Postporođajna depresija je češća u većim gradovima
Žene koje žive u urbanim sredinama sklonije su razvoju postporođajne depresije nego one koje žive na selu i u manjim mestima. Naime, život u velikom gradu donosi više stresa, a zajednica puža manju podršku mladoj majci. Takođe, u većim mestima po pravilu živi i više stranaca, pa ni oni nemaju odgovarajuću podršku zajednice.
Žene koje žive u urbanim sredinama sklonije su razvoju postporođajne depresije od onih koje žive na selu i u manjim mestima, pokazali su rezultati nove studije. Tačnije, kod stanovnica urbanih sredina tri odsto su veće šanse za razvoj postporođajne depresije pet do 14 meseci nakon porođaja.
Stručnjaci smatraju da život u velikom gradu donosi više stresa, a zajednica pruža manje podrške mladoj majci. Takođe, u većim mestima živi i više stranaca, pa ni oni nemaju odgovarajuću podršku okruženja.
Stručnjaci su proučavali podatke više od 6.000 mladih majki u Kanadi. Otkrili su da je više od devet odsto mladih majki, stanovnica urbanih sredina, patilo od postporođajne depresije, u poređenju sa šest odsto majki iz manjih sredina.
Postporođajna depresija je vrsta depresije koja se javlja kod nekih žena nakon porođaja. Najčešće se razvija u prvih četiri do šest meseci nakon porođaja iako u nekim slučajevima prođe i više meseci između porođaja i javljanja depresije. Simptomi uključuju loše raspoloženje, nemogućnost nošenja mlade majke sa novim roditeljskim dužnostima i poteškoće sa spavanjem.
Iako nije poznato šta tačno uzrokuje postporođajnu depresiju, smatra se kako bi neki od razloga mogli biti emocionalni stres zbog brige oko deteta, hormonalne promene nakon porošaja ili individualne okolnosti kod majke – poput finansija ili problema u vezi. Takođe, kod žena koje su u prošlosti bile depresivne veći je rizik od javljanja postporođajne depresije.
Izvor: Ordinacija.hr