Kako da prevarite glad?!

by| decembar 19, 2010

Kada nas glad sasvim obuzme, zaronimo glavu u frižider ili ormarić i ne biramo šta ćemo jesti. Pre ćemo posegnuti za čokoladom nego za jabukom, a jedan od imperativa ukoliko želite vitku liniju jeste zdrava ishrana.

Neka u vašoj kuhinji uvek bude dovoljno zdravih namirnica koje možete da grickate (voće, orašasti plodovi) i pridržavajte se saveta nutricionista da, na svaki obrok bogat kalorijama ide pet zdravih, a manje kaloričnih obroka.

Doručak je obavezan. Ako ga preskočite, trošićete rezerve i iznenada ćete osetiti veliku glad. To će vam se, sva je prilika, dogoditi na poslu, gde nećete moći da birate i lako ćete posegnuti za nekom nezdravom hranom, bogatom šećerom.

 

Mozgu je potrebno vreme da bi registrovao da smo siti (na pun želudac reaguje sa 15 minuta zakašnjenja), a kada jedemo brzo i usled napada gladi, naprosto proždiremo hranu. Jedite sporije, jer tako ostavljate mozgu dovoljno vremena da reaguje kada je želudac optimalno pun.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Manjak sna usporava metabolizam, a to znači da ćemo sagorevati manje kalorija. Poremećaj ritma ishrane dovodi i do nepravilnog varenja, što znači da treba dovoljno da spavate.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Ako u organizam unosite mnogo tečnosti ubrzavate metabolizam, a na taj način se organizam brže čisti od toksina.

Iako se godinama verovalo da nam se apetit povećava kada razmišljamo o hrani, najnovija istraživanja pokazuju sasvim suprotno, da maštanje o hrani smanjuje apetit, pišu „Novosti“.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Navodno, istraživanje je pokazalo da ako razmišljate o tome da jedete čokoladne bombone i to činite vrlo detaljno, želja za slatkišem postepeno će nestajati. Ispitanici su zamoljeni da zamišljaju kako čokoladne bombone, jednu za drugom, stavljaju u usta, dugo ih žvaću i zatim gutaju.

 

Posle nekoliko minuta zamišljanja, ponuđena im je puna činija tih bombona i uočeno je da oni koji su uspeli da najdetaljnije zamišljaju bombone nisu imali potrebu da jedu stvarne.

 

Članak se nastavlja posle reklama

„Očigledno je da se sa željom za hranom najbolje možemo nositi zamišljajući hranu. Što smo detaljniji, to smo sitiji i nemamo potrebu za stvarnom hranom“, istakao je vođa istraživanja Keri Morvedž.

 

Izvor: Mondo

Tagovi: