Šta vaše lice govori o vašem zdravlju?

by | avgust 16, 2013

Akne, tamni podočnjaci i crvenilo obraza mogu da ukažu na određene zdravstvene probleme. Dakle, pogled u ogledalo može da otkrije mnogo više nego što mislite.

koza-zdravlje

Većina žena primećuje da im je koža isušena, da gubi sjaj ili da se na njoj, tokom određenog perioda, pojavljuje naglašeno crvenilo. No, upotrebom odgovarajućih preparata za negu, ovi problemi mogu brzo da se otklone.

Međutim, šta preduzeti u slučaju da problem nije samo estetske prirode, već ukazuje na neki organski poremećaj? Proširene pore, upaljeni delovi kože i pojačano mašćenje lica mogu da budu simptomi određenih zdravstvenih problema ili pogrešnog režima nege.

Ukoliko se ne eliminiše pravi uzrok, upotreba bilo kakvog kozmetičkog preparata, čak i najskupljeg, neće vam pomoći da ostvarite cilj – da imate lepu i zdravu kožu.

Članak se nastavlja posle reklama

Tamni podočnjaci

Problem: Koža ispod očiju je mnogo tanja i u njoj ima manje lojnih žlezda nego na ostalom delu lica, zbog toga je suvlja i pigmentisana. Osim toga, koža ispod očiju bliža je kosti, zbog čega, kada dehidriramo i bubrezi otežano rade, postaje vidno tamnija.

Rešenje: Tamni podočnjaci nestaju kada nadoknadimo izgubljenu tečnost. Ipak, tokom godina, koža gubi sposobnost zadržavanja tečnosti, zbog čega su problemi sa podočnjacima izraženiji u poznijem životnom dobu. Iako su osam čaša vode dnevno uslov optimalne hidratacije organizma, dermatolozi tvrde da većina tečnosti jednostavno prođe kroz telo i odmah se izluči. Što se kože tiče, mnogo su važnije tečnosti koje „pojedemo“ kroz namirnice kao što su sveži krastavci, jabuke i riba pripremljena na pari. Takođe, jedite i jaja, jer žumancetu sadrži lecitin – materiju koja jača ćelijski zid i sprečava gubitak vlage.

Članak se nastavlja posle reklama

Osim unutrašnjeg hidriranja, koristite kremu za deo oko očiju jer sadrži sastojke koji vlaže kožu i podstiču cirkulaciju. Povremeno stavljajte hladne komprese (rashlađene filter vrećice) od zelenog čaja i držite ih na očima oko 15 minuta – tanin iz čaja ublažava otoke i dispigmentaciju.

Akne na čelu

Članak se nastavlja posle reklama

Problem: Pojava velikog broja akni na čelu može da bude znak narušene funkcije bešike i sistema za varenje, kao i prisustva velike količine toksina u jetri. U koži čela takođe se nalaze brojne ćelije sebuma, koje proizvode masnoće, pa se pore u ovom delu lica najčešće zatvaraju.

Rešenje: Iako je optimalno čišćenje kože ključna prevencija akni, morate da izbegavate gruba i sredstva koja sadrže visoke koncentracije materija. Umesto toga, koristite preparete za čišćenje na bazi lavande (deluje antibakterijski i smirujuće na kožu) i pametno birajte tonik. Bilo šta što sadrži alkohol uklanja prirodnu masnoću sa kože, što uzrokuje pojačano lučenje lojnih žlezda i pogoršanje stanja.

Umesto toga, očistite lice tonikom (bez alkohola) koji ćete sami napraviti: razblažite jedan deo ružine vodice u dva dela destilovane vode i mešavinu držite u frižideru.

Zapušene pore i mnoštvo akni na licu takođe mogu da budu znak da je jetri neophodna detoksikacija. Pijte šolju tople vode sa sokom od polovine limuna, dva puta dnevno, jer to podstiče protok žuči. I, trudite se da jedete dosta zelenog lisnatog povrća, kao što su kupus, brokoli i prokelj. Ovo povrće bogato je vitaminom C i sumporom, koji olakšavaju izbacivanje toksina iz organizma i nadoknađuju esencijalne hranljive materije neophodne za pravilnu funkciju organizma.

Suvi „pečati“ na obrazima

Članak se nastavlja posle reklama

Problem: Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, obrazi su deo lica koji je “slika i prilika” funkcije pluća. To znači da stres može da utiče na disanje i da poveća osetljivost kože. Kada osećamo tenziju, dišemo „plitko“ i ubrzano – „iz grudi“, umesto duboko i sporo „iz stomaka“. Povećanje tenzije takođe može da izazove pojavu suvih „pečata“ na obrazima i iritaciju kože zbog materije P (hemijska supstanca koju nervni završeci oslobađaju u kožu pod stresom).

Rešenje: Mirišljava smola olibanuma vekovima je korišćena za lečenje mnogih oboljenja, ali i za poboljšanja fokusa i koncentracije. Zapravo, bilo koje aromatično sredstvo (na primer, ulje eukaliptusa ili bora) prirodno stimuliše duboko disanje, što uvećava unos kiseonika u pluća i ublažava tenziju. Poprskajte maramicu aromatičnim uljem i udišite ga oko minut.

Ulja bogata masnim kiselinama smiruju iritiranu kožu i obnavljaju njene zaštitne barijere. Unosite ih kroz ishranu: jedite maslinke i maslinovo ulje (sadrže odličnu kombinaciju omega-3 i omega-6 masnih kiselina), masnu ribu, kao i semenke bundeve (bogate su cinkom, koji je neophodan za zdravu kožu).

Crvenilo nosa

Problem: Ispucali kapilari – pojava koja se prvo javlja na nosu, a potom širi prema obrazima, bradi i čelu – prvi je znak rozacee. Prema kineskoj medicini, nos ukazuje na rad srca. Iako nisu utvrđeni pravi razlozi pojave crvenila, eksperti smatraju da su medikamenti za jačanje zidova krvnih sudova i smirivanje upala efikasno sredstvo za ublažavanje crvenila.

Članak se nastavlja posle reklama

Rešenje: Američki naučnici otkrili su da kombinacija vitamina C i ekstrakta semenke grožđa sprečava pojavu akutne rozacee. Kombinovano, ove dve materije jačaju zidove krvnih sudova i ublažavaju upalu. Takođe, uz ova dva sredstva možete da uzimate slatki koren, u formi tinkture. Glicirizin, sastojak slatkog korena, stimuliše nadbubrežne žlezde da proizvode hormone koji redukuju crvenilo. Osim toga, treba da smanjite unos začinjene hrane, čokolade, alkohola i gaziranih napitaka, jer pogoršavaju simptome rozacee.

Masna brada

Problem: Višak jednog hormona u organizmu, a manjak drugog, može značajno da naruši zdravlje kože. Jedan od osnovnih uzročnika problema sa kožom jeste disbalans reproduktivnih hormona – obično previše estrogena – koji izazivaju PMS. Dve nedelje pre menstruacije, jajnici takođe proizvode veću količinu androgena, za koji je dokazano da stimuliše rad lojnih žlezda u koži lica (masna koža, zapušene pore, akne). Ako se tome doda i kortizol, koji organizam proizvodi u stanju stresa, onda vaša brada zaista može da izgleda poput poprišta bitke!

Rešenje: Ukoliko imate osetljivu kožu, koristite blagi piling koji ćete sami napraviti – pomešajte malo morske soli sa jogurtom. Nakon toga, stavite masku od gline, čime ćete izvući višak masnoća iz pora. Takođe, eksperti preporučuju primenu ružinog ulja, jer se njime uspostavlja ravnoteža materija u koži. Utrljajte ga kružnim pokretima u čistu kožu lica, a potom ga pokrijte vlažnom, toplom krpom od tanke pamučne tkanine. Toplota ubrzava prodor ulja u pore, odnosno čišćenje i smirivanje oštećene kože.

Za ublažavanje simptoma PMS-a i stresa, stavite nekoliko kapi nekog esencijalnog ulja – na primer, kamilice – u toplu kupku. Tako ćete ublažiti stomačne grčeve i bolove u leđima.

Članak se nastavlja posle reklama

Autor: Life Content

Tagovi: