Mali rečnik čitanja menija: Rižoto, pilav, đuveč, paelja?
Izvor: Restoranca.rs
Kada govorimo o jelu koje za bazu ima pirinač kome se dodaje povrće i/ili meso, starije generacije nemaju dvojbe – u pitanju je pilav ili đuveč, dok one nešto mlađe dodaju – ili paelja? Ali, kada ste poslednji put na meniju nekog restorana videli pilav ili đuveč? Paelju, opet, očekujete u španskom ili meksičkom restoranu. A, rižoto ima skoro svaki! Ali, u čemu je suštinska razlika i ima li je?
Glavni sastojak rižota jeste, kako samo ime kaže, riža (pirinač). Iako pirinač vodi poreklo sa tla Azije, i u Kini se poslužuje bar tri puta dnevno, rižoto je još jedno jelo koje potiče iz bogate italijanske kuhinje, a osvojilo je svet.
Risotto, kako glasi originalni naziv, dolazi sa severa Italije. Za njegovu pripremu preporučuje se okruglo zrno pirinča jer je sočno, a baš takav treba da bude i rižoto – sočan i kremast. U većini restorana, kako kod nas tako i u svetu, služi se sa piletinom, različitim vrstama ribe, morskim plodovima ili povrćem, a moderni italijanski risotto u gotovo svim varijacijama sadrži i masline, šafran i parmezan. Međutim, osnovni recept nema dodatke.
Priprema tradicionalnog rižota počinje podgrevanjem bujona (bistre supe) u koji se dodaje maslinovo ulje i maslac. Dok se ova kombinacija zagreva, u tiganju se prži iseckani crveni luk i celer. Kada povrće omekša, pravi je trenutak da se doda pirinač i cela smesa prelije belim vinom. Pošto je vino isparilo, riža može da se preliva bujonom i uz mešanje lagano krčka. Nekoliko minuta pre nego što bude gotova, treba dodati maslac i so i biber po ukusu.
Italijani insistiraju – rižoto treba da se razliva. Takva smesa lako će se sjediniti sa raznim dodacima poput mesa ili povrća, a tako upravo nastaje moderni rižoto koji danas možete naručiti u skoro svim restoranima.
RIŽOTO VS PILAV
Pilav je persijska reč koja u bukvalnom prevodu znači jelo od gusto kuvanog pirinča. Riža se priprema kuvanjem u začinjenoj vodi, a zatim sa mesom i povrćem peče u rerni. Ovakav način pripreme učiniće da jelo izgubi na sočnosti, što nije slučaj sa rižotom.
RIŽOTO VS ĐUVEČ
Neizostavni sastojak đuveča je, pogađate, pirinač. Đuveč je tursko jelo koje pored riže i više vrsta mesa ili ribe sadrži i krupno sečen krompir. Peče se u zemljanoj posudi i obavezno začinjava alevom paprikom.
RIŽOTO VS PAELJA
Paelja je tradicionalno špansko jelo sa pirinčem. Najčešće se priprema sa gamborima ili morskim plodovima, mada se neretko dodaje i pileće meso. Slično rižotu, ovo jelo se priprema na ringli, ali u posebnom plitkom tiganju – paelji, po kome je dobilo ime. Distanjem se postiže da iz jela ispari sva tečnost, pa ni paelja nije sočna i kremasta koliko rižoto.
Info plus: Tradicionalni rižoto se u Italiji poslužuje kao predjelo, a često ga i u menijima možete naći u sekciji predjela. Sa dodacima ovo jelo ipak je dovoljno kalorično tako da se može naručiti i kao glavno.
Pogledajte i: Mali rečnik čitanja menija: T-BOUN STEK