Kortizol
Kortizol je hormon stresa, pod čijim uticajem telo počinje da aktivno deponuje masne ćelije.
Paralelno, formira se insulinska rezistencija koja utiče na navike u ishrani (žudnja za slatkim i mašću, vučji apetit, „upravo jeo, pa opet gladan“) i praktično blokira proces mršavljenja.
Članak se nastavlja posle reklama
Važno je napomenuti da kortizol proizvode nadbubrežne žlezde, koje na stres reaguju snažnim oslobađanjem hormona. Samim tim, stres za njih nisu samo uzbudljivi kratkoročni događaji – naprotiv, priroda ga je zamislila tako da uz pomoć hormonalnih resursa bezbedno doživljavamo razne životne situacije. Trajni stres je za naše nadbubrežne žlezde (koji često ne smatramo takvim) mnogo opasniji.
To može biti uzrokovano nepoštovanjem dnevne rutine sa odlaskom u krevet u kasne sate, to jest dugo posle poonoći, stalnim prisustvom spravica, nedostatkom sna i ranim ustajanjem uz litre kafe, nepravilnom ishranom sa viškom brzih ugljenih hidrata, sedentarnim načinom života. Generalno, sve što je odavno postalo norma za savremenog čoveka.
Hormonski stomak i disbalans insulina
Sa insulinom je takođe lako upasti u začarani krug. Pod time se smatraju prejedanje, mala pokretljivost i neuhranjenost koje dovode do povećanja telesne težine i insulinske rezistencije, odnosno stanja kada ćelije tkiva ne percipiraju insulin. Rezuktat toga je, naravno, hormonski poremećaj u telu, koji nas dovodi do takozvanog „insulinskog stomaka“ (abdominalna gojaznost se dijagnostikuje VC kod žena > 80 cm i > 90 cm kod muškaraca), a visoka koncentracija insulina u krvi dalje blokira. razlaganje masti.
Članak se nastavlja posle reklama
Prolaktin
Još jedan podmukli hormon je prolaktin, koji usporava metabolizam i povećava apetit. Kao posledica toga, u ovm slučaju imamo i skup težine, često u stomaku, na grudima i leđima. Da biste ga smanjili, potrebno je da smanjite prolaktin, ali u isto vreme koncentracija prolaktina se često magično smanjuje ako normalizujete težinu.
Hormonski stomak i kako se nositi sa njim?
Ne mogu izgubiti težinu i ukloniti stomak – šta da radim? Pre svega, stručnjaci preporučuju uzimanje testova na hormone, i to ne samo na gore pomenute, već i na hormone štitne žlezde, koncentraciju „lošeg” i „dobrog” holesterola, nivo nekih vitamina i minerala, isti vitamin D.
Članak se nastavlja posle reklama
Nakon prolaska testova prema razvijenom kliničkom minimumu, ne možete gubiti vreme na eksperimente i odmah početi da radite sa uzrokom viška težine. To su individualni termini, ali postoje i opšte preporuke: idite u krevet najkasnije do 23, ustajte u 6-7 ujutru, doručkujte normalno (proteini, masti i spori ugljeni hidrati, a ne kafa sa kiflom). Jedite tri puta dnevno, striktno isključujući „junk“ hranu, slatkiše, hranu sa veštačkim bojama, zaslađivačima, konzervansima.