7 smrtnih beauty grehova
Određrene navike u životu, iako možda deluju benigno, na duže staze ostavljaju ogromne posledice na vaše zdravlje i, naravno, lepotu. Poneka cigareta ili piće, ekstra sat na suncu ili nekoliko puta prefarbana kosa ne deluju kao smrtni greh, ali ukoliko to često radite – posledice mogu biti ozbiljne. Stoga, hajde da ponovimo lekcije o najčešćim grehovima koje iznova čine mnoge žene…
1. „Pušim samo kada sam u društvu/izađem!“
Hm, to baš i nije olakšavajuća okolnost. U priči o duvanu postoje samo dve jasno podeljene kategorije – ili ste pušač ili ste nepušač. Takođe, motivi za uživanje u nikotinu ne igraju nikakvu ulogu u određivanju stepena štetnosti. Bez obzira na to da li pušite zbog toga što ne znate šta ćete s rukama, eliminišete osećaj usamljenosti, smatrate da manikirane ruke dolaze više do izražaja kada držite cigaretu, „podstičete“ kreativnost tokom rada ili „pobeđujete“ nervozu, štetan uticaj duvana je podjednak.
Negativne posledice ove navike na pluća i disajne puteve su evidentne, kao i toksični i ovisnički efekat nikotina. Osim toga, duvan isušuje sluzokožu i kožu, što izaziva gubitak prirodnog sjaja i pojavu bora na licu. O karakterističnoj žuto-sivoj boji kože lica da i ne pričamo.
Kada tome dodamo neprijatan zadah iz usta, žutilo na prstima i neugodan miris odeće i kose – u šta ste se, ako ste pušač, i sami uverili – to je dovoljno argumenata da odmah ugasite cigaretu!
Oprost greha
Pa, jedini pravi može da bude da ostavite pušenje! Izaberite metodu koja najviše odgovara vašem karakteru i navikama života i naoružajte se jakom voljom. Izbegavajte situacije koje vezujete za paljenje cigarete, jedite voće (eksperti tvrde da jabuke gase potrebu za duvanom), uzimajte dosta vitamina C (nikotin uništava zalihe ovog vitamina u organizmu) i zaposlite ruke i misli nečim korisnim. Srećno!
2. Alkohol
Osim što ćete osetiti neverovatnu konfuziju u glavi i bestežinsko stanje u telu, prevelike količine alkohola uništavaju vaš ten. Alkohol širi fine kapilare lica i ostvalja ružne fleke. Osim toga, isušuje kožu i usporava proces obnove ćelija, zbog čega koža lica deluje umorno i beživotno.
Oprost greha
Pored toga što ne smete da prekoračite dozu od 14 jedinica alkohola nedeljno, eksperti preporučuju uzimanje dosta tečnosti, vitamina C i esencijalnih masnih kiselina – mere koje će pomoći organizmu da se oporavi nakon uživanja u alkoholu.
Dan nakon lude žurke sa dosta pića započnite relaksirajućom kupkom sa esencijalnim biljnim uljima i utrljajte u telo hidratantni balsam. Ukoliko osećate da vam je lice suvo kao Sahara, utrljajte bogat sloj ekstra hidratantne kreme za lice.
3. Gde su nestale moje obrve?
Čupkanje obrva je podjednako „zarazno“ kao i grickanje kikirikija – kada počnete, nema kraja! No, za razliku od tamanjenja velike kesice kikirikija, što obično izaziva nadutost, posledica preterivanja u čupkanju obrva jeste njihov totalni deficit.
A kao što svi vizažisti kažu – obrve su od krucijalnog značaja za ostvarivanja ravnoteže između crta lica. Preterano očupkane obrve su kao loša frizura – ističu mane lica i daju taj smešni izgled iznenađenosti.
Oprost greha
Ako ste već „ogrezli“ u ovom grehu i ne odvajate se od pincete dan-noć, moraćete da napravite radikalan zaokret u životu. Bacite sve pincete i suzdržite se od čupkanja najmanje mesec dana! Ako baš dospete u apstinencijalnu krizu, počupajte samo onaj višak dlačica između obrva.
Eksperti preporučuju utrljavanje maslinovog ili bademovog ulja u kožu, zbog podsticanja rasta obrva, kao i iscrtavanje buduće linije obrva specijalnom olovkom za obrve, koja će vam poslužiti kao parametar rasta. Nakon mesec dana (ili duže) apstinencije, idite u kozmetički salon gde će vam oblikovati obrve „budućnosti“ – oblik kojeg ćete dalje sami lako pridržavati.
