Predstavljeni rezultati projekta Care Srbija
CARE Srbija i partnerske organizacije Nexus, Centar E8, Generator i Narodni parlament, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Republike Srbije, predstavili su danas rezultate troipogodišnjeg projekta pod nazivom „Pristup zdravstvenim uslugama koje tretiraju polno i reproduktivno zdravlje za žene i mlade-raseljene i Rome/kinje u Južnoj Srbiji“.
Ovaj značajni projekat se sprovodio na području opština Bujanovac, Vranje i Leskovac, a istraživanja ukazuju na višestruke pozitivne efekte na ponašanje ciljne grupe.
Cilj celokupnog projekta bio je definisanje i prevazilaženje društvenih i rodno zasnovanih prepreka za korišćenje zdravstvenih usluga koje tretiraju polno i reproduktivno zdravlje, a samim tim i opšte poboljšanje sposobnosti raseljenih lica i Roma/Romkinja da zaštite svoje zdravlje tj. da prepoznaju potencijalne opasnosti, upotrebljavaju savremena kontraceptivna sredstva, obrate pažnju na polno prenosive bolesti itd. Kako bi postigli što bolji efekat, sprovođene su različite aktivnosti poput akcija u lokalnoj zajednici, edukacije ciljne populacije na temu polnog i reproduktivnog zdravlja, pružanja potrebnih informacija preko zdravstvenih ustanova, saradnika i aktivista na terenu, održavanja pozorišnih predstava itd.
„Izuzetno smo zadovoljni činjenicom da je naš projekat tokom tri i po godine rada i truda pokazivao, sve uspešnije rezultate. Početak nije bio lak, a statistike našeg početnog istraživanja (proleće 2008.) nimalo ohrabrujuće. Ipak, uspeli smo, ne samo da informišemo ciljnu populaciju koja je bila naš fokus, nego i da trajno podignemo svest o značaju i potrebi zaštite polnog i reproduktivnog zdravlja, mnoge smo ohrabrili da se radije i češće obraćaju postojećim zdravstvenim službama i to je veliki pomak. Naravno, ostaje još mnogo toga da se uradi, a izveštaj sa finalnog istraživanja projekta sadrži brojne preporuke za dalji rad u zajednici“, istakla je Vesna Jovanović, rukovoditeljka projekta Care Srbija.
Projekat je rezultirao mnogim pomacima:
– Značajno je promenjen broj ljudi koji kao uslov za ulaz u zdravstveni sistem vide posedovanje zdravstvene knjižice ( 90% 2011 u odnosu na 70% 2008. godine) i u isto vreme je smanjen broj onih koji novac vide kao važan faktor (2008. čak 35 % ispitanika je navodilo novac, 2011. taj procenat je smanjen na 10%)
– Značajno manje ispitanika/ca kaže da zna dovoljno o reproduktivnom zdravlju nego 2008. godine (35% u odnosu na 78%), tj. porastao je broj onih koji nisu sigurni da znaju (sa 9 % na 25%) i koji kažu da ne znaju dovoljno.
– Značajno je porastao procenat ispitanika/ca koji znaju da prepoznaju simptome polno prenosivih bolesti (npr. svrab u predelu polnog organa 49% u odnosu na 28% 2008. god.). Broj ispitanika/ca koji kaže da ne zna ni jedan simptom je prepolovljen (50 % 2008. godine u odnosu na 25 % 2011.)
– Porastao je i broj ispitanika/ca koji prepoznaje da se u Domu zdravlja mogu dobiti saveti o kontracepciji (od 3 % 2008 do 10% 2011).
– Prepoznavanje usluga vezanih za reproduktivno zdravlje koje pružaju domovi zdravlja je poraslo
– Od onih koji su rekli da su naučili/le nešto novo u protekle tri godine čak 42 % je to naučilo na radionicama sa lekarima, 31 % od lekara u Domu zdravlja, isto toliko od prijatelja, drugarica i još 20 % na radionicama koje nisu vodili lekari.
– Zanimljivo je poređenje sa 2008. godinom, kada je oko 15 % ispitanika/ca navelo da ne zna šta je kondom, 2011. procenat onih koji ne znaju šta je kondom je 0%.
Da podsetimo, aktivnosti za projekat reproduktivnog zdravlja na jugu Srbije započete su početkom 2008. godine, na osnovu ranijih iskustva CARE tima stečenog kroz rad na projektima reproduktivnog zdravlja. CARE je, na globalni poziv za predloge projekata Evropske komisije, osmislio koncept projekta reproduktivnog zdravlja za žene i mlade iz populacije raseljenih Roma/Romkinja sa juga Srbije. Ovaj troipogodišnji projekat sa kompleksnom idejom i detaljno osmišljenim aktivnostima na više nivoa, nagrađen je grantom Evropske unije koja, uz CARE Nemačka-Luksemburg, finansira projekat.