3K bomba vitamina: Kumkvat, kaki i kivano (BONUS: recepti)
Podignite imunitet i usporite starenje uz ove tri egzotične voćke
Koliko puta ste poslednjih meseci čuli za kumkvat, kaki i kivano? Pomama za ove tri egzotične biljčice apsolutno nije bez osnova. One toliko obiluju vitaminima, mineralima i fitonutritijentima da su prosto nezamenjive u svakom tipu ishrane.
Kumkvat (japanska pomorandža)
Kumkvat, poznatiji kao japanska narandža, pripada citrusima. Manji je od prosečne južne voćke, a uz to se jede sa korom. Ukus mu je slatkasto – kiselkast, a najviše podseća na kombinaciju mandarine i limete. Poreklom je iz Kine, ali se danas gaji širom sveta i dostupan je tokom cele godine.
Ova mala voćka je prava bomba vitamina. Sadrži 73 odsto preporučene dnevne doze C vitamina, pa je odličan za jačanje imuniteta. Uz to, bogat je antioksidansima, vitaminom A i E, što ga čini odličnim borcem protiv kancera. Velika količina fitonutritijenata (karoten, tanin, pektin…) doprinose borbi protiv slobodnih radikala, što znači da ova čudesna voćka ima i antiejdž, ali i protivupalni efekat.
Naučna istraživanja su do sada utvrdila da konzumiranje kumkvata smanjuje holesterol i trigliceride. Uz to, voćka je bogata i kalijumom, pa je njena posledica i sniženje krvog pritiska. Kumkvat mogu da koriste i dijabetičari, jer uz antioksidante sadrži i brojna vlakna, te omega 3 i omega 6 masne kiseline. (Pročitajte i: Egzotično voće: Hrana i lek)
BONUS: Marmelada od kumkvata
Kilogram voća dobro operite i presecite voćke na pola. Uklonite semenke, a potom izblendirajte dok ne dobijete glatku smesu. Kašu sipajte u lonac i kuvajte oko sat vremena na laganoj vatri dok smeša ne postane staklasta. Džem morate mešati sve vreme. Potom ga sipajte u sterilisane i spremljene tegle, zatvorite i ohladite.
Kaki (japanska jabuka)
Ovaj narandžasti plod potiče iz Azije, sazreva u kasnu jesen, ali je dostupan gotovo cele godine. Plod se jede presan, mada se može i kuvati ili sušiti, sočan je i sladak.
Baš kao i kumkvat i kivano, kaki je bogat vitaminom C i A, pa je odličan u borbi protiv svih virusa. Sadrži i dosta kalijuma što znači da pomaže u borbi sa visokim pritiskom. Ipak, njegovo glavno dejstvo jeste da deluje protivupalno i antibakterijsko jer podstiče stvatranje leukocita.
Kaki je fenomenalan izvor snažnih antioksidanasa poput katehina, a sadrži i betulinsku kiselinu. Kombinacija ovih jedinjenja pomaže organizmu da se zaštiti od tumora. Ova voćkica bogata je i kalcijumom i gvožđem, pa se može koristiti i za jačanje kostiju, ali i za regulisanje anemije.
Plod japanske narandže lekovito deluje kod bolesti želuca, creva, kod lečenja hemoroida, bolesti jetre i žuči. Kaki se koristi i u izradi kozmetičkih proizvoda.
BONUS: Kompot od kakija
Četiri japanske jabuke operite, isecite i skuvajte u vodi u koju ste dodali malo cimeta (po ukusu) i sok od pola limuna. Kada jabuka omekša, kompot sklonite sa vatre i dobro ohladite u frižideru. Ukoliko želite, kompot možete i zasladiti tokom kuvanja, ali se preporučuje da budete oprezni sa dodavanjem šećera jer je voće svakako prirodno slatko. Prijatno!
Kivano (afrička bodljikava dinja)
Dok prethodne dve voćke stižu iz Azije, Kivano stiže iz tople Afrike. Iako bojom liči na kivi, njegov je ukus kombinacija bane, dinje i limete. Dostupan je tokom cele godine i jede se sirov. Idealan je za sve koji su na restriktivnoj ishrani jer sadrži izuzetno malo ugljenih hidrata, a masnoća gotovo da i nema.
Baš kao i ostale K voćke, obiluje C vitaminom, ali i kalijumom i gvođžem, tako da se slobodno može upisati na spisak namirnica odličnih za poboljšanje krvne slike i podizanje imuniteta. Uz to sadrži i značajne količine fosfora, magnezijuma, bakra, cinka i natrijuma.
Semenke obiluju masnim kiselinama, među kojima su najznačajnije linolna i oleinska. On sadrže i karotenoid (beta karotin, provitamin A), koji je važan za imuni sistem, zdravlje kože i očiju. Velika količina vitamina E i to u obliku retkih jedinjenja: a-tokoferol i y-tokoferol čine ga voćem koje se preporučuje svima sa Alchajmerovom ili Parkinsonovom bolešću.
BONUS: Sok od kivana
Četiri srednja kivana preseći na pola, iz njih izvaditi mesnati deo i izblendirati ga. Ovu kašu procediti i ukloniti semenke. U proceđenu kašu dodati sok od celog limuna i 3 decilitra vode. Zasladiti po želji.