Dermatolog otkriva zašto ne treba čupati sede vlasi
Ako vam je prešlo u naviku da čupate sede vlasi čim ih primetite, bilo bi dobro da prestanete to da radite. Ništa dobro iz toga neće izaći – naprotiv.
Iako većina nas razume da ćemo biti potpuno sedi u budućnosti, i da je to potpuno prirodan proces starenja, to ne znači da svi sa tim lako mirimo. Poznate ličnosti i uticajne dame u poslednje vreme ponosno su isticale sedu kosu, a farbanje u sive nijanse i dalje je u trendu. Ali mnoge žene i dalje čupaju sede vlasi čim ih primete.
Prema rečima sertifikovanog dermatologa dr Flor A. Mayoral, „ostavite pincetu po strani“. Doktorka objašnjava zašto nikada ne treba čupati sede vlasi.
Zašto ne treba čupati sede vlasi i zašto kosa sedi?
Počnimo sa najosnovnijim razumevanjem šta uzrokuje sedu kosu pre nego što stignemo do čupanja sedih vlasi. Prema Američkoj akademiji za dermatologiju, seda kosa je rezultat smanjenja melanina u kosi koje se javlja kako starimo. Istina je da kada proces počne, ne postoji način da spriječite da kosa posedi.
Takođe je važno napomenuti da geni takođe igraju ulogu u ovom procesu. Klivlendska klinika navodi da je to zato što naši geni pomažu u kontroli proizvodnje melanina. 1 Da li ste se ikada zapitali zašto neki ljudi počinju da sede u dvadesetim godinama, dok kod drugih taj proces započinje tek krajem četrdesetih ili čak u pedesetim? Velike šanse su da je u pitanju genetika.
Zašto je čupanje sedih vlasi najvažnije
Kada počnete da izvlačite zalutale sede ili dve iz kose, to u početku možda neće izgledati kao velika stvar, ali ako nastavite da čupate folikule dlake, mogli biste napraviti ozbiljnu štetu. Prema dr Mayoral, „ponekad se folikul inficira i dovodi do formiranja pustule [kada nastavite da je čupate]. Ponovljeno čupanje može izazvati post-inflamatornu hiperpigmentaciju i zapravo učiniti problem očiglednim i drugima.
Dakle, dok je mit da ako počupate jednu sedu dlaku na njenom mestu iskočiće njih deset razvejan, možda ćete ipak želeti da se uzdržite od čupanja. Pored otoka i ožiljaka, čupanje kose direktno iz korena takođe može doprineti nepovratnom prevremenom gubitku kose u tom području.
„Iako ne znam koliko puta možete počupati folikul pre nego što potpuno prestane da raste, očigledno je iz trajnog gubitka kose koji nastaje nakon nekoliko godina čupanja obrva u određenom obliku da kosa prestaje da raste “, kaže Mayoral.
„Žene koje opsesivno čupaju see vlasi mogu prouzrokovati pojavu ćelavih mrlja na vlasištu. Frizure koje zahtevaju stalno povlačenje kose će na kraju dovesti do opadanja kose. Proces je reverzibilan ako se zaustavi na vreme. Strukturno, seda kosa se ne razlikuje od normalne kose.“
- https://health.clevelandclinic.org/why-hair-turns-gray[↩]