Koprivom do dobrog zdravlja
Ovo je period kada skoro na svakom koraku raste kopriva. Za mnoge je ova biljka obični ko-rov, dok bečki zdravstveni stručnjak Hademar Bankhofer pak zastupa mišljenje da koprivu treba jesti što je moguće češće.
Bogata vitaminom C i kalcijumom
Mlada, mekana kopriva sadrži znatnu količinu zelenog pigmenta hlorofila koji ćelije održava mladim i povoljno utiče na naše mentalno zdravlje. Kopiva sadrži i lignane, karotinoid, dosta vitamina, mineralnih materija i oligoelemenata.
Kada su u pitanju mineralne materije, prof. Bankhofer posebno ističe bogatost koprive kalci-jumom koji je dobar za kosu, nokte, kožu i kosti. Listovi koprive su posebno bogati ovom mi-neralnom materijom.
– Što se tiče vitamina C, listovi koprive sadrže šest puta više vitamina C u odnosu na listove spanaća – kaže ovaj bečki stručnjak.
Važno je, međutim, da koprivu berete u netaknutoj prirodi ili u sopstvenoj bašti, ili pak da je kupujete kod proverenog prodavca na pijaci. Koprivu koja raste pored puta ili u blizini nekih industrijskih postrojenja nikako ne treba brati, jer može da sadrži otrovne materije i da naško-di Vašem zdravlju.
Saveti za pripremu koprive:
Od listova koprive možete napraviti spanać, jer se na potpuno isti način priprema kao i on.
Mlade, mekane listove koprive operite vrućom vodom, ostavite da kratko prokuvaju u vodi, iseckajte na sitne komade, sipajte u blender i dodajte beli luk i malo maslinovog ulja. Sve dobro umutite kako biste dobili gust sos koji posle možete preliti preko špageta ili makarona.
Druga mogućnost je da vrhove koprive iseckate na sitne komade i dodate u supu od povrća, gde će samo kratko da se kuvaju.
Čaj od sveže koprive pospešuje rad bubrega i čisti mokraćne kanale. Listove koprive operite dobro i iseckajte na sitne komade. Sipajte u šolju dve uvršne kafene kašike iseckanih listova koprive i prelijte ih jednom šoljom ključale vode. Poklopite šolju i ostavite dva minuta da ta-ko stoji. Nakon toga procedite i bez šećera polako popijte.