Sigurno vam se bar jednom desilo da prvi put obujete omiljene letnje sandale, uživate u prvim toplim danima, a već nakon kratke šetnje osetite neprijatno peckanje na peti ili između prstiju. U početku to deluje bezazleno, ali kako dan odmiče, javlja se crvenilo, bol i na kraju – žulj koji vam potpuno pokvari raspoloženje. Letnja obuća, koliko god delovala lagano i udobno, često može postati pravi izazov za vaša stopala, posebno kada se nosi na bosu nogu prvip ut tokom sezone ili ako je nova i još se nije razgazila. Dobra vest je da postoji niz jednostavnih i praktičnih rešenja koja vam mogu pomoći ne samo da sanirate već nastale žuljeve, već i da sprečite njihovu pojavu u budućnosti. U nastavku vam donosimo proverene savete kako da vaše letnje šetnje prođu bez bolnih neprijatnosti, a vaša stopala ostanu zdrava, negovana i spremna za svaki korak. Evo kako da žuljevi od sandala više ne budu problem tokom leta.
Zašto uopšte nastaju žuljevi od sandala?
Razlozi za ovu neprijatnu pojavu su mnogobrojni, a najčešći uzroci su pojačano trenje kože direktno na materijal sandala. Taj kontakt uzrokuje mikrooštećenja koja se naposletku pretvaraju u žuljeve. Uz to, toplota podstiče znojenje stopala, a vlaga omekšava kožu i čini je podložnijom nastanku rana i žuljeva. Ali ne očajavajte, i dalje možete da uživate u omiljenoj obući tokom leta, samo je potrebno obratiti posebnu pažnju na neke korake. Evo o čemu se radi.
Kako se rešiti postojećih žuljeva?
Ako se žulj već formirao, prvo i najvažnije je da ga ne bušite, osim ako nije izuzetno bolan. U tom slučaju, igla mora biti sterilna, a koža očišćena antiseptikom. Idealno je žulj ostaviti netaknutim, jer koža iznad njega štiti od infekcije. Pokrijte ga sterilnom gazom ili flasterom kako biste sprečili dalje trenje. U apotekama se mogu naći hidrokoloidni flasteri koji ne samo da štite već i ubrzavaju zarastanje žuljeva. Oni stvaraju vlažno okruženje koje omogućava koži da se brže regeneriše. Koristite umirujuće kreme ili gelove na bazi aloe vere, kamilice ili pantenola. Ove supstance smiruju iritiranu kožu i ubrzavaju regeneraciju. Takođe, redovno hidrirajte stopala kako bi koža bila meka i otpornija na trenje.
Kako sprečiti nastanak žuljeva?
Sandale treba da budu od prirodnih materijala poput kože ili platna, jer omogućavaju koži da diše i smanjuju trenje. Izbegavajte obuću koja ima grube šavove ili metalne ukrase na mestima gde dodiruju kožu. Ako ste kupili nove sandale, nemojte entuzijastično da ih odmah nosite ceo dan. Potrebno je vreme da se noga navikne, pa ih prvo nosite kod kuće na maksimum sat vremena. Ovo će pomoći da se obuća prilagodi obliku stopala.
Redovno perite i sušite stopala, a višak zadebljale kože uklanjajte turpijom. Mekša koža manje je podložna stvaranju žuljeva.
Prva pomoć pri nastanku žuljeva
Uz gorespomenute flastere, kreme i gelove, postoje i stikovi, puderi i kreme, kao i maske, koje se nanose na mesta sklona žuljevima – peta, bočne strane stopala ili prsti. Oni stvaraju zaštitni sloj koji umanjuje trenje između kože i sandala. Mekani silikonski jastučići za pete i tabane mogu znatno smanjiti pritisak i trenje. Takođe pomažu u stabilizaciji stopala unutar sandala. Žuljevi od sandala nisu retkost, ali uz pravilnu negu i prevenciju, moguće ih je potpuno izbeći. Stoga, probajte da ove letnje sezone izbegnete sve neprijatnosti koje su propraćene nastankom žuljeva uz naše savete.
Foto: Leeloo The First/pexels, Ron Lach/pexels, Instagram/@lisonseb