Danska ukida porez na hranu koja goji
Republika Danska odlučila je da od sledeće godine ukine porez na hranu bogatu zasićenim mastima, posle jedva godinu dana primene, jer je naneo mnogo štete biznisu. Ova zemlja je istovremeno odustala od predloženog poreza na šećer, koji je trebalo da se primenjuje od iduće godine.
U oktobru prošle godine, Danska je prva država u svetu koja je, u borbi protiv loših navika u ishrani i nezdravog načina života, uvela porez na meso, mlečne proizvode i jestivo ulje koji sadrže više od 2,3% zasićenih masti i to u visini od 16 kruna (2,14 evra) po kilogramu.
Porez na hranu bogatu zasićenim mastima delovao je i na potrošače, i to psihološki. Istraživanje koje je sprovedeno pre tri meseca, pokazalo je da je 60 odsto danskih domaćinstava u prethodnoj godini kupovalo pivo ili bezalkoholna pića u Nemačkoj. Isto istraživanje od pre četiri godine pokazalo je da 60 odsto domaćinstava nikada nije kupovalo preko granice.
A da li je porez na hranu koja goji doprineo unapređenju javnog zdravlja u Danskoj, tek će se videti. U kompaniji FDB, najvećem danskom prodavcu na malo, navode da su Danci počeli da menjaju navike u ishrani zbog poreza. Njihovi podaci pokazuju da su između novembra prošle i avgusta ove godine potrošači više kupovali meso sa 6-8% masti, nego ono sa 8-12%.
Istraživanja takođe pokazuju da je u prva tri meseca pošto je porez na masnu hranu uveden prodaja putera, ulja i margarina u Danskoj pala za 10-20 odsto. U borbi protiv nezdrave hrane Danska je u tekućoj godini uvela i više poreze za pivo, vino, čokoladu, slatkiše, sladoled, gazirana pića.
Uvođenje ovog poreza trebalo je da ograniči dostupnost masne hrane Dancima od kojih je, prema podacima nacionalnih zdravstvenih vlasti, 13 odsto građana gojazno.
U Srbiji više od polovine građana ima problem s gojaznošću. Prema poslednjim istraživanjima, svako sedmo dete u našoj zemlji je gojazno. Mislite li da bi uvođenje poreza na hranu koja goji dalo pozitivne rezultate u Srbiji?