Za ove 4 namirnice mislimo da su zdrava hrana, a u stvari nam štete
To što se nešto reklamira kao zdravo, ne znači da nužno to i jeste. Ovo je takozvana zdrava hrana koja šteti organizmu, a svi za njom posežemo uvereni da je bolji izbor!
Prodavnice su pune namirnica koje se reklamiraju kao zdrave, ali prema rečima dijetetičara, ima ih dosta koje nikako ne bi smeli da jedemo. Danas je lako izgubiti se u prodavnicama zdrave hrane, jer postoji ogromna ponuda i čitavi rafovi su posvećeni „zdravoj ishrani“. Bio, organska, paleo ili jednostavno „fit“ hrana je razbacana po ovim policama, ali ova imena ne garantuju pravilnu ishranu.
Takozvana zdrava hrana koja šteti organizmu
Naš zadatak je da otkrijemo koju bi to „zdravu hranu“ trebalo da izbegavamo.
Sirevi sa niskim sadržajem masti
Sir je tako ukusan! Nije ni čudo što ne možemo da mu odolimo… A onda su se pojavili nemasni sirevi, pa više ne moramo da brinemo ni o zdravlju srca, ni o mršavljenju. Istina? Pa, ne baš!
Ako pitate nutricioniste, mnogo je zdravija opcija da jedete standardne punomasne sireve. Mast koja se nalazi u mlečnim proizvodima pomaže, između ostalog u apsorpciji vitamina A i D, a takođe doprinosi ravnoteži nivoa šećera u krvi. Istraživanja takođe dokazuju da umerena konzumacija masnih mlečnih proizvoda nije povezana sa povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti – u stvari, prema nekim studijama, može biti čak i zaštitni faktor.
Zamene za meso
Danas čak i ljudi koji žive na biljnoj ishrani mogu kupiti „prženo meso“, „šniclu“ ili čak „mleveno meso“ – bez mesa. Međutim, bolje je zameniti meso povrćem sa visokim sadržajem proteina (na primer, mahunarkama), nego kupiti gotove zamene za meso. One su, u stvari, ultra-prerađena hrana koja obično ima veoma visok sadržaj soli. Da ne pominjemo da tokom prerade povrće koje čini osnovu često gubi dosta hranljivih sastojaka.
Takozvana zdrava hrana koja šteti organizmu: Slatkiši bez šećera
Već znamo da šećer nije dobar za nas, pa je razumljivo ako posegnemo za poslasticama bez šećera u ime zdrave ishrane. Ali razmislimo o tome: ako je taj slatkiš sladak, a šećera nema – šta mu je dalo taj ukus? Zaslađivači često mogu da izazovu probleme sa varenjem, a prema nekim studijama često samo pojačavaju želju za slatkim ukusom – drugim rečima, nije nam nužno bolje ako konzumiramo proizvode koji su tako označeni.
Granola štanglice kupljene u prodavnici
Granola je jedna od najpopularnijih opcija za doručak za ljude koji vode računa o svom zdravlju, i to s pravom: sa masnim semenkama, integralnim žitaricama i pratećim vlaknastim voćem i jogurtom, dan je garantovano bogat hranljivim materijama. U isto vreme, bolje nam je da granolu napravimo sami, jer unapred mešani preparati dostupni u prodavnicama često imaju veoma visok sadržaj šećera, što našem telu ujutru daje isti podsticaj kao da smo pojeli kroasan sa kakaom. Osim toga, granoli presovanoj na kriške često nedostaje proteina, pa nam je zaista bolje ako sami pripremimo hrskavu poslasticu za doručak, koju potom pojedemo zajedno sa voćem i nekim mlečnim proizvodom.