Koliko opadanje kose je normalno, a koliko nije?
Ako vas zabrinjava količina kose koja ostaje na četki ili posle tuširanja, sigurno ste se zapitale: Koliko opadanje kose je normalno?
Može biti stresno iskustvo kada pogledate dole dok ste pod tušem i primetite da vam je ispalo mnogo kose! Možda čak počnete da panično prebrojavate svaku dlaku koja kruži oko odvoda. A onda se setite da kosa svima opada. Ali, kako da znate kada je zaista vreme za paniku? Koliko opadanje kose je normalno, a koliko vodi ka proređenoj kosi i pečatima?
Da bismo vam olakšali brige, proverili smo šta je „normalan“ gubitak kose pod tušem.
Šta je normalno opadanje kose?
Opadanje kose može značajno da varira od osobe do osobe, ali se smatra normalnim ako u proseku gubite 50 do 150 dlaka dnevno. A to je, vizuelno, jedna fina gromuljica kose koja ispunjava dlan. Koliko će vam tačno kose otpasti zavisi od faktora kao što su genetika, starost, hormonske promene, stres i određena medicinska stanja koja mogu uticati na količinu kose koju gubite.
Opadanje kose vs gubitak kose – po čemu se razlikuju?
Opadanje kose i gubitak kose su termini koji se često koriste naizmenično, ali zapravo postoji značajna razlika između njih. Opadanje kose je normalan proces koji se odvija svakodnevno, a gubitak kose nastaje kada kosa iznenada prestane da raste iz nekog razloga.
Ako želite nauku iza toga, opadanje kose je prirodan proces, jer svaka kosa prolazi kroz ciklus rasta, tranzicije, mirovanja i opadanja. Faza rasta, poznata kao anagena, je prva, a praćena je prelaznom fazom, ili katagenom, kada se rast kose usporava. Faza mirovanja, ili telogen, je kada nema rasta ili opadanja, ali se pripremaju nove vlasi. Poslednja faza je egzogena, tada kosa opada. Nakon toga, ciklus rasta kose, koji može da potraje i do osam godina, počinje ponovo.
Gubitak kose, s druge strane, ometa rast. U nekim slučajevima, rast trajno prestaje. Srećom, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da usporite i preokrenete gubitak kose u mnogim slučajevima.
Kada opadanje kose nije normalno?
Ako redovno perete kosu i primetite da vam opadaju velike grudve kose, a da se paralelno pojavljuju vidljivi delovi skalpa, te da se kosa bitno proređuje na nekim delovima glavezajedno sa proređenim delovima na koži glave, to može biti znak nečeg ozbiljnijeg od redovnog opadanja. U pitanju je prekomerno opadanje, što je poznato kao telogen efluvium. Ovo stanje se često javlja nekoliko meseci nakon stresnog događaja ili bolesti i obično traje nekoliko meseci. Prolazi samo od sebe, ali nije prijatno.
Kako smanjiti opadanje kose?
Dok neki uzroci prekomernog opadanja i gubitka kose prolaze sami od sebe, na druge možemo da utičemo pažljivom rutinom nege. Isprobajte dolenavedene savete i ne ustručavajte se da se obratite profesionalcu za dalje smernice prilagođene vašoj specifičnoj situaciji.
Koristite suvi šampon u umerenim količinama: prekomerna upotreba suvog šampona može začepiti folikule dlake, ometati zdrav rast i na kraju uticati na rast kose. I dalje možete da ga koristite, ali imajte na umu koliko često.
Izbegavajte zategnute frizure: Stalno nošenje zategnutog repa, punđe i čvrste pletenice može da donese stres folikulima dlake, uzrokujući preterano opadanje kose.
Uverite se da jedete uravnoteženu ishranu: hranljive materije poput omega masnih kiselina su neophodne za ishranu kose i podsticanje rasta.
Redovno masirajte vlasište: Masiranjem vlasišta poboljšavate protok krvi do folikula dlake, stimulišući zdraviji rast kose. Studije su pokazale da može pomoći u zgušnjavanju folikula dlake, poboljšavajući gustinu kose.
Budite nežni kada češljate mokru kosu: mokra kosa je elastičnija i podložnija lomljenju, tako da je najbolje izbegavati da je češljate kada je mokra.