5 neviđenih laži o zdravoj ishrani

by | jul 12, 2015

Da li se i vama čini da nam se svakog drugog dana izdaju nova pravila o zdravoj ishrani?
Samo sok! Bez ugljenih hidrata! Gluten je smrt! Sa pravim pravcatim okeanom različitih škola ishrane koje danas postoje vrlo je lako dovesti u pitanje sopstvene prehrambene navike. Ne možemo vam definitivno reći kako da se hranite, ali možemo vam skrenuti pažnju na pojedina ustaljena verovanja vezana za ishranu koja ne moraju nužno biti tačna. Šta više, možda se među njima kriju neke okrutne laži.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Laž broj 1: Detoksikacija je jedini način da vaše telo oslobodite od toksina

Činjenice: Iako su detoksikacije na bazi sokova danas vrlo popularne, nema potrebe da bacate pare na ove „magične eliksire“. Sama jetra radi dobar posao detoksikacije, a tajna dobro naštimovanog probavnog sistema leži u konzumiranju više voća i povrća, unošenju dovoljno vlakana i pijenju mnogo vode. Kombinacija ovih faktora efektnije će osloboditi vaše telo toksina nego razni napitci, a da o pilulama i da ne pričamo!

Kliknite za nastavak teksta

Članak se nastavlja posle reklama

Laž broj 2: Kuvanje ubija hranljive sastojke

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Članak se nastavlja posle reklama

Činjenice: Pre nego što pobacate šerpe i lonce, saslušajte nas. Kuvanje može da pospeši apsorpciju pojedinih hranljivih materija, i nemojte se plašiti da prokuvate ili propržite povrće. Na primer, studija univerziteta Cornell pokazala je da kuvanje paradajza povećava likopen, materiju ključnu za zdravlje srca. Druge biljke koje „dobro podnose“ kuvanje su pečurke, paprike, kupus i spanać. Svi oni vaše telo snabdevaju sa više antioksidanasa kuvani nego u svežem stanju. Ključ leži u tome da vreme kuvanja mora biti svedeno na minimu, a uz to izbegavajte potapanje povrća u ulje.

Kliknite za nastavak teksta

Članak se nastavlja posle reklama

Laž broj 3: Kupujte samo one namirnice sa niskim procentom masnoće

Foto: Guliver / Thinkstock

Foto: Guliver / Thinkstock

Činjenice: Verovali ili ne, malo masti je dobro za vas. Mast pojačava miris i ukus namirnica, transportuje vitamine rastvorljive u masti poput Vitamina D kroz krvotok, i produžava osećaj sitosti. Trik je u pažljivom biranju. Preporučuju se „dobre masti“ koje sadrže avokado, razni orasi i maslinovo ulje, ali vodite računa da ne preterujete.

Kliknite za nastavak teksta

Članak se nastavlja posle reklama

Laž broj 4: Neophodno je izbaciti sve šećere

Foto: Guliver / Thinkstock

Foto: Guliver / Thinkstock

Činjenice: Mnoge zdrave namirnice – voće, povrće, žitarice i mleko – sadrže određene količine prirodnih zaslađivača. Iako pojedinci izbegavaju voće zbog nešto veće količine šećera, nemojte se plašiti: jedna skorija studija uglednog Univerziteta Harvard pokazala je da je konzumiranje organskog voća povezano sa snižavanjem rizika od dijabetesa tipa 2. Ono što biste trebali da izbegavate je tzv. „dodatni šećer“ koji se nalazi u sokovima, dezertima, slatkišima, pekmezima, sirupima i zaslađivačima. Takođe, čuvajte se sastojaka koji se završavaju na „-oza“ (fruktoza, dekstroza, sukroza). Preporučljivo je konzumaciju dodatnog šećera držati na maksimalno šest kašičica dnevno.

Kliknite za nastavak teksta

Članak se nastavlja posle reklama

Laž broj 5: „Paleo dijeta“ je najbolja od svih

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Činjenice: Ne morate ekspresnom brzinom da se odričete vaših omiljenih sireva i peciva. „Paleo dijeta“ možda i jeste najpretraživaniji pojam na internetu na polju ishrane, ali suzdržavanje od konzumiranja mlečnih proizvoda, rafinisanog šećera, žitarica i mahunarki jednostavno nije za svakoga. Ukoliko niste alergični na žitarice, nedostajaće vam vitamini B i vlakna iz integralnih žitarica od kojih se mnogi ne mogu naći u povrću. Umesto potpunog odricanja, postarajte da su vaše testenine pravljene od integralnih žitarica. To je obično naznačeno na pakovanjima namirnica ovog tipa. Možda ne bi bilo loše smanjiti konzumaciju sladoleda i punomasnih sireva, ali potpuno odustajanje od mleka i mlečnih prerađevina uopšte nije nužno.

Tagovi: