Ne samo za kožu: Zašto je kosi potreban kolagen?

by | avgust 9, 2024
Ne samo za kožu: Zašto je kosi potreban kolagen?

Kada se spomene kolagen, prvo pomislimo na kožu, ali nije neophodan samo njoj. Zašto je kosi potreban kolagen?

Kolagen i zdravlje kose su jedna od ključnih tema u oblasti kozmetologije. Poznato je da je ovaj prirodni protein odgovoran za zdravlje i snagu naše kože, kose i noktiju. Međutim, sa godinama se smanjuje sinteza prirodnog kolagena, što dovodi do pogoršanja izgleda. Koža gubi čvrstinu i elastičnost, a kosa postaje tanja, suva i lomljiva. Na sreću, postoje efikasne metode za dopunu nivoa ovog važnog proteina.

Zašto je kosi potreban kolagen i šta sve utiče na kvalitet kose

Kolagen se sastoji od aminokiselina, koje su građevinski materijal za keratin, glavni element kose. Stoga, iscrpljivanje njegovog nivoa negativno utiče na zdravlje kose. Pored toga, na pozadini smanjenog kolagena, slobodni radikali lakše oštećuju ćelije folikula dlake, što dovodi do pogoršanja stanja kose. Slobodni radikali su atomi koji uzrokuju oštećenje ćelija, zapaljenje i poremećaj imunološkog sistema.

Kolagen je dizajniran da zaštiti kosu od negativnog uticaja spoljnih faktora i deluje kao antioksidans, sprečavajući oštećenje folikula dlake. Takođe sprečava stvaranje peruti i suvu kožu glave.

Uticaj menopauze na kosu

Tokom perimenopauze i menopauze javljaju se hormonske fluktuacije koje mogu učiniti da kosa izgleda masno ili suvo. Tokom takvih perioda, preporučuje se da promenite uobičajenu rutinu nege kako biste pomogli kosi da se nosi sa promenjenom situacijom. Generalno, tokom menopauze može doći do značajnog gubitka i stanjivanja kose.

Članak se nastavlja posle reklama

Gore opisano stanje naziva se telogen efluvium, kada se odnos ponovo izrasle i izgubljene kose naginje ka ovoj drugoj. Proces takođe može biti uzrokovan okolnostima kao što su stres, anksioznost, ishrana, nedostatak vitamina i minerala. I određeni lekovi, uključujući lekove za terapiju zamene hormona.

Kod žena tokom menopauze primećuje se androgena alopecija, kada gubitak kose počinje od centralnog razdela, otkrivajući kožu glave. Ova bolest se može uspešno lečiti, a izgubljeni folikuli se vraćaju.

Hrana za gustu i jaku kosu

Najvažnija komponenta za održavanje zdrave kose je protein. Stoga, plan ishrane koji sadrži malo proteina ili ga potpuno izbegava može dovesti do problema sa zdravljem folikula dlake. Treba imati na umu da telo ne smatra kosu vitalnim elementom, pa se protok hranljivih materija, uključujući proteine, u folikul dlake dešava poslednji.

Članak se nastavlja posle reklama

Zdrava, uravnotežena ishrana bogata proteinima, zdravim mastima, svežim voćem i povrćem, a saromašna prostim ugljenim hidratima (šećer) je ono što je potrebno vašoj kosi.
U slučaju strogog pridržavanja biljne ishrane, neophodan je stalni dodatni unos različitih vitamina i minerala, na primer, vitamina B12 i gvožđa.

Takođe je vredno obratiti pažnju na dovoljan sadržaj različitih aminokiselina u ishrani, koje pomažu u poboljšanju snabdevanja krvlju korena kose, ubrzavaju metabolizam, stimulišu proizvodnju keratina. Amino kiselina cistein je posebno važna za kosu. Formira jake veze u kosi, što je neophodno za njeno zdravlje i lepotu.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta je još potrebno za zdravu kosu?

Da biste ovlažili kosu i kožu glave, potrebno je da svakodnevno konzumirate dovoljno vode, kao i da održavate raspored spavanja, isključujući redovan nedostatak sna. Stručnjaci takođe savetuju da pratite nivo anksioznosti i stresa, jer to može dovesti do prekomernog gubitka kose i razvoja autoimune bolesti kao što je alopecija areata.

Kako negovati kosu leti

Ako imate farbanu kosu, sunce ne samo da će uzrokovati da boja brže izbledi, već može isušiti kosu i oštetiti strukturu kose. Triholozi savetuju da leti nosite šešir i da koristite proizvode za zaštitu kose od sunca.

puhhha/gettyimages.co.uk