Oporavak kose nakon izbeljivanja: Evo šta treba da uradite

by | avgust 11, 2023
oporavak kose nakon izbeljivanja

Izbeljivanje koje  radimo da bi nam kosa posvetlila izgleda sjajno, ali ima posledice po našu kosu. Evo kako oporavak kose nakon izbeljivanja treba da izgleda.

Oporavak kose nakon izbeljivanja: Ovo su pravila koja treba da sledite

Ukoliko želite da kosi vratite prirodni sjaj i lepotu i nakon izbeljivanja, potrebno je da se pridržavate nekoliko jednostavnih pravila. Agresivne komponente koje koristite za izbeljivanju, uništavaju pigment u kosi, pa su krhkost, gubitak kose i ispucali krajevi klasične posledice nakon ovakvog postupka. Zato je veoma važno da oporavite kosu na pravi način.

Koristite prirodne maske

Prirodne maske su odličan način da povratite kosi zdrav izgled. U zavisnosti od prirodnih sastojaka, one neguju i hidriraju kosu, a pored toga se lako pripremaju i jednostavne su za nanošenje. Evo recepta za prirodnu masku.

Oporavak kose nakon izbeljivanja: Maska sa želatinom

  • Rastvorite 5 g želatina u 30 ml tople vode i ostavite 15 minuta da nabubri
  • Razbijte žumance u posebnu posudu i dodajte mu kašiku balzama
  • Zagrejte nabubreli želatin i iskombinujte sve sastojke
  • Nanesite masku na kosu i zamotajte je u peškir sat vremena
  • Operite kosu bez šampona

Koristite zaštitu od toplote prilikom stilizovanja

Sušenje kose fenom ili svakodnevno korišćenje pegle bez posebne zaštite takođe uništava vašu kosu.Visoke temperature sagoravju vašu strukturu kose ostavljajući je suvom i beživotnom. Pre korišćenja toplotnih aparata, obavezno nanestie penu za zaštitu od toplote, a nakon procedure možete je navlažiti i kremom u spreju.

Oporavak kose nakon izbeljivanja: Odsecite krajeve

Ispucali krajevi su uvek ružni, naročito ako su suvi i beživotni nakon osvetljavanja. Ako odsečete ispucale krajeve, kosa će izgledati negovanije. Ovo bi trebalo da radite na svaka 2-3 meseca i kosa će verovatno rasti brže.

Članak se nastavlja posle reklama

Upotrebljavajte proteinske filere za kosu

Kako oporaviti izblajhanu kosu: Da li su proteinski fileri za kosu čarobno rešenje?

Konzumirajte vitamine za jačanje i rast kose

Bez obzira koliko su sredstva za zaštitu kose dobra, najbolja nega za lepu i zdravu kosu je unos vitamina u organizam. Nedostatak vitamina uvek direktno utiče na stanje kose, pa je zbog toga veoma važno nadoknaditi njihov nedostatak.

Vitamin A

On je poznat po svojim regenerativnim svojstvima i uspešno se koristi i u kozmetologiji za uklanjanje bora i lečenje akni. Uz pomoć njega ćete smanjiti perutanje kože glave i sprečićete prekomerni gubitak kose. Možete ga naći u šargarepi i pilećoj džigerici.

Članak se nastavlja posle reklama

Oporavak kose nakon izbeljivanja: B vitamini

B1 smanjuje proizvodnju sebuma i štiti od peruti;
B2 hrani vlasi i daje im zdrav izgled;
B3 isporučuje kiseonik i esencijalne elemente u tragovima iz cirkulatornog sistema do folikula;
B5 povećava zasićenost prirodnog pigmenta;
B6 ubrzava regeneraciju;
B7 promoviše proizvodnju kolagena;
B9 podstiče rast nove kose;
B12 sprečava gubitak kose.

Vitamin E

Ovaj vitamin je rastvorljiv u mastima i igra važnu ulogu u sprečavanju procesa starenja. Nazivaju ga i vitaminom mladosti. On stimuliše folikule dlake i odgovoran je za obnavljanje ćelija.

Članak se nastavlja posle reklama

Oporavak kose nakon izbeljivanja: Štitite kosu od sunca

UV zračenje je štetno ne samo za kožu, već i za kosu. Zbog toga je preporučljivo da nosite šešire i proizvode za zaštitu kose od sunca sa filterima koji štite od UV zračenja.

Dakle, oporavak kose nakon izbeljivanja nije lak posao, ali je zaista vredno to učiniti kako biste imali jaku, sjajnu i zdravu kosu. I naravno, budite oprezni da ne izbeljujete kosu previše često.

Sofia Zhuravets/GettyImagesPlus