Sveže ili kuvano?
Piše: Dragana Filipović, dijetetičar-nutricionista
Često slušamo o prednosti konzumacije namirnica (naročito voća i povrća) u svežem stanju. Kao razlog se navodi prisustvo veće količine vitamina i minerala, za razliku od termički obrađenih namirnica. Ipak, nije tačno da su sve namirnice korisne po naš organizam kada su u svežem stanju.
Kuvanje uvek može da bude dobra metoda za pripremu namirnica, ali samo ukoliko upotrebite manju količinu vode i posude sa poklopcem koji čvrsto naleže i sprečava izlalazak pare. Ovaj način kuvanja mnogo je bolja opcija u odnosu na dugotrajno kuvanje hrane koje su primenjivale naše bake.
Istina jeste da su tokom kuvanja najosetljiviji vitamini rastvorljivi u vodi (vitamin C, B1, …), zato je važno voditi računa o dužini kuvanja i količini vode koja se pri tome koristi. Tako na primer krompir sadrži najveću količinu vitamina C neposredno ispod kore. Sa druge strane krompir se mora skuvati kako bi se uništila toksična materija solanin, pa je preporuka da se ovo povrće kuva u ljusci kako bi se sprečio gubitak vitamina rastvorljivih u vodi.
S druge strane karfiol, brokoli, kelj i rukolu nikako ne bi smeli kuvati u većoj količini ključale vode, jer se na taj način uništava enzim mirozinaza, odgovoran za oslobađanje antikancerogene materije sulforafana. Mnogo bolja opcija jeste kuvanje u vodenoj pari, pri kojoj plodovi zadržavaju prijatan ukus i najviše hranljivih materija korisnih za prevenciju kancera.
Kako pravilno čuvati namirnice? Pročitajte u avgustovskom izdanju „Lepote i zdravlja“.