Greške kod uvijanja kose koje svi pravimo (i kako to da promenite)
Raskošni talasi ili opuštene lokne, kako god, svako od nas uživa u lepoj frizuri. Ali ona se nekad teško postiže. Ovo su greške kod uvijanja kose koje su zaslužne za bad hair day, ma koliko se trudile…
Bez obzira da li imate ravnu kosu kojoj želite da dodate malo uvojaka i kretanja, ili imae prirodne kovrdže koje samo pokušavate da poboljšate i oblikujete, uvijanje kose je nešto što je verovatno svako od nas uradio u nekom trenutku. I doduše, izgleda prilično jednostavno – uzmete peglu, omotajte mali deo kose i spremni ste, zar ne? Pa, ne baš. To ne mora nužno da bude previše komplikovan proces, ali postoje određene potencijalne zamke koje mogu na kraju uticati ne samo na vaš konačni izgled, već i na zdravlje vaše kose.
Greške kod uvijanja kose
Ne koristite sredstvo za zaštitu od toplote
Ovo je najčešća greška broj jedan koju ljudi prave. Iako je imperativ da koristite sredstvo za zaštitu od toplote svaki put kada koristite bilo koju vrstu vrućeg alata, to je posebno važno u slučaju pegle za kosu, kada je toplota direktno na vašoj kosi (za razliku od, recimo, kod fena za kosu, gde to je više indirektno). Postoji mnogo dobrih toplotnih zaštitnika koji štite kosu od temperatura do 450 stepeni. Neki od njih čak nude i držanje kako bi vaš stil izgledao bolje tokom dužeg vremenskog perioda. Poenta je da o njima zapravo možete razmišljati kao o proizvodima za stilizovanje sa prednostima.
Podizanje temperature
U srodnim vestima, zapravo nema potrebe da uključujete peglu do 450 stepeni. Mnogi alati nude ovo kao najvišu postavku, ali nepotrebno je i previše vruće za većinu kose. Počnite od 300 do 350 stepeni i postepeno povećavate toplotu ako vam je kosa posebno gusta.
Greške kod uvijanja kose i pravac uvijanja
Uopšteno govoreći, mešanje pravca u kome uvijate različite delove – jedan deo prema licu, jedan deo dalje – daje mnogo prirodniji izgled. S obzirom na to, ako tražite svaki uglađeni izgled inspirisan vintage stilom, poželećete da lokne idu u istom pravcu (daleko od lica).
Predugo držanje pegle ili figara na svakoj sekciji
Nema potrebe da dugo držite peglu na svakoj sekciji; to obično traje oko 10 sekundi. Što ga duže držite, to više rizikujete da oštetite kosu i završite sa suvim, lomljivim krajevima. (Posebno ako pravite te druge greške i ne koristite sredstvo za zaštitu od toplote i/ili povećavate temperaturu previsoko.) Zabavna činjenica: Iako će toplota pomoći u stvaranju oblika lokni, ona se zapravo postavlja dok se hladi. Zato je gotovo imperativ da pustite da se lokna potpuno ohladi kada se formira pre nego što je pročešljate prstima ili češljem.
Uvijate kosu od korena do krajeva
Umesto da se uvija kroz celu dužinu vaših pramenova, izostavite uvijanje desetak centimetara od krajeva. Ovo ne samo da stvara moderniji izgled, već je i bolje za zdravlje vaše kose. Krajevi su generalno najslabiji i najpodložniji oštećenjima, tako da će ih izostavljanje dugoročno učiniti srećnijim.
Greške kod uvijanja svakodnevnog kose
Ako vam je kosa prirodno kovrdžava, dobar je potez da pokušate samo da povremeno popravite svoje lokne pomoću pegle za kosu. Dajte svojoj kosi da se odmori. Operite i osušite na vazduhu i iskoristite prirodnu teksturu svoje kose u svoju korist, ako je moguće. Zatim je popravite peglom drugog ili trećeg dana, u zavisnosti od toga koliko dugo možete da idete između pranja. Korišćenje pegle za uvijanje svaki dan da bi vaša kosa izgledala uglađenije je, nažalost, izgubljena bitka, što rezultira suvim, dehidriranim pramenovima.