Šta je zdrava užina
Da li u večitoj jurnjavi od posla do škole ili vrtića, između sportskog treninga i časova engleskog, stižete da vodite računa i o namirnicama koje predstavljaju hranljivu užinu? Na ovu temu razgovarali smo sa dr Mirjanom Mićović.
Mališani bi trebalo da nauče da imaju redovne obroke tokom dana, uključujući i dve užine, kako bi izbegli grickanje između obroka. Zbog petočasovne pauze između glavnih obroka, upravo je uravnotežena užina od suštinskog značaja za decu. Užina je važna već u uzrastu od šestog meseca, kada je tretiramo kao obrok. Svakako joj se daje na značaju od navršene prve godine, kada počinje socijalizacija deteta (vrtići, igraonice), gde se vreme užine može kvalitetno iskoristiti za razgovor, nikako igru sa detetom, upravo o značaju užine, zdravoj i nezdravoj hrani, kaže Mirjana Mićović, pedijatar u Domu zdravlja Stari grad.
Bez veštačkih boja i konzervansa
Za normalan rast i razvoj deteta neophodne su, pre svega, balansne materije koje povoljno utiču na peristaltiku creva, daju dovoljnu količinu energije za obavljanje dnevnih aktivnosti deteta, regulišu balans vode u telu i obezbeđuju neophodnu količinu probiotskih supstanci važnih za imunitet. Za mališane preporučljivo je odabrati proizvode koji su bez veštačkih boja i konzervansa. Podatke uvek možete pronaći na deklaraciji proizvoda.
Đačka užina – bez brze hrane na velikom odmoru
Veliki je broj školske dece koja bez doručka odlaze u školu i prvi obrok dobijaju na velikom odmoru. Doručak je u školskom uzrastu neophodan da bi đak bez poteškoća mogao da prati nastavu i da bi bio koncentrisan na času. Veliki odmor trebalo bi iskoristiti za zdravu užinu bogatu voćem i kvalitetnim ugljenim hidratima. Ne treba deci savetovati brzu hranu ili testa bogata belim brašnom jer u njima nema dovoljne količine vitamina i minerala koji su neophodni u tom uzrastu. Ručak u vidu kuvanog obroka u kome su zastupljeni povrće, meso ili jaja (mogu i leguminoze kod vegetarijanske ishrane) neophodan je oko podne, kad i jeste vreme za ovaj obrok.
Poslepodnevna užina – energija važna pre sportskih aktivnosti
Poslepodnevna užina trebalo bi da bude oko 16 časova i da su u njoj zastupljeni mleko, jogurt i kvalitetni i dobro izbalansirani proizvodi bogati ugljenim hidratima. Ovo je naročito bitno kod dece koja obično u večernjim satima imaju sportske aktivnosti i potrebno je da dva-tri sata pre treninga obezbede organizmu neophodnu energiju. Večera nikada ne treba da bude u kasnim večernjim satima. Obroci ne bi smeli biti obimni, ali svakako treba da budu bogati povrćem, sirom, jajima, ribom i mesom.
Užina je za bebe jedan ceo obrok
U šestom mesecu života, kada beba prelazi na mešovitu ishranu, neophodno je razmišljati i o zdravoj užini. Kažemo da beba tog uzrasta treba da ima pet obroka, a u stvari su tu dve užine. One su u tom uzrastu u vidu voća, kompota ili prirodno ceđenog soka. Do osmog meseca treba izbegavati žitarice koje sadrže gluten, što znači da se preporučuju kukuruz i pirinač, kao redovni sastojci mlečnih kaša (doručak, večera) ili kao dodaci slanom obroku (ručak). Od osmog meseca kod dece koja nemaju predispoziciju za pojavu atopijskog dermatitisa ili alergije na gluten slobodno možemo u redovnu ishranu uvesti ostale žitarice, i to u vidu mlečnih kaša, hleba, zdravih biskvita itd.
Izbalansirajte međuobrok vašeg deteta
Užina se mora prilagoditi dečjem apetitu, kao i uzrastu. Idealno izbalansirana užina trebalo bi da sadrži:
– 1 proizvod na bazi žitarica (hleb, tost, keks, biskivit ) Žitarice su izbor ugljenih hidrata, koji su kao gorivo za mladi dečji organizam. S obzirom na to da su ugljeni hidrati odgovorni za uspostavljanje brzog energetskog statusa deteta, savetuju se kvalitetni biskviti bogati žitaricama i mlekom, ali sa malim procentom masti.
– Voće – 1 celu voćku, kompot ili sok od 100% voćnog sadržaja. Ovo je neophodno za unos vitamina C i vlakana.
– 1 mlečni proizvod (mleko, jogurt, svež sir) za unos kalcijuma.
– 1 napitak za hidrataciju (poželjno je da to bude voda ili se može popiti čaša mleka, koje će nadomestiti mlečni proizvod, ili čaša soka umesto voća)