Naučite organizam da sam pobedi bolesti

by| januar 10, 2011

Klaus Herber umalo nije ostao bez noge zbog hronične duboke rane i oštećenja petne kosti.

Međutim, rana je zarasla. Dva puta nedeljno ovom 57-godišnjaku mazali su ranu specijalnim gelom i nakon dve nedelje pokazali su se prvi rezultati. Njemu su pomogli dr Hans-Jirgen Holman, lekar opšte prakse iz Imenzena kod Hanovera i nova metoda lečenja matičnim ćelijama profesora dr Augustinusa Badera iz Biomedicinskog centra Univerzioteta u Lajpcigu.

Oni ulažu nade u lečenje tkiva po „bioničkom principu“, koji podstiče samolečeće sposobnosti organizma uz pomoć odraslih matičnih ćelija.

Naročito pacijenti sa opekotinama i hroničnim ranama, kao što su dijabetičko stopalo i čirevi, mogu da se nadaju izlečenju. „Svi pokušaji lečenja dece sa opekotinama na koži dali su veoma dobre rezultate“, kažu lekari.

Njihova metoda lečenja je senzacionalna zbog toga što tkivo ne mora da se gaji u laboratoriji niti da se implantira, a matične ćelije ne moraju da se ubacuju u telo. Odrasle matične ćelije se uzimaju iz krvi, masnog tkiva ili koštane srži pacijenta i primenjuju spolja.

Članak se nastavlja posle reklama

„Čovek je najbolji bioreaktor“, kaže stručnjak za maksilofacijalnu hirurgiju prof. dr Jerg Viltfang sa Univerzitetske klinike Šlezvig Holštajn. On je u telu pacijenta, kome je tumor potpuno uništio viličnu kost, uzgajio novu viličnu kost, i i to u leđnim mišićima. Da bi to ostvario, prethodno je trebalo napraviti trodimenzionalnu potpornu konstrukciju od titana, koja je implantirana pacijentu.

„Još smo na početku naših napora“, kaže Viltfang, „ali za naše operacije nam je potrebno sve manje koštanog materijala spolja, jer pomoću matičnih ćelija uspevamo da regenerišemo sve više tkiva“. On, međutim, ističe da će proći još nekoliko decenima pre nego što gore opisani zahvat postane uobičajen u kliničkoj praksi.

Tagovi: