14 namirnica koje ne valja jesti za doručak (a sigurni smo da ih jedete!)

by | jun 8, 2024
hrana koju ne treba jesti za doručak

Koja je to hrana koju ne treba jesti za doručak, zašto je štetna i čime je  zameniti? Pitali smo nutricioniste

Doručak je najznačajniji obrok u danu jer pokreće metabolizam nakon noćnog posta, pružajući telu energiju i hranljive materije potrebne za produktivnost i koncentraciju tokom dana. Preskakanje doručka može dovesti do umora i smanjenja kognitivnih funkcija. Idealan doručak treba da bude uravnotežen, kombinacija ugljenih hidrata, proteina i zdravih masti. Ovakva kombinacija osigurava stabilan nivo šećera u krvi, održava osećaj sitosti duže vreme i podržava opšte zdravlje. Voće, integralne žitarice, orašasti plodovi i mlečni proizvodi su odlični izbori koji mogu zadovoljiti te potrebe. Ipak, čak i neko voće ili povrće može da bude nepoželjan obrok ujutro.

Hrana koju ne treba jesti za doručak:

Slatkiši

Bolje je ne jesti slatku hranu za doručak, jer to dovodi do naglog povećanja glukoze u krvi (nalet energije) i jednako brzog pada (umor). Dalje, počinju zastoji u varenju tokom dana i javlja se želja da se osećaj gladi ispuni nečim ne baš zdravim. Slatki doručak vas ne drži sitim dugo, naprotiv, puni naše telo velikom količinom jednostavnih ugljenih hidrata. Dakle, slatki kroasani, džemovi, eurokrem, žitarice sa dodatim šećerom – ništa od toga ne bi trebalo jesti ujutro.

Tost od belog hleba

Kada je u pitanju hrana koju ne treba jesti za doručak, među prvima su proizvodi od belog brašna. Baš kao i slatkiši, oni dovode do naglog povećanja glukoze u krvi, a zatim i do oštrog smanjenja šećera. Takva hrana ne pruža trajni podsticaj energije, a umor i letargija brzo nastupaju. Beli hleb nema hranljivu vrednost za organizam, a osećaj gladi se brzo vraća. Ako je tost malo zagoreo kada se kuva u tiganju ili u tosteru, zagorela kora može da sadrži kancerogene materije, što takođe dovodi do metaboličkih poremećaja.

Pekarski proizvodi sa kvascem

Za jutarnji obrok treba izbegavati i pekarske porizvode. Peciva sadrže povećane količine šećera i margarina, koji izazivaju iritaciju sluzokože želuca i loše varenje. U jutarnjim satima telo nije spremno za varenje brzih ugljenih hidrata. Pekarski proizvodi preopterećuju pankreas, creva i želudac. Ovo je posebno štetno ako je osoba predisponirana na dijabetes ili insulinsku rezistenciju.

Članak se nastavlja posle reklama

Hrana koju ne treba jesti za doručak: Kafa

Povećava proizvodnju kiseline, što dovodi do žgaravice i mučnine, zbog čega ne treba piti kafu na prazan stomak. Ako osoba već pati od sindroma iritabilnog creva, ispijanje šoljice kafe na prazan stomak će pogoršati stanje i izazvati jak bol u stomaku, nadimanje i uznemirenost. Kofein izaziva refluks žuči u nenapunjeni stomak, što izaziva osećaj težine i mučnine. Kafu je bolje piti posle obilnog doručka, tada će podstaći varenje hrane i poslužiti kao izvor antioksidanata.

Sveže ceđeni sok

Hrana koju ne treba jesti za doručak obuhvata i ceđeno voće ili povrće, bez dragocenih vlakana. Ovaj sastav dovodi do velikog opterećenja pankreasa. Pored toga, telo je ujutru gladno i percipira sok kao hranu. Kao odgovor, proizvodi veliku dozu insulina da bi ga probavila, što dovodi do njegovog porasta u krvi. Najštetnija opcija je kombinacija soka od pomorandže i slatkog kroasana. Slabo su kompatibilni, jer se šećer i kiselina ne kombinuju i izazivaju probleme sa varenjem. Slatka i bogata hrana izaziva skok glukoze, a kisela hrana na prazan želudac iritira sluznicu želuca. Takođe treba isključiti alkohol i sodu iz pića, jer iritiraju sluzokožu.

Voda

Iako čaša tečnosti ujutru ubrzava vaš metabolizam, važno je uzeti u obzir temperaturu napitka. Čaša hladne vode ili soka iz frižidera samo će doneti problem ako imate stomačne bolesti ili probleme sa srcem i krvnim sudovima. Ne treba piti previše tople napitke na prazan stomak, bilo da je to čaša ključale vode ili topli čaj. Ključala voda oštećuje sluzokožu jednjaka i želuca. Ujutro na prazan stomak, možete popiti čašu tople vode na udobnoj temperaturi, to će pomoći da se „probudi“ telo i pokrene probavni sistem. Nema potrebe da dodajete krišku limuna ili kašiku meda, jer iritiraju sluznicu želuca.

Članak se nastavlja posle reklama

Hrana koju ne treba jesti za doručak:Ovsena kaša

Da, na listi je i omiljeni doručak većine nas. Ali, ne govorimo o svakoj ovsenoj kaši, samo o onoj instant. Iako je takav doručak lakši za pripremu, od njega nema nikakve koristi. Da bi se ovsena kaša brzo rastvorila u vodi, melje se skoro u prašinu. Zbog finog mlevenja gubi korisna vlakna i dijetalna vlakna koja su neophodna za pravilno varenje. Često se instant žitaricama dodaju so, zaslađivači i arome, koje su takođe štetne za telo. Čak i ako u kašu dodate med ili voće, ona neće sadržati dovoljno hranljivih materija i samo će dovesti do porasta šećera u krvi.

