Dvoje su par, troje su gužva: Očuvajte vezu i kada beba dođe na svet

by | septembar 5, 2013

Oboje ste bili ubeđeni da će vas prinova zbližiti. Ali, zbog čega se onda dešava da je vaša beba jedina osoba koja uživa u nežnostima? U periodu adaptacije, vaš odnos sa suprugom će pretrpeti izvesne promene. Ali, nemojte da očajavate niti da paničite. Uz malo truda, strpljenja i priličnu dozu tolerancije sa obe strane, vaš san o još većoj bliskosti postaće stvarnost.

roditelji

Za razliku od trudnoće, kada ste mogli da sanjarite i zamišljate život sa prinovom, nakon porođaja sledi otrežnjenje. To znači da ćete, istovremeno i u hodu, uz brigu o novorođenčetu, morati da se prilagođavate brojnim emotivnim i fizičkim promenama.

Prelazak sa uloge supruga i supruge na „dužnosti“ mame i tate, radikalno menja vaš život, kao i vaš identitet. U kombinaciji sa radnim obavezama i usaglašavanjem sa partnerom o tome kako da vaspitavate dete, emotivni život zaista može da trpi. Početnu euforiju zbog dolaska bebe u dom vrlo brzo mogu da zamene osećaji iscrpljenosti i krajni očaj, i to sa obe strane.

Prirodno, sva ta osećanja i razmišljanja pogoršava hroničan nedostatak sna. Eksperti kažu da, prema rezultatima nekih istraživanja, novopečeni roditelji izgube između 400 i 750 sati sna u toku prve godine života deteta.

Članak se nastavlja posle reklama

Upravo zbog toga, pronalaženje vremena za opuštanje jeste prioritet, a ne opcija. Nemojte da osećate krivicu zbog toga ali istovremeno znajte da vaš suprug ne može da vam čita misli. Ako kažete „Dobro sam“, u situaciji kada ste na ivici kolapsa, ne možete da ga krivite zbog reakcije koju niste želeli.

Eksperti predlažu da kontinuirano iskazujete svoje potrebe na jasan i smiren način, umesto da čekate da se frustracije i druga negativna osećanja nagomilaju do tačke eksplozije. Pokušajte istog trenutka da reagujete na ono što vam zasmeta, ali ne besom, vikom, optuživanjem ili plačem, već na konstruktivan način.

Svaka majka, upozoravaju stručnjaci, od prvog dana mora da nauči kako da rasporedi osećanja, ali i obaveze. Uključivanje supruga u novu situaciju, i to od prvog dana, bitno je za oba partnera – vama su potrebna pomoć i podrška, a njemu da oseti da je važan deo vašeg malog tima. Dogovorite se oko raspodele obaveza i dopustite mu (ma koliko vam delovao nespretan) da ih sam obavi.

Članak se nastavlja posle reklama

Top 5 saveta da vaša veza, i sa bebom u naručju, bude ona stara:

1. Razgovarajte o svemu što vas muči. Ne potiskujte svoja osećanja. Velike su šanse da i vaš partner oseća isto, te odvojte vreme samo za vas dvoje, kao i za razgovore ove vrste.
2. Slušajte. Pokušajte da sagledate stvari iz ugla vašeg partnera – nemojte da se takmičite u tome ko je umorniji ili ko je imao lošiji dan. Zapamtite da ste oboje u istoj situaciji.
3. Budite taktični. Ritam spavanja i ishrane vaše bebe zaista može da vas iscrpi u fizičkom i psihičkom smislu. Ipak, pokušajte da budete blagi jedno prema drugom i nemojte da optužujete niti da koristite grube i uvredljive reči.
4. Prilagodite se. Život novopečenog roditelja donosi brojne izazove i teškoće. Zato, nemojte da očekujete da će se sve kockice brzo složiti, a ponajmanje da će se to desiti samo od sebe. Težnja ka perfekcionizmu jeste recept za neuspeh i, posledično, veliko razočaranje.
5. Ostanite u vezi. Čim vaša beba dospe u fazu da možete da je prepustite (na određeno vreme) brizi druge osobe, posvetite se svom partneru i zajedničkim aktivnostima.

Članak se nastavlja posle reklama

Autor: Life Content

Tagovi: