Grožđe: Najzdravija zamena za slatkiše

by | avgust 20, 2013

Krajem leta i početkom jeseni počinje sezona grožđa. Ova hranljiva namirnica sadrži materije neophodne za zdravlje celog organizma i idealno nas priprema za hladnije dane.

belo grozdje

Danas je poznato nekoliko hiljada sorti grožđa, ali je i dalje „na snazi“ podela na dva osnovna tipa – na belo i crno grožđe. Osim po boji, ove dve vrste grožđa razlikuju se po ukusu, ali i po sastavu – crno grožđe je bogatije zdravim materijama i fitonutritijentima.

Za vitku liniju i zdravo srce

Grožđe je izuzetno slatko voće, sadrži oko 25 odsto voćnog šećera i upravo zbog toga nutricionisti ističu da je najbolja i najzdravija zamena za slatkiše i grickalice, jer zadovoljava potrebu organizma za ugljenim hidratima i energijom, ali ne deluje pogubno na liniju.

Članak se nastavlja posle reklama

U skladu sa tim, energetska vrednost grožđa relativno je niska – 100 grama ovog voća ima od 60 do 100 kalorija. Pored šećera, grožđe obiluje i flavonoidima – fitomaterijama sa izraženim antioksidativnim svojstvima.

Grožđe je jedan od najboljih izvora vitamina C, bogato je i vitaminima A i B grupe, a sadrži i izvesne količine oligoelemenata – fosfora, kalcijuma, magnezijuma i bakra.

Biljna vlakna u grožđu pomažu varenje, a dokazano je da ovo voće povoljno utiče na krvotok, pročišćava krvne sudove, smanjuje nivo holesterola u krvi, prevenira demenciju.

Članak se nastavlja posle reklama

Crno grožđe, za razliku od belog, sadrži i posebne materije – fenole, koji mu daju prepoznatljivu boju i blagotvorno utiču na organizam, a poseduju i još neke specifične osobine – povećavaju sadržaj melatonina u krvi – hormona zaduženog za smirenje i dobar san. Takođe, naučnici su u grožđu pronašli i retku materiju rezervatol koja utiče na motoričke funkcije i sprečava moždani udar.

crno grozdje

Članak se nastavlja posle reklama

Kupovina i konzumacija

Prilikom kupovine, grozd treba blago protresti, pa ukoliko bobice otpadaju, voće je prezrelo. Kupljeno grožđe čuvajte u kesi, u frižideru, a pre jela ga obavezno dobro operite, jer se često prska različitim hemijskim preparatima.

Iako se grožđe najčešće jede sirovo – kao dezert ili užina, ono se u kulinarstvu može koristiti i na razne druge načine. Tako se od njega prave voćne salate, pite i kolači, a veoma dobro ide uz slatko vino i tvrdi, kozji sir, kao i uz neke vrste mesa.

Džemovi i slatko od grožđa izuzetno su ukusni, a sveže isceđen sok je veoma osvežavajuće piće koje deluje revitalizirajuće na čitav organizam.

Autor: Life Content

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: