Što se događa s vašim telom kada hodate 10.000 koraka dnevno
Otkrijte kako cilj od 10.000 koraka dnevno, ova jednostavna svakodnevna aktivnost, može vas mentalno i fizički transformirati.
Hodanje 10.000 koraka dnevno, što je jednako hodanju oko 7,5 kilometara, već je neko vreme glavni zdravstveni cilj. (Zabavna činjenica: ovaj broj se pojavio kao deo marketinške kampanje za izgradnju brojača koraka uoči Olimpijskih igara u Tokiju 1964.godine i postao je opšteprihvaćeni kriterijum za svakodnevno brojanje koraka.) Prosečni čovek koraći mnogo manje činići od 3.000 do 4.000 koraka dnevno. Postoje neki dokazi da povećanje broja koraka dnevno može doneti neočekivane koristi. Evo nekih od njih.
Poboljšano raspoloženje i rad mozga
Bavljenje bilo kojim oblikom fizičke aktivnosti izaziva oslobađanje endorfina, hemikalija za poboljšanje blagostanja koje mogu povećati vaše raspoloženje i smanjiti stres i anksioznost. Prema metaanalizi iz 2022.objavljenoj u Journal of Clinical Medicine, izvođenje 10.000 koraka na otvorenom u prirodi može značajno poboljšati mentalno zdravlje i ublažiti simptome depresije i anksioznosti. Pored toga, studija iz 2023.objavljena u časopisu Alzheimer’s Disease Reports sugeriše da redovno hodanje može poboljšati kognitivne funkcije i pamćenje.
Svakodnevnih 10.000 koraka pomoće će vam da se osećate usredsređenije, budnije i srećnije. To će dovesti do smanjenog osećaja fizičke napetosti i imati koristi i za mentalno, i za fizičko zdravlje.
Bolja mobilnost
Hodanje 10.000 koraka dnevno može imati pozitivan uticaj na zdravlje vaših zglobova. Kada se krećete, vaše telo oslobađa sinovijalnu tečnost koja deluje kao motorno ulje, podmazujući zglobove i omogućavajući im nesmetano kretanje, prema studiji iz 2019.objavljenoj u Međunarodnom časopisu za molekularne nauke. Pored toga, studija iz 2021.godine otkrila je da redovno hodanje pomaže u povećanju fizičkih performansi i smanjenju bolova u zglobovima kolena kod ljudi sa artritisom. Ako već imate bolove u zglobovima, redovno vežbanje bez opterećenja vaših zglobova, poput hodanje, može vam pomoći da ublažite bol i dugoročno sprečite probleme povezane sa zglobovima.
Hodanje je prirodni pokret osobe koji poboljšava zdravlje zglobova bez izlaganja vežbama visokog intenziteta. Vežbe poput trčanja naprotiv mogu pogoršati bilo kakve probleme sa zglobovima koje imate. Hodanje pomaže u povećanju cirkulacije krvi i količine tečnosti u zglobovima, održavajući vaše vezivno tkivo zdravim i omogućavajući dobro kretanje. Iako može biti primamljivo preskočiti trening ako vas bole zglobovi, hodanje zaista može biti od koristi. Kada se ne krećete dovoljno, mišići, tetive i ligamenti mogu postati slabi ili napeti u određenim oblastima, posebno ako puno sedite.
Zdrav gubitak težine
Iako brza šetnja možda nije tako energična kao trening visokog intenziteta kao što je trčanje, to je efikasan način da povećate potrošnju kalorija i podržite ciljani gubitak težine, zajedno sa drugim naporima pod nadzorom vašeg lekara. Prema studiji iz 2018.objavljenoj u časopisu Obesity, hodanje 10.000 koraka dnevno povezano je sa gubitkom kilograma. Pored toga, to je vežba koja ne opterećuje vaše zglobe , što je čini dostupnom za sve nivoe kondicije. Ovo povećava rad srca i aktivira mišiće poput kvadricepsa, gluteusa, listova i tetiva, pomažući u sagorevanju kalorija i jačanju donjeg dela tela.
Ako svom danu dodate pešačenje, možda ćete otkriti da se održavanje zdrave težine ili gubitak kilograma dešava prirodno, a da to ne primetite.
Brži oporavak
Studija objavljena 2018.godine u časopisu Sports Medicine otkrila je da hodanje nakon intenzivnog vežbanja ili treninga sa tegovima, može doprineti bržem oporavku. Takođe će povećati protok krvi u mišiće, pomažući u sprečavanju ukočenosti mišića i omogućavajući vašem telu da se brže oporavi.
Aktivni oporavak je ležerniji trening koji uključuje pokrete koji neće biti naporni i neće naneti bilo kakvu dalju štetu vašim mišićima ili zglobovima. Takav trening neće zahtevati mnogo napora ili hranljivih sastojaka. Svakodnevnih 10.000 koraka može poboljšati vaš oporavak. Samim tim postoji manja verovatnoća da ćete dobiti upalu mišića, a bolje ćete napredovati tokom sledećeg treninga. Aktivni oporavak pomaže u poboljšanju ukupnog procesa oporavka stimulišući protok krvi koji isporučuje hranljive materije tkivima koja su im najpotrebnija.
Svakodnevni cilj od 10.000 koraka donosi mnoge koristi za fizičko i mentalno zdravlje. Na primer, može doprineti zdravom gubitku težine, boljem zdravlju zglobova, boljem raspoloženju i funkciji mozga i pomoći u oporavku. Pored toga, hodanje je vežba sa malim uticajem na zglobove koja je dostupna većini ljudi. Ako tražite efikasan način da poboljšate svoju kondiciju i celokupno zdravlje, zavežite vaše patike i počnite da preduzimate korake!
Za više korisnih saveta zapratite profil autora.
View this post on Instagram