Sirova hrana: Da li je ovakva dijeta zdrava ili opasna?
Sirova hrana je novi trend među dijetama, mada se lekari ne slažu da je ovo najzdravija metoda. Evo šta sve treba da znate o ovome.
Zašto se konzumira sirova hrana?
Ovaj tip ishrane često nazivaju rigidnim vegetarijanstvom, ali glavni faktor u ovakvoj ishrani je očuvanje nutritivnih vrednosti konzumiranih namirnica. Veruje se da toplotna obrada uništava sva važna jedinjenja, mada je to vrlo diskutabilno i mišljenja su oprečna. Ovaj tip ishrane dozvoljava veliki broj namirnica.
Ovakav tip ishrane seže daleko u prošlost. Čak se i u starom Egiptu verovalo da je jedenje kuvane hrane nezdravo, ali je to posle nekog vremena zaboravljeno. Međutim, strast prema sirovima namirnivama se vratila u drugoj polovini 20. veka sa hipi pokretom.
Sirova hrana: Vrste ishrane
Sirova hrana u svakom obliku
Ova vrsta ishrane podrazumeva dodavanje bilo koje hrane u ishranu, uključujući i meso, ribu, morske plodove, mleko, jaja, ali u sirovom obliku.
Vegetarijanska ishrana sirovom hranom
Ovaj tip podrazumeva ishranu koja potpuno isključuje meso i ribu, ali dozvoljava sirova jaja i mlečne proizvode.
Ishrana isključivo mesom
Zasnovana je na konzumiranju sirove ribe, morskih plodova, sirovog mesa divljači, jaja i životinjskih masti. Voće, povrće i žitarice su strogo zabranjene.
Fruitarizam
Ova dijeta podrazumeva jedenje samo voća, čak ni povrće nije dozvoljeno.
Benefiti konzumiranja sirove ishrane
Jačanje imuniteta
Veruje se da ovakva ishrana jača imunitet. Ova dijeta pomaže da se izbegnu razne bolesti, ali i da se leče već ispoljeni problemi. Ona pomaže u jačanju kostiju i ublažavanju bolova u kičmi. Ipak, ovo je potvrđeno samo od strane onih koji se ovako hrane, nije medicinsko potvrđeno.
Mršavljenje
Nakon 1,5 do 2 meseca nakon prelaska na sirovu ishranu i odustajanja od hleba, lepinja i drugih proizvoda, osoba gubi na težini. Zbog toga se ovakva ishrana koristi kao dijeta.
Povećanje energije
Ovo je takođe jedna od diskutabilnih prednosti. Naravno, ukoliko često jedete brzu hranu, kada pređete na ovu ishranu, promena u prvim danima će biti očigledna. Ali u ovom slučaju, nema smisla da pribegavate drastičnim merama.
Štetnost ishrane sirovom hranom
Nedostatak vitamina
Prilikom prelaska na sirovu ishranu, morate se uveriti da je ona izbalansirana. U suprotnom, a što je veoma često, telu često nedostaju vitamini i minerali. Najčešće su to kalcijum i magnezijum. Zbog ovakvih nedostataka, osoba često dobije anemiju.
Digestivni poremećaj
Zbog neiskustva, početnici nemaju određen raspored kako jedu sirovu hranu. Neke kombinacije su neprihvatljive i predstavljaju problem za vaš sistem za varenje. Ne treba da mešate proteine sa ugljenim hidratima i povrće sa voćem.
Agresija
Pošto prelaskom na sirovu ishranu izbacujete žitarice, hleb i peciva, to zauzvrat dovodi do nedostatka vitamina B u telu koji su odgovorni za mentalnu ravnotežu što može dovesti do agresije.
Dakle, da biste prešli na sirovu ishranu, morate biti dobro informisani. U suprotnom ćete sigurno napraviti više štete nego koristi. I ovako su neki benefiti još uvek pod znakom pitanja, pa se nemojte odlučivati na ovakvu ishranu bez konsultacije sa stručnjacima.