Gljivice na noktima na nogama: Saveti koji stvarno pomažu (i koje žene često zaborave)
Gljivice na noktima na nogama, poznate i kao onihomikoza, predstavljaju vrlo čest, ali često potcenjen zdravstveni problem. Iako na prvi pogled mogu delovati kao isključivo estetski nedostatak, gljivične infekcije noktiju mogu izazvati brojne neprijatnosti – od zadebljalih i lomljivih noktiju, do bola pri hodu i širenja infekcije na okolnu kožu. U nekim slučajevima, posebno kod osoba sa oslabljenim imunitetom ili hroničnim bolestima poput dijabetesa, gljivične infekcije mogu prerasti u ozbiljnije komplikacije koje zahtevaju dugotrajnu medicinsku negu. Mnogi od nas godinama ignorišu prve simptome gljivica, pokušavajući da ih prikriju lakom ili izbegavajući otvorenu obuću. Međutim, rana dijagnoza i pravilno lečenje su ključni za uspešno uklanjanje infekcije i sprečavanje njenog širenja. U nastavku saznajte zašto gljivice nastaju, kako ih prepoznati, lečiti i najvažnije – kako ih sprečiti.
Zašto nastaju gljivice na noktima?
Razlog za učestalost ove infekcije leži u prirodi samih gljivica – one uspevaju u toplim, vlažnim i mračnim uslovima, kakve često pružaju obuća i čarape koje nosimo tokom celog dana. Zbog toga su nokti na nogama daleko češće pogođeni nego oni na rukama. Gljivice se razmonžavaju u toplim, vlažnim i zatvorenim sredinama – upravo onakvim kakve stvaraju znojne čarape i neprozračna obuća. Najčešći uzroci gljivica na noktima uključuju:
Loša higijena stopala
Nošenje zatvorene obuće duže vreme
Oštećenje nokta (povrede koje otvaraju put infekciji)
Hodanje bosih nogu po javnim tuševima ili bazenima
Slabiji imuni sistem
Hronične bolesti poput dijabetesa
Infekcija obično počinje kao mala bela ili žuta mrlja ispod nokta, a vremenom nokat postaje zadebljan, promeni boju, postane lomljiv, a u težim slučajevima može se i odvojiti od nokatnog ležišta.
Kako se rešiti gljivica na noktima?
Lečenje može biti uporno, ali uz doslednost je moguće eliminisati infekciju. Postoje tri glavna pristupa:
Lokalna terapija – kreme, gelovi, lakovi i serumi sa antimikoticima (npr. terbinafin, klotrimazol).
Oralna terapija – lekovi koje propisuje lekar (npr. itrakonazol, flukonazol), posebno kod težih slučajeva.
Tretmani u ordinacijama – laserska terapija ili profesionalno čišćenje zaraženog nokta.
Važno je napomenuti da terapija traje duže – često i nekoliko meseci, jer nokat mora izrasti potpuno zdrav.
Kako sprečiti pojavu gljivica?
Prevencija je ključna! Stoga, saveti su da održavate stopala čistim i suvim. Ukoliko nosite čarape leti, redovno ih menjajte, a ukoliko vam se stopala znoje, periodično, tokom dana, ih obrišite ubrusom ili papirnim maramicama. Nosite pamučne čarape i prozračnu obuću i izbegavajte da hodate bosi po javnim mestima. Nemojte deliti pribor sa pedikir ni sa kim i redovno ga dezinfikujte nakon svakog korišćenja. Takođe, uverite se da vam je obuća uvek suva i dezinfikujte je, naročito papuče i sandale. Koristite puder za noge, kao i sredstva za dezinfekciju obuću, a za prvu pomoć možete koristiti i gel gljivice na noktima. Ipak, savet je da pre upotrebe ipak konsultujte lekara ili farmaceuta.
Kada posetiti lekara?
Ako primetite promene na noktu koje traju duže od nekoliko nedelja, ako se nokat deformiše, zadeblja ili širi infekcija na više noktiju – vreme je da posetite dermatologa. Samolečenje često nije dovoljno, posebno kod hroničnih infekcija.
Rano reagovanje i pravilna nega mogu sprečiti širenje gljivica i ubrzati oporavak nokta, pa se nikako ne preporučuje ignorisanje simptoma.
Foto: Instagram/@arfnails, smythsisters, millymason_