Zbog čega smo zavisni od ugljenih hidrata?

by | decembar 13, 2014

Ukoliko svakodnevno konzumirate veliku količinu ugljenih hidrata, uz svaki obrok morate da pojedete parče hleba ili imate jutarnje glavobolje koje prođu nakon što unesete u organizam testeninu, zavisni ste od ugljenih hidrata.

ugljeni-hidrati

Veliki broj ljudi širom sveta je zavisan od ugljenih hidrata, naročito hleba, i ne mogu da zamisle obrok bez ove namirnice. Međutim, zašto je to tako i da li postoji način da se zavisnost prekine?

Brojne studije su pokazale da brzo gorući ugljeni hidrati deluju na organizam slično kao i droge. To može dovesti do želje, odnosno nametanja misli o ugljenih hidratima ako neko vreme nisu uneti u organizam.

Ljudski metabolizam skladišti energiju kako bi kasnije mogao da je koristi, što nije moguće ako je ishrana bazirana samo na ugljenim hidratima. Takva ishrana reprogramira metabolizam i hranu pretvara u masti koje ne stižemo da sagorimo. Nakon nekog vremena kada ponovo ogladnimo, žudećemo za hranom koju smo već konzumirali – ugljenim hidratima.

Članak se nastavlja posle reklama

U prošlom veku se smatralo da su ugljeni hidrati zdravi. Međutim, novi vek je doneo i nove studije koje dokazuju da su oni zapravo „hrana droga“. Jedino su mozgu potrebni ugljeni hidrati, dok telo može tu potrebu da zadovolji unošenjem proteina i lisnatog zelenog povrća.

Ugljene hidrate ne treba potpuno izbaciti iz ishrane, ali treba biti pažljiv i planirati obroke sa što manjom količinom.

Autor: LifeContent, S.D.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: