreno mesto ulaska mogućih bakterija iz spoljne sredine. Što manje manipulisanja sa bebom, čak i u smislu nege, to korisnije za bebu.
U svom radu u ambulanti često savetujem roditeljima da ne kupaju svoju decu svako veče. Učim ih da redovno, svakodnevno umivanje dece i pranje ruku, genitalija i anusa sapunom treba da zameni svakodnevno kupanje beba.
Bebu je dovoljno okupati svaki treći dan, ponekad i ređe ukoliko je koža deteta suva ili sa ekcemom. Isto tako, nije potrebno kožu mazati bilo kakvim kremama, izuzev Pavlovićevom kremom, isto anogenitalnu regiju. Kad smanjimo pranje, neće biti ni potrebe za omašćivanjem kože.
Priroda za sve ima logično objašnjenje. Zato novorođenče i malo odojče ne perite sapunom, niti kupkama svaki dan, izuzev kao redovnu negu nakon presvlačenja.
Ovde bi bila zgodna prilika spomenuti i korišćenje vlažnih maramica. Vlažne maramice ne mogu zameniti vodu i sapun! Ne koristite ih za pranje, već samo za otklanjanje uprljanog.
Korišćenje vlažnih maramica često dovodi do iritacija u vidu crvenila i osipa u predelu pelena. Čak i kod starije dece ostaje navika da se nakon defekasije obrišu vlažnim maramicama. To nije ispravno raditi, remeti se kiselost kože i ona postaje osetljivija i podložnija infekciji.
Autor: dr Vesna Vuleković, specijalista pedijatar klinike Perinatal