4. Žurka od sumraka do svitanja
Koristi kvalitenog i dovoljno dugog sna za lepotu nisu nikakve bapske priče. Uostalom, to može da posvedoči svako ko se pogledao u ogledalo nakon maratonske noćne žurke.
Nakon čitavog dana „samoodbrane“, energetske rezerve kože – hranljive materije, voda, minerali i vitamini – prirodno se smanjuju. Koži je, zato, neophodan san da bi obnovila ove važne zalihe.
Oprost greha
Kada ne uspete da spustite glavu na jastuk pre ponoći, neophodni su vam vitamnski preparati za negu. Vitamin E obezbeđuje zaštitu od dejstva slobodnih radikala, dok vitamin A podstiče proces obnavljanja ćelija.
Ukoliko vas odaju „kesice“ ispod očiju, nanesite specijalnu kremu protiv podočnjaka, ili, jednostavno, držite kolutove sirovog krompira na podočnjacima. Tamne kolutve oko očiju ne možete drugačije kamuflirati do primenom korektora, a ukloniti ih možete samo kvalitetnim noćnim snom.
5. Prečesto farbanje kose
Često farbanje kose, a naročito uz režim oblikovanja frizure uz upotrebu silnih preparata, uništilo bi kosu čak i da je imate trostruko više nego sada.
Hemijske supstance u farbi i samom procesu farbanja slabe proteinsku strukturu vlasi, zbog čega ona bitno gubi elastičnost. A kada kosa ne može da se savije, puca. Rezultat ove pojave jeste suva, lomljiva i tršava kosa. Iste posledice izaziva intenzivno tretiranje kose fenom.
Oprost greha
Ako ste već dospeli u „slama“ fazu, suzdržite se od farbanja četiri nedelje, izbegavajte ispravljanje kose i vratite joj izgubljenu vlagu. Usredsredite se na tretmane regeneracije kose – vitaminska, hidratantna i proteinska pakovanja – koja će vašoj kosi vratiti sjaj, vlažnost i elastičnost.
6. Malo sunca, mnogo štete
Oko 80 odsto uzroka koji ubrzavaju proces starenja potiče iz spoljašnje sredine. To je dovoljno ubedljiv argument da nikuda ne idete bez sredstva za sunčanje. UV zraci oštećuju DNK a to, u kombinaciji sa prirodnim procesom starenja, dovodi do pojave bora i grubog izgleda kože.
Oprost greha
Današnja kozmetička industrija nudi brojne preparate kojima možete, ali samo donekle, da popravite učinjenu štetu. U tu kategoriju proizvoda spadaju noćne kreme sa retinom, anti-age sastojcima i izrazitim hidrirajućim efektom. Dnevne kreme moraju da sadrže visok SP faktor, hidratantnu komponentu, kao i hranljive materije koje pospešuju prirodnu odbrambenu funkciju kože (vitamin E, A, C).
7. Sve što imam stavljam na lice
Iako je redovan režim čišćenja i nege kože od esencijalne važnosti za zdrav i lep izgled kože, konstantno „ribanje“ i mackanje lica svakako treba da izbegavate.
Prečesto čišćenje kože, naročito jakim sredstvima, kao i prečesto vršenje pilinga, može bukvalno da skine površinski zaštitni sloj i, posledično, uzrokuje razne iritacije i infekcije kože.
Sredstva za čišćenje kože koja sadrže alkohol, uklanjaju prirodni sebum, što će posledično podstaći lojne žlezde na hiperprodukciju. Istovremeno, teške i masne kreme mogu da zatvore pore lica i tako uzrokuju pojavu akni i mitesera.
Oprost greha
Ukoliko je vaše lice crveno, zategnuto i vrlo osetljivo, vreme je da pojednostavite režim nege. Zamenite pojedine komponente preparatima koji imaju blaže dejstvo ili su namenjeni nezi osetljive kože.
Takođe, redukujte postupke čišćenja, tačnije, svedite ih samo na osnovne korake (umivanje će u početku biti dovoljno). Ukoliko je koža iziritirana, izbegavajte pilinge, upotrebu preparata koji sadrže alfa-hidroksilnu kiselinu, kao i one koji su parfimisani, i to bar nedelju dana. U slučaju da crvenilo i hiperosetljivost lica ne nestanu ni tada, obratite se dermatologu koji će vam verovatno prepisati antiupalnu kremu ili antibiotike.