7 sastojaka koje treba da izbegavate ukoliko imate kovrdžavu kosu
Lista sastojaka koje osobe s kovrdžavom kosom treba da izbegavaju zista nije kratka. A evo i zbog čega svaki od njih treba da eliminišete iz upotrebe, ili da bar njegovu upotrebu svedete na najmanju moguću meri.
Sastojci u preparatima za negu kose gotovo po pravilu izazivaju polemike. Koristiti sulfate ili ih izbegavati često je jedno od osnovnih pitanja. S drufge strane, za svaki glas poverenja koji određeni sastojak dobije, izgleda da postoji i neki oprečan stav. Određeni sastojci uvek su štetni, dok drugi postaju problematični usled prekomerne upotrebe. Eksperti vam otkrivaju koje sastojke treba da izbegavate ukoliko imate kovrdžavu kosu.
7 sastojaka koje treba da „precrtate“
Sulfati
Sulfati često dobijaju lošu reputaciju kada je u pitanju kovrdžava kosa. Obično se nalaze u šamponima i zaduženi su za bogatu penu. Oni deluju kao surfaktanti, koji razgrađuju ulja i nečistoće na koži glave i kose. Međutim,eksperti upozoraju da površinski aktivne supstance, koje se koriste u šamponima za dubinsko čišćenje, obično isušuju kosu i kožu glave. Kovrdžava kosa je grublja i suva od ostalih tipova kose, tako da je važno odabrati pravi šampon. Sulfati suvu kosu potencijalno mogu učiniti još suvljom, a studije pokazuju da ponovljeno, grubo pranje može oštetiti kutikulu. Ipak, korišćenje nežnijih oblika sulfata, u pravoj meri, može koristiti svim tipovima kose – zbog uklanjanja prljavštine i ulja. Većina kompanija već je eliminisala najjače sulfate iz svojih proizvoda, kao što su ALS (amonijum lauril sulfat) i SLS (natrijum lauril sulfat).
Parabeni
Parabeni se koriste u mnogim kozmetičkim proizvodima kao konzervansi koji poseduju fungicidna svojstva. No, određene studije pokazale su njihov potencijal za iritaciju. Eksperti kažu da su parabeni efikasni u sprečavanju mikrobne kontaminacije u kozmetici, ali mogu dovesti do alergijskog kontaktnog dermatitisa, zbog čega se sve više izbegavaju u nezi kože i formulacijama za negu kose. Mogućnost iritacije uzrokovane parabenima stvara zabrinutost kod osoba s kovrdžavom kosom. Ovaj tip kose ima tendenciju da bude lomljivija. I gubitak vlasi može biti problem, kao i potencijalana mogućnost za pojavu alergijskog, kontaktnog dermatitisa, što za posledicu može imati gubitak vlasi. Budući da parabeni oponašaju estrogen, postoji i zabrinutost da oni remete hormonske funkcije kod žena, što bi moglo povećati rizik od raka dojke, kao i drugih reproduktivnih problema.
Formaldehid
Moći konzerviranja formaldehida je ono što ga je učinilo popularnim za upotrebu u kozmetičkim proizvodima, gde je rok trajanja od suštinskog značaja za profit. Nije ni čudo što bi, kada biste videli da je on naveden kao sastojak proizvoda za negu kose, zastali, ali da li činjenice podržavaju ovaj strah? Stručnjaci jasni i glasno kažu: „Da“. Formaldehid je čest uzročnik kožnih alergija, posebno kod osoba sa osetljivom kožom. Kao i kod parabena, ova iritacija može intenzivirati probleme s vlasištem i kosom, uključujući i gubitak vlasi. Naime, reč je o potencijalnom kancerogenu. Čak i ako nisu navedeni na listi sastojaka, postoje i druga hemijska jedinjenja koja se razlažu u formaldehid kada su izložena visokoj toploti, kao što su metilen glikol i glioksilna kiselina. Na kraju, važno je napomenuti da se formaldehid najčešće koristi u nezi kose kao sastojak većine hemijskih sredstava za ispravljanje vlasi. Osim što oštećuje kovrdže tokom procesa hemijskog ispravljanja, formaldehid čini kovrdžavu kosu krhkom i podložnom lomljenju.
