Šta je Cordon bleu?
Izvor: Restoranca.rs
Cordon bleu, blue ribbon ili plava traka je jelo čiji detaljan opis sastojaka u meniju morate da pročitate. Varijacije su mnogobrojne! Jedino je sigurno da ćete u tanjiru dobiti pohovano meso sa sirom.
Osnovni sastojci plave trake su svinjsko meso, trapist sir, a veoma često se dodaju i slanina i pečurke. Priprema mesa podrazumeva sečenje na šnicle jednake veličine, koje su tučene i usoljene. Šnicla se premazuje pavlakom, senfom ili tartar sosom, zatim se na nju stavlja sir, slanina i pečurke i preklapa se još jednim parčetom mesa. Ovako dobijeni sendvič valja se u brašno, jaja i prezle i prži sa obe strane.
Kulinarska tajna kako da meso ostane mekano je otkrivena! Gotovo jelo treba ostaviti nekoliko minuta poklopljeno, a para koja se stvara učiniće meso sočnim.
Plava traka i druge vrste mesa
Iako je po originalnom receptu glavni sastojak plave trake svinjsko meso, u restoranima širom sveta služi se isto jelo, ali pripremljeno sa šniclama od piletine ili teletine. Trapist sir se može zameniti drugim vrstama sira, dok se kuvari umesto za slaninu često opredeljuju za šunku ili pršutu. Tako, pod plavom trakom možemo podrazumevati jedino pohovano meso u obliku sendviča.
Nazad u istoriju
Originalna cordon bleu šnicla punjena sirom, ako je verovati Vikipediji, vodi poreklo iz Švajcarske. Počela je da se priprema pedesetih godina i svoje mesto u jednom kuvaru zauzima 1949. godine. Na američkom tlu o cordon bleu šniclama od pilećeg mesa piše The New York Times 1967. godine, a desetak godina ranije nastali su recepti za ovo jelo samo od teletine. Plava traka se i danas služi u američkim restoranima i pronaći ćete je pod imenom blue ribbon.
Plava traka i srpska kuhinja
Na meniju srpskih restorana pronaći ćete jelo plava traka. Međutim, kuvari koji neguju tradiciju srpske kuhinje daleko češće pripremaju Karađorđevu šniclu. Osnovni sastojci za ova dva jela su identični, ali se šnicle svinjetine u Karađorđevoj varijanti premazuju kajmakom i pre prženja sir i stišnjena šunka ili slanina se roluju sa mesom. Tako Karađorđeva šnicla dobija izgled štrudle, umesto sendviča.
Info plus: Karađorđevu šniclu, u narodu poznatu i pod nazivom devojački san, prvi put je napravio Mića Stojanović, kuvar iz okoline Gruže koji je sredinom 20. veka radio u beogradskom restoranu Golf. U nedostatku sastojaka za jelo Kijevski kotlet, naručeno od strane istaknutih ruskih posetilaca 1959. godine, Mića je napravio potpuno novi specijalitet. Rolovano i pohovano meso od svinjetine ukrasio je limunom i paradajzom, tako da je dobilo izgled ordena Karađorđeva zvezda, pa otuda i ovaj naziv.