6 mitova koji štete vašoj kosi, a vi i dalje u njih verujete

by | jun 19, 2024
mitovi o kosi koji joj štete

Iako smo zasuti informacijama iz beuaty sveta više nego ikad, to ne znači da se ne držimo mitova koji su odavno demistifikovani. Ovo su mitovi o kosi koji, ne samo da nisu korisni, nego joj i štete. 

To što smo neki trik za negu kose čuli desetine puta, nažalost, ne čini ga istinitim. Uz sve influensere, reklamne poruke i svakodnevne vesti iz beauty sveta nekada je jako teško prosuditi koje su informacije prave, a koje nisu. Ovo pitanje možda i ne bi zavređivalo pažnju da mitovi o kosi nemaju štetne posledice: zbog loših saveta kosa može da vam se isuši, skalp  postane masan, a vi se nađete u svojoj  noćnoj mori. Da otkrijemo zajedno koji su to mitovi o kosi koji joj štete.

Mitovi o kosi koji joj štete:

Mit br. 1: Perut se može izlečiti

Perut se sastoji od finih, belih ljuskica na vlasištu i u kosi, a iako postoji obilje šampona protiv peruti, ona se suštinski ne može izlečiti. Njom se samo može upravljati, odnosno možemo smanjiti perut. Ako želite da držite perut pod kontrolom jako je važno da masirate skalp prilikom šamponiranja i da šampon protiv peruti koristiti pri svakom drugom pranju kose.

Mit br. 2: Trebalo bi da izdržite što je duže moguće bez pranja kose

U trendu na TikToku je koncept „treninga za kosu“. Njegova suština je da odlažete pranje kose što je moguće duže. Na taj način trebalo bi da obuzdate proizvodnju sebuma i da učinite kosu manje masnom. Ali…
Da li možete da trenirate kožu lica tako što je nećete umivati?! Ne možete. Isto je i sa kožom glave.  Uzimajući u obzir da je vaše vlasište produžetak kože na vašem licu, redovno pranje kose – onoliko često koliko možete, u zavisnosti od vašeg načina života i stilskih navika – je korisno.
Štaviše, triholozi savetuju da pri isvakom pranju kose pravite dva šamponiranja. Prvo pranje pomaže u uklanjanju prljavštine, ulja i proizvoda za kosu, a drugo osigurava temeljno čišćenje skalpa.
I na kraju, mit je da će često pranje kose „isušiti“ vlasište. Osim ako ne perete kosu šamponom dva ili tri puta dnevno, malo je verovatno da će redovno pranje kose izazvati suvo vlasište.

Mit br 3: Glikolna kiselina je najbolji tretman za ljuskavo vlasište

Svim ženama koje muči perut verovatno je zapao za oko beauty hack sa TikToka koji preporučuje korišćenje glikolne kiseline, odnosno piling tonika pre samog šamponiranja. Iako ovo može da bude prilično efikasno rešenje, triholozi savetuju nešto još bolje: salicilna kiselina protiv peruti.
Kao i glikolna kiselina, salicilna kiselina je takođe hemijski piling, ali je mnogo nežnija za osetljivu, reaktivnu kožu. Osim toga, može dublje prodreti u kožu, razgrađujući naslage uzrokovane mrtvim ćelijama kože, sebumom (uljem) i proizvodima za kosu. Salicilni pilng bi trebalo koristiti najviše jednom nedeljno i posle njega obavezno treba vrhove kose dobro hidrirati. Nakon upotrebe pilinga obavezno je dvostruko šamponiranje i regenerator.

Članak se nastavlja posle reklama

Mit br. 4: Masažeri za skalp su bolji od ručne masaže

Mitovi o kosi zvrde: masažeri skalpa podstiču rast kose. Masažeri za skalp mogu poboljšati protok krvi u vlasište, a veruje se da ova povećana cirkulacija podstiče rast kose. Realno, međutim, malo je verovatno da većina nas masira dovoljno dugo da vidi prave rezultate. Vaši prsti rade jednako dobar posao kao masažeri, a manja je verovatnoća da će vam oštetiti vlasište ili zapetljati kosu.

Mit br. 5: Ulje ruzmarina podstiče rast kose

Upotreba ulja ruzmarina za rast kose je takođe upitna, prema triholozima. Nedostaju klinički dokazi koji bi sugerisali da masiranje vaše glave uljem ruzmarina zaista deluje. Jedna studija je uporedila ulje ruzmarina sa 2% minoksidila — jedinim klinički dokazanim tretmanom za rast kose i tako je rođen jedan od najpopularnijih mitova. Problem je samo što je 2 odsto minoksidila relativno malo – svi proizvodi za rast kose sadrže bar 5% ovog jedinjenja. Ukratko, svaki dokaz koji sugeriše da ulje ruzmarina može da podstakne rast kose verovatno će biti anegdotski, a ne naučni.

Mit br. 6: Pegla i fen su loši za kosu

Ovaj mit o kosi je istinit. Svako izlaganje kose vrelini jednostavno je loše. Ipak, situacija nije tako katastrofalna kao što se obično misli. Dovoljno je da jednom nedeljno koristite maske za kosu koje sprečavaju lomljenje i da redovno hidrirate kosu, pa da izbegnete oštećenja zbog toplotnog stilizovanja.

Članak se nastavlja posle reklama

 

puhhhha/istock/gettyimagesšlus