Kako da kosa ostane čista što je duže moguće

by | jul 14, 2024
Kako da kosa ostane čista što je duže moguće

Umorni ste od pranja kose skoro svaki dan? I pitate se kako da kosa ostane čista što je duže moguće? Pomoći će vam jednostavni trikovi. 

Svakodnevno pranje kose mnogima je nedostupan luksuz. Kozmetička rutina oduzima dosta vremena, a leti postaje prilično teška. Kosa se brže masti i slepljuje od znoja, pa ju je neophodno češće prati. Ali i za to postoji rešenje. Tačnije, više rešenja…

Kako da kosa ostane čista što je duže moguće: Pomoći će vam sledeći trikovi

1. Češće menjajte jastučnicu

Tokom spavanja, naše telo ne prestaje da radi ni na minut, što znači da sistem za izlučivanje i dalje radi, primoravajući telo da „ukloni“ nagomilane supstance. Za samo jednu noć, jastučnica je u kontaktu sa vašom kosom i kožom lica najmanje 6 sati. Možete li zamisliti koliko viška sebuma uspeva da apsorbuje za to vreme?

Članak se nastavlja posle reklama

Ostaci kozmetike, mrtve čestice epidermisa, dlake kućnih ljubimaca, prašina i još mnogo toga – sve ovo se akumulira na površini posteljine. Zagađenje se taloži ne samo na vašoj kosi, već i na koži lica, izazivajući pojavu novih upala. Perite posteljinu najmanje jednom nedeljno. U letnjoj sezoni, kada vreme postaje posebno vruće, zamena se može vršiti češće, na primer, 2-3 puta nedeljno.

2. Koristite suvi šampon

Nemate snage da operete kosu, ali morate da izgledate negovano ceo dan? Tada će vam pomoći suvi šampon – proizvod za kosu koji je specijalni upijajući u obliku belog praha. Tipično, sastav sadrži pirinčani ili kukuruzni skrob, belu glinu, talk, biljne i antibakterijske komponente i minerale. Proizvod ne zamenjuje potpuno pranje kose, ali pomaže u uklanjanju prljavštine i produženju svežine kose na nekoliko sati.

3. Pazite kako nanosite balzam za kosu

Budimo iskreni: da li nanosite balzam ili masku po celoj dužini kose, uključujući i koren? Inače, ovo je jedna od najčešćih grešaka u pranju kose! Korišćenje balzama ili maske na ovaj način samo još više zaprlja kožu glave jer, prvo, ostavljaju tanak film na kosi (a takođe i na koži glave) koji je teško isprati. Nanošenje ovih proizvoda na kožu glave takođe može dovesti do iritacije, alergija ili peruti (posebno kod onih sa masnim tipom kože).

Članak se nastavlja posle reklama

Kako onda pravilno naneti hidratantne kreme nakon šampona? Stisnite kosu da uklonite višak vode. Istisnite malu količinu proizvoda na dlan i „protrljajte“.  Rasporedite proizvod po kosi, ali najmanje 10 centimetara od korena.

4. Napravite frizuru

Ako ste umorni od pranja kose, a hodanje spuštene kose definitivno nije opcija, onda će vam razne frizure pomoći da sakrijete masnu kosu. To mogu biti glatke i opuštene punđe, pletenice ili konjski rep.

Članak se nastavlja posle reklama

Da biste dobili kosu kao supermodel, podelite kosu ravno po sredini. Skupite kosu u visok rep i čvrsto ga vežite elastičnom trakom. Koristite gel za oblikovanje da biste sakupili sve zalutale dlačice.

5. Ne dirajte kosu

Ako tokom dana često dodirujete kosu ili skalp, ovo može biti jedan od razloga zašto morate često da perete kosu. A ruke su jedan od najprljavijih delova tela (osim ako baš ništa ne radite i ništa ne dodirujete njima). Dodirujući kosu, prenosite sve nečistoće na kožu glave, stvarajući idealno okruženje za razmnožavanje bakterija.

Članak se nastavlja posle reklama

6. Izbegavajte pretoplu vodu

Pranje kose pretoplom vodom ispira zaštitni lipidni sloj, koji sprečava isparavanje vlage sa površine kože i takođe štiti epidermis od patogenih bakterija. Konstantno pranje i ispiranje kose pretoplom vodom može rezultirati ne samo povećanom proizvodnjom sebuma, već i isušivanjem kose i kože glave. Zato ispirajte kosu prohladnom vodom.

7. Promenite šampon

Ako kosa počne da se prlja mnogo brže, možda n ekoristite dobar šampon. Na primer, za masnu kožu glave sklonu seboreji, pogodni su proizvodi za dubinsko čišćenje sa umirujućim i rashlađujućim efektom. Onima sa suvim tipom kože biće potreban hidratantni šampon koji će nežno očistiti nečistoće, a ne isušiti kožu.

Članak se nastavlja posle reklama

8. Pustite kosu da se sama osuši

Kao što smo već rekli, izlaganje kože visokim temperaturama povećava proizvodnju sebuma. Zbog toga, kada sušite kosu fenom, postavite niska podešavanja kako ne biste pregrejali epidermis. U idealnom slučaju, trebalo bi da pustite kosu da se osuši na vazduhu.

Evrymmnt/gettyimages.co.uk