Silikoni
Silikoni se često nalaze u regeneratorima zbog svoje sposobnosti da zaglade i omekšaju vlasi. Oni formiraju tanak sloj oko kose, koji može sprečiti vodu da uđe ili izađe iz dlake. Eksperti ih opisuju kao „sintetička ulja koja se ponašaju kao ona prirodna.“ Silikoni mogu pružiti određenu korist loknama budući da zadržavaju vlagu i sprečavaju kovrdžanje. U početku, oni mogu ostaviti kosu svilenkastom i glatkom. Međutim, usled kontinuirane upotrebe, oni će se nakupljati na kosi i otežati je.
PROČITAJTE I…Kako da odaberete pravi tip ulja za svoje kovrdže?
Alkoholi
Pre nego što razgovaramo o alkoholima u proizvodima za kosu, važno je razlikovati da postoje masni alkoholi i alkoholi za sušenje. Većina proizvoda sadrži masne alkohole, poput cetil i cetearil alkohola, koji su dobri za kosu jer održavaju vlasi mekim i hidratizovanim. Međutim, postoje i drugi alkoholi koji imaju potencijal da iritiraju kožu glave i utiču na kovrdžavu kosu. Alkoholi za sušenje, poput propanola, mogu učiniti već suvu, kovrdžavu kosu još krhkijom i podložnijom oštećenju. Pored toga, neki alkoholi imaju potencijal da iritiraju kožu glave. Benzil alkohol često se koristi kao konzervans u proizvodima s mirisom. Ima potencijal da izazove kontaktni dermatitis te, kao takav, može oštetiti kožu i skalp.
Salicilna kiselina
Ugledati salicilnu kiselinu na listi satojaka za negu kose moglo bi da vas iznenadi, posebno ukoliko ste je samo koristili za lečenje akni. Iako se o njoj najčešće govori kao o sastojku za negu kože, salicilna kiselina je zapravo efikasan tretman i za određena stanja kože glave. Studije su pokazale da ona pruža koristi osobama koje se bore sa psorijazom, ekcemom, pa čak i s peruti na koži glave. Uprkos prednostima koje salicilna kiselina ima za ova stanja kože glave, to možda nije nešto što osobe sa kovrdžavom kosom sebi mogu priuštiti. Naime, sastojci poput salicilne kiseline pomažu u uklanjanju viška masnoće sa vlasišta i kose, ali oni dodatno mogu isušiti već suve vlasi. Ako imate bilo koji problem s vlasištem i vaše lokne „pate“ zbog tretmana na bazi salicilne kiseline, razgovarajte sa svojim dermatologom o tome koje druge opcije su vam dostupne.
Mirisi
Ne može se poreći da miris proizvoda igra ključnu ulogu pri odlučivanju da li da ih koristimo ili ne, posebno na kosi. Miris može da vas navede da kupite određeni proizvod, ali on potencijalno može i da naškodi vašim loknama (i zdravlju). Eksperti upozoravaju da veštački miris može da izazove iritaciju kože kod određenih pojedinaca, posebno ako je miris ftalat – ovaj poseban sastojak kategorisan je kao kancerogen i poznato je da prekida endokrinu i reproduktivnu funkciju. Iritacija kože može biti štetna po zdravlje kose i vlasišta, sa posledicama u rasponu od bola i svraba do gubitka vlasi.
Svakako, ako ste zabrinuti za zdravlje svoje kose ili kože glave, na sva vaša pitanja najbolje će odgovoriti dermatolog, te se ne libite da zatražite stručnu pomoć.