Greške pri pranju kojima uništavate svoje farmerice
Neki tvrde da farmerice ne bi uopšte trebalo prati u mašini, ali većina nas to čini barem jednom nedeljno. Kako bi vaše omiljene farmerice što duže izgledale kao nove, izbegnite greške koje će uništiti boju i tkaninu.
1. Ne izvrćete ih
Bez obzira na ciklus koji odaberete, pranje i sušenje je štetno za boju. Kako bi se boja što manje ispirala, okrenite farmerice naopako pre nego što ih stavite na pranje i sušenje. Takođe, zakopčajte svu dugmad i patentne zatvarače.
2. Stavljate previše odeće u mašinu
Što više odeće stavite u mašinu, pre ćete biti gotovi, ali će više patiti boja na farmericama. Bez prostora za kretanje zatvarači i nitne mogu zapeti, a šavovi popucati. Odeća treba da kruži i da se prevće slobodno kako bi se mogla dobro oprati i osušiti.
3. Birate pogrešan ciklus
Ako želite da farmerice što duže izgledaju kao nove, treba da izaberete što nežniji ciklus pranja i sušenja. Ručno pranje i sušenje na vazduhu su najpoželjniji, ali ne i u smislu vremena i truda. Osim ako farmerice nisu jako prljave, najbolje ih je prati u hladnoj vodi. Izaberite neki od nežnijih ciklusa i sušite ih na nižim temperaturama.
4. Ne koristite deterdžent za obojeno rublje
Posebni deterdženti za tamno rublje zaista deluju. Imaju sastojke koji zadržavaju boju i deaktivišu hlor u vodi koji je može izbledeti. Ako želite da zadržite boju tamnih farmerica, isplati se da uložite u takve deterdžente.
5. Predugo ih ostavljate u mašini za sušenje
Ako se predugo ostavi u mašini za sušenje, tkanina će se skupiti i „spržiti“. Sve tkanine, a posebno teksas, poželjno je izvaditi iz mašine dok su još blago vlažne. Jednostavno ih izravnajte i ostavite da se do kraja osuše na vazduhu. Ako i nakon pranja i sušenja na nižim temperaturama vidite ostatke boje na filteru, najbolje bi bilo da izbegavate mašinu za sušenje veša.
Izvor: Magazin.net.hr