Fitness: Šta je bolje – čučanj sa šipkom ili bučicama?

by | januar 13, 2014

Milan ZaricAutor: Milan Zarić, profesor sporta
www.licnitrener.com

 

cucanja

Članak se nastavlja posle reklama

Često se postavlja pitanje da li je bolje raditi čučanj sa šipkom kao opterećenjem ili sa bučicama, koja opcija je bolja i da li uopšte ima razlike?

Na samom početku da razjasnimo. Kada se kaže šipka misli se na olimpijsku šipku mase 20 kilograma i dužine 218 cm. Celo opterećenje je savršeno raspoređeno pa nećete imati osećaj da vam sva težina opterećuje samo jedan deo dela. Što se tiče bučica, njihovu masu prenosimo rukama, odnosno držimo ih šakama i masa može varirati od jedan pa do 40 kilograma, u nekim slučajevima i više.

Smatram da je bolji izbor šipka ako imate za cilj da forsirate klasičan polu čučanj, čučanj i duboki čučanj i da vam ona omogućava da maksimalno opteretite mišiće nogu, zadnjice, ali i donjih leđa.

Članak se nastavlja posle reklama

Na takmičenjima u dizanju tegova u disciplini čučanj opterećenje se dodaje na olimpijsku šipku. To je dovoljan pokazatelj da je ona odličan izbor kod devojaka koje hoće da učvrste i povećaju obim svojih sedalnih mišića, što ne znači da uz ovakav vid vežbanja ne mogu smršati ili redukovati svoje masne naslage, razliku pravi jedino metod vežbanja a ne izbor vežbe.

S druge strane bučice kao način dodatnog opterećenja kod vežbe čučanj imaju svoje prednosti, a glavna od njih je mogućnost da već kompleksnu vežbu učine još složenijom pa samim tim i dodatno povećaju potrošnju kalorija, što je većini devojaka veoma bitno.

Članak se nastavlja posle reklama

Radeći čučanj sa bučicama možete u isto vreme raditi i biceps pregib, triceps opružanje iza glave, potisak za ramena i još mnogo izolaconih vežbi koje će aktivirati mišiće gornjeg dela tela a posebno mišiće ruku.

Tagovi: