Najčešće greške pri farbanju kose
Odgovarajuća boja kose može da donese preko potrebnu promenu i da podmladi lice, ali isto tako pogrešna nijansa može da izazove potpuno suprotan efekat i da učini da izgledate starije.
Prava boja obogaćuje prirodnu nijansu
Nova boja kose može u trenu da skine nekoliko godina s vašeg lica, ali pritom treba paziti na izbor nijanse. Najčešća greška je izbor previše tamne ili previše svetle nijanse koja nimalo ne laska tenu. Boja bi trebalo da obogati prirodnu nijansu kose i da prekrije sede vlasi. Tamnosmeđoj kosi najbolje pristaju bogati tonovi, a toploj plavoj boji zlatne nijanse.
Liniju izrastka treba farbati u svetliju nijansu
Kod farbanja treba pripaziti na liniju vlasišta koja prva potamni pa je izrastak jako vidljiv. Tu liniju, od uha do uha, treba ofarbati nijansu do dve, svetlije nego ostatak kose. Frizura će tako s ispiranjem izgledati prirodnije.
Uz pretamnu boju lice deluje beživotno
Zbog izbora pretamne nijanse koža lica deluje ispijeno i sivo. Frizeri tvrde da žene koje same farbaju kosu često pogreše i boju ostave duže nego što treba, pa ona deluje još tamnije od željenog. Stoga se preporučuje da kupite boju za kosu nijansu svetliju od prirodne. Tako čak i ako boja ostane predugo neće biti previše tamna.
Idealna tamna boja
Isto pravilo farbanja u tamnije važi i kod frizera. Boja bi trebalo da bude tek nijansu svetlija od prirodne boje kose i prošarana tamnim pramenovima koji će joj dati volumen, prekriti sede i naglasiti ten.
Presvetla nijansa čini da lice deluje starije
Presvetla nijansa može da postari lice isto kao i tamna, posebno ako je hladna i sivo-plava. Boja koja je nijansu do dve svetlija od prirodne boje kose najbolji je izbor. Sve svetlije od toga delovaće veštački. Boju treba „stepenovati“, od tamnijeg prema svetlijem. Zbog svetlijih krajeva kosa će delovati kao da je posvetlila na suncu.
Spržena kosa ne podnosi farbu
S godinama kosa postaje sve slabija, gubi elastičnost i lakše puca. Sve teže podnosi farbanje pa joj je između svake posete frizeru potreban proteinski tretman kako bi se oporavila. U tom periodu se ne preporučuje da farbate kosu jer će se dodatno oštetiti. Najbolje je posavetovati se s frizerom i odlučiti kakva je boja najbolja za nju.
Kada je nijansa pogrešna…
Ako nova boja kose iziskuje previše intenzivan mejkap da bi uopšte došla do izražaja, nijansa je verovatno pogrešna, tvrde frizeri.
„Zebrasti pramenovi“ deluju veštački
Pramenovi koji stvaraju prevelik kontrast s ostatkom kose deluju pomalo neukusno. Naročito ako su u hladnim tonovima, onda još i dodatno postaruju lice. Bolji izbor je „ombre“ tehnika koja deluje prirodnije.
Korišćenje pogrešnih preparata za negu kose
Ofarbanoj kosi potrebna je posebna nega zato što je boja može isušiti. Zato treba izbegavati preparate za negu na bazi alkohola. Takva vrsta preparata dehidrira vlasi zbog čega one lakše pucaju i pospešuju izbleđivanje boje. Preporučuje se da kosu nahranite regeneratorom koji se ne ispira. On će prodreti u kutikule vlasi i sprečiti dalja oštećenja.
Prečesto pranje kose
Sa svakim pranjem s vlasišta se skidaju prirodna ulja koja podmazuju vlasi i čine ih zdravima. Stoga ih prečesto pranje može učiniti lomljivim i krhkim. Ako kosu perete svaki dan, pokušajte to da radite svaki drugi dan. Ona će se vremenom naviknuti na novu rutinu, a zbog toga će i boja trajati duže, tvrde frizeri. Kod pranja treba pripaziti i na temperaturu vode. Kosu treba prati mlakom vodom i na kraju isprati hladnom, to će zagladiti kutikule i vlasima vratiti sjaj.
Eksperimentisanje s intenzivnim bojama
Kosa vremenom sve teže podnosi boje naročito ako su to ekstremno plave ili zelene. Podloga za takvu nijansu je hidrogen peroksid koji oštećuje i slabi kosu. Osim toga, takvu boju treba znati nositi jer ne pristaje svakome.
Izvor: 24sata.hr