Akupunktura ublažava simptome menopauze
Tradicionalna kineska tehnika lečenja bi mogla da predstavlja zdravu i bezbednu alternativu terapiji zamene hormona, koja se ponekad primenjuje posle menopause.
Akupunktura može da smanji navale toplote (valunge), promene raspoloženja i druge neprijatne simptome menopauze, poručuje turski stručnjaci iz Bolnice za obuku i istraživanja u Ankari.
Tradicionalna kineska tehnika lečenja bi mogla da predstavlja zdravu i bezbednu alternativu terapiji zamene hormona, koja se ponekad primenjuje posle menopauze, ali se dovodi u vezu s povećanim rizikom od raka dojke i srčanog udara, prenosi AFP.
Turski tim, pod rukovodstvom dr Didem Sunaj, je grupu od 53 ispitanice koje su već najmanje godinu dana bile u postmenopauzi podelio u dve grupe. Jedna je imala seanse akupunkture po 20 minuta, dva puta nedeljno, tokom deset nedelja, dok je kontrolna grupa imala lažan akupunturni tretman, odnosno igle su im nasumice zabadane po telu.
Pokazalo se da su žene iz prve grupe imale manje intenzivne valunge i promene raspoloženja, u poređenju sa onima iz kontrolne grupe. Rezultati tretmana su bili kumulativni – prema kraju perioda lečenja akupunkturom, bili su sve bolji.
Ipak, nisu se smanjili suvoća vagine i nivo infekcija urinarnog trakta, koje takođe spadaju u uobičajene simptome postmenopauze. Osim toga, nivo hormona je uglavnom ostajao nepromenjen, tako da su turski stručnjaci zaključili da akupunktura verovatno deluje povećavajući produkciju endorfina u organizmu. Poznato je da endorfini mogu da doprinesu stabilizovanju telesne temperature.
Turski tim napominje da će biti potrebna dopunska istraživanja da bi se ispitali dugoročni efekti terapije akupunkturom na žene koje su prošle menopauzu.