Priroda je inteligentna: Arteška voda i njeni minerali čine da koža sporije stari
Važno je obratiti pažnju na koncentraciju minerala u vodi koju pijemo, kao i na njihove međusobne odnose, jer kao i u organizmu, za zdravlje je važan izbalansiran odnos minerala, kaže prof. dr Gordana Peković, internista-nefrolog.
Lepota i zdravlje za VodaVoda.
U proleće, koža zahteva dodatnu negu, jer je kao naš verni zaštitni omotač koji nas štiti od svih spoljnih uticaja, tokom zime bila „prva na udaru“. Tokom hladnih dana, naša koža često postaje gruba, pa nije retko da se peruta, jer je manje hidriranana i samim tim manje elastična. Ali, kreme za hidrataciju nisu najvažniji u ovom procesu.
Zato je važno da u proleće kožu redovno „hranimo“ vodom. Najvažnije je zapravo da ceo organizam hidriramo tako što pijemo dovoljno vode i tako telu obezbedimo korisne minerale i elektrolite, koje voda u sebi ima, a koji su neophodni za niz procesa međućelijske razmene koji se dešavaju u našem telu.
Prof. dr Gordana Peković, nefrolog-internista, za Lepotu i zdravlje objašnjava kako voda koju pijemo pomaže da i naša koža bude sjajna, elastična, baršunasta i zdrava.
- Kako voda koju pijemo deluje na naše ćelije, posebno na ćelije kože?
Zdrava ćelija je ona koja svakodnevno prima potrebne nutritivne supstance za svoj rad, ali istovremeno, odstranjuje toksične produkte metabolizma koji se takođe, svakodnevno stvaraju. Ova ćelijska razmena koja se odnosi i na ćelije kože, može nesmetano i efikasno da se odvija samo u prisustvu vode.
Kvalitet svakodnevne hidracije organizma je jedan od najvažnijih preduslova dobrog zdravlja i održavanja vitalnosti. Pored unosa vode, dopremanje kiseonika do ćelije je takođe veoma važno za rad svake ćelije i biohemijske procese koji se svakodnevno odvijaju u samoj ćeliji.
- Šta se dešava sa kožom ukoliko pijemo premalo vode? Kako se to vidi na licu?
Ako nedostatak vode duže traje, najčešće zbog nedovoljnog unosa, dolazi do poznatih manifestacija na koži. Naime, ona brže stari, postaje naborana, suva, peruta se, sklona je raznim kožnim infekcijama.
- Kako voda može da spreči pojavu simptoma starenja?
Upravo je dopremanje kiseonika do ćelije veoma važno za metabolizam ćelije, a i tu glavnu ulogu igra voda – ona sprečava oštećenje same ćelije, održava njenu vitalnost, a samim tim sprečava njeno propadanje, tako što učestvuje u njenoj oksigenaciji.
- Koja i kakva voda je najbolja za kožu i inače za zdravlje organizma?
Poznato je da nedostatak pojedinih minerala u organizmu može loše uticati na zdravlje čoveka. Međutim, ne sme se ni opterećivati mineralima, jer i to može štetiti zdravlju.
Prirodna mineralna voda pomaže u održavanju balansa minerala i elektrolita u organizmu, jer je bogata mineralima koji su prirodno rastvoreni u njoj. Važno je obratiti pažnju na njihovu koncentraciju u samoj mineralnoj vodi i na njihove međusobne odnose, jer kao i u organizmu, važno je da i u vodi postoji izbalansiran odnos pomenutih minerala.
- Da li je bolje popiti flaširanu vodu nego vodu sa česme? Koju i kakvu vodu treba da pijemo, kada je reč o sastavu vode, najpre mineralima?
Svakako je najbolje neophodne minerale uzeti u prirodnom obliku onako kako ih sama priroda dodaje vodi, dakle u prirodnoj neprerađenoj mineralnoj vodi. Kada je reč o sastavu vode svakako je značajna koncentracija samih minerala i elektrolita u njoj, ali s druge strane isto toliko je važan i odnos pojedinih supstanci.
Istraživanjima i studijama koje su rađene, utvrđeno je da je arteška voda iz Banje Vrujci, VODAVODA, koja nastaje na 605 metara dubine, odnosno pripada prirodnim mineralnim vodama koje potiču iz podzemnih ležišta koja su zaštićena od bilo kakvih zagađivanja, po sastavu takva da je odlikuje upravo taj odličan odnos i sastav minerala koji deluje blagotvorno na organizam u svakodnevnoj konzumaciji. Osim što ne opterećuje organizam sadrži i optimalnu količinu kalcijuma u dobrom odnosu sa magnezijumom, a zbog niskog sadržaja natrijuma i hlorida preporučuje se za svakodnevnu upotrebu u neograničenim količinama.