Čime zameniti so u obroku?
Višak soli u ishrani zaista nije dobar – utiče na zdravlje bubrega, krvni pritisak… Čime zameniti so u jelima a da hrana ne postane bljutava?
So u ishrani doprinosi hipertenziji
Svetska zdravstvena organizacija savetuje konzumiranje manje od 2 g natrijuma dnevno (ekvivalentno 5 g soli). Većina ljudi udvostručuje tu količinu i konzumira između 9 i 12 g soli dnevno. Čak 80 odsto soli koju u toku dana unesemo u organizam potiče od prerađene hrane. Ovu skrivenu so je teško kontrolisati ako pažljivo ne čitamo etikete, ali možemo smanjiti količinu koju dodajemo kada pripremamo hranu.
Da li smanjivanje soli u ishrani pomaže u snižavanju krvnog pritiska?
Ishrana sa malo soli doprinosi zdravom nivou krvnog pritiska, smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, poboljšava zdravlje bubrega, sprečava napade astme i smanjuje zadržavanje tečnosti.
Čime zameniti so u obroku?
Hajde da vidimo koje su to zamene za so koje ne kvare ukus jela, a popravljaju stanje vašeg kardiovaskularnog sistema.
Čime zameniti so u salati? Sos od bosiljka i indijskih oraščića
Bosiljak i cilantro su veoma aromatične biljke koje se mogu koristiti sveže za pravljenje zdravih sosova. Pomešajte listove biljke sa kašikom ekstra devičanskog maslinovog ulja i dodajte šaku mlevenih indijskih oraščića, lešnika, badema ili pinjola. Idealan je za preliv kuvane testenine ili salata – nećete ni osetiti da u nju niste stavili so.
Čime zameniti so u jelima od ribe? Nekoliko kapi limuna
Osliću na žaru ili filetu bakalara dovoljno je nekoliko kapi limuna da bi bili ukusni, so nije neophodna. Ribu možete spremiti sa mladim graškom koji ima prirodnu slast i ukusan je i bez soli i tako upotpuniti svoju večeru dodatnim doprinosom vlakana i minerala. Limun ne samo da će vas naterati da zaboravite na nedostatak soli, već će obezbediti i dobru dozu vitamina C vašim receptima.
Čime zameniti so u sosovima? Nekoliko listova mente
Možete dodati nekoliko listova nane u sos ili krem čorbu. Odlično ide i uz rižoto sa graškom. Daće vam veoma originalan dodir ukusa i svežine. Iskoristite nutritivne prednosti mente, kao što je njena analgetska moć, dok se u isto vreme oslobodite štetnih efekata soli u ishrani.
Čime zameniti so u čorbama? Origano, timijan i ruzmarin
Vašim receptima neće ništa nedostajati ako koristite ovo aromatično bilje. Možete posipati mešavinu sva tri začina ili svaki za sebe. Računajte na antiseptička svojstva origana, karminativna svojstva ruzmarina i antioksidanse timijana.
Čime zameniti so u paprikašu? Prstohvat karija
Začinjavanje mesnog paprikaša prstohvatom karija je odlična opcija da zamenite so u ovoj jelu. Ukus ovog začina je dovoljno jedinstven. Među nutritivnim prednostima karija, ističe se da pomaže u smanjenju problema sa varenjem kao što su grčevi, a lek je i za loš zadah.
Čime zameniti so u kuvanim jelima? Muškatni oraščić
Ovaj začin je jedan od najčešće korišćenih u kuvanju. Može se uklopiti u slatke i slane recepte. Naravno, preporučljivo je odmah ga narendati i dodati skoro na kraju, kako ne bi izgubio deo svojih svojstava, uključujući aromu i ukus. On kontroliše nivo holesterola i jača imuni sistem.
Čime zameniti so u pripremi mesa? Peršun i seckani beli luk
Dodajte lekovita svojstva peršuna i belog luka, uz oduzmite štetne efekte soli na vaše kardiovaskularno zdravlje. Kombinacija peršuna i seckanog belog luka pogodna je i za meso i za ribu. Peršun se ističe svojim diuretičkim svojstvima, dok beli luk pomaže u uklanjanju štetnih bakterija iz creva i pomaže boljem protoku krvi kroz arterije.