Kajgana

Jaja u umerenim količinama su bezopasna, ali mnogo zavisi od načina pripreme i kombinacije proizvoda. Ako tokom kuvanja dodate slaninu ili kobasicu, jelo će biti prezasićeno štetnim trans mastima, koje negativno utiču na funkcionisanje digestivnog sistema. Ovo može dovesti do gastritisa. Sadrže konzervanse, so i veštačke aditive koji su štetni za organizam. Kada se prže, oslobađaju se karcinogeni, što ih čini još štetnijim. Ako se često konzumira, prerađeno meso može dovesti do raka, uključujući rak pankreasa i creva. Sama jaja nisu štetna, ali ih morate dopuniti zdravom hranom.

Članak se nastavlja posle reklama

Fermentisani mlečni proizvodi

Započinjanje dana kefirom koji sadrži bifidobakterije nije najbolja opcija. Činjenica je da ujutro u stomaku postoji povećana koncentracija želučane kiseline. Ova visoko kisela sredina uništava korisne laktobacile, a telo nema koristi od njihove konzumacije. Fermentisane mlečne proizvode je bolje jesti kao užinu tokom dana, posle glavnog obroka. Ako jogurt sadrži šećer i veštačke aditive za hranu, to će takođe izazvati skok šećera u krvi. Takav doručak neće obezbediti telu hranljive materije, već će izazvati samo porast insulina, nakon čega će se osećaj gladi brzo vratiti.

Masno meso

Iako telo treba da primi proteine u prvoj polovini dana, masno meso nije pogodno za ovo – preteško je za varenje. Da bi svarilo masno meso, telo će morati da potroši veliku količinu energije na njegovu preradu. Ujutru telo još nema ovu energiju. U prvim satima nakon buđenja, pankreas aktivno radi, proizvodeći kortizol i insulin. Oni su neophodni da bi ćelije tela dobile dovoljno energije. Iz tog razloga, ujutru prvo treba da jedete složene ugljene hidrate. Tešku hranu, uključujući crveno meso, najbolje je jesti popodne.

Hrana koju ne treba jesti za doručak: Voće

Hajde da detaljnije pogledamo koje voće ne možete jesti na prazan stomak:
Agrumi – limun, pomorandže i grejpfrut sadrže koncentrovane kiseline koje iritiraju sluzokožu želuca.
Kruške sadrže veliku količinu grubih dijetetskih vlakana, koje telo teško svari ujutru. To može dovesti do povrede sluzokože digestivnog sistema, kao i lošeg varenja.
Banane sadrže veliku količinu magnezijuma (jedno voće sadrži oko 9% dnevne vrednosti). Ako ih jedete ujutru na prazan stomak, magnezijum se brzo apsorbuje, što narušava ravnotežu kalijuma i magnezijuma u ​​telu. Pored toga, ovo povećava opterećenje srca i krvnih sudova.

 Sirovo povrće

Sadrži veliku količinu grubih vlakana, koja se ujutru teško vare. Telo će trošiti više vremena i energije na varenje sirovog povrća, što može dovesti do žgaravice i nelagodnosti u stomaku. Posebno se ne preporučuje jesti sveže krastavce i paradajz na prazan stomak – to može dovesti do gastritisa, čireva, iritacije sluzokože i gorušice. Ako želite da napravite tost sa krastavcem i sardinom, bolje je da zamenite krastavac avokadom – mnogo se lakše vari zbog sadržaja mekih vlakana i blagotvorno utiče na funkcionisanje gastrointestinalnog trakta.

Hrana koju ne treba jesti za doručak: Musli i žitarice

Iako su stvoreni posebno za doručak i brzo se spremaju, od njih nema nikakve koristi. Većina njih sadrži dosta šećera u kombinaciji sa visoko obrađenim pahuljicama – to je neophodno da bi se brže rastvorile u mleku. Musli i žitarice su brzi ugljeni hidrati. Velika količina glukoze brzo ulazi u telo, a insulin se proizvodi kao odgovor. Posle sat vremena, nivo šećera će vam takođe brzo pasti, a vi ćete ponovo želeti da jedete. Pored toga, ovi proizvodi ne sadrže korisne supstance. Ako baš volite musli, birajte između krupnijeg brašna i bez šećera i zaslađivača u sastavu. Ali čak i takve doručke je najbolje ne jesti prečesto.

Članak se nastavlja posle reklama

Beli luk, konzervisana hrana i dimljeno meso

Takva hrana preterano stimuliše probavni sistem, što može dovesti do grčeva ujutru. Prvi obrok treba da bude nežan, jer se povećana koncentracija kiselina akumulira u želudačnom soku. Beli luk agresivno deluje na sluzokožu, što može dovesti do gorušice. Bolje je dodati ga u  jelo za ručak. Konzervirana hrana je teško svarljiva i nepotrebno opterećuje pankreas, što može dovesti do kvarova u njegovom funkcionisanju. Bolje ih je potpuno isključiti iz dnevne ishrane, posebno za doručak.

Kakav treba da bude zdrav doručak?

Za zdrav i hranljiv doručak, nutricionista preporučuje sledeće opcije:
Zelene palačinke od heljde sa jajetom i semenkama bundeve + puter.
Lepinje od sira sa lososom i avokadom.
Kaša od lanenog semena sa bobicama + med.
Palačinke od tikvica + pileća pašteta.

lewkmiller/gettyimagesplus