Slovenske pletenice, poznate i kao Slavic braids, poslednjih godina doživljavaju pravi preporod, kako na modnim pistama tako i na društvenim mrežama. Ovaj tradicionalni način oblikovanja kose, koji vuče korene iz bogate kulture slovenskih naroda, postao je ne samo simbol ženstvenosti i prirodne lepote, već i praktično rešenje za letnje dane. U nastavku vam otkrivamo koje sve varijante postoje i naravno, kako da ih napravite i same ove letnje sezone.
Šta su slovenske pletenice?
Pletenice su od davnina imale duboko simbolično značenje među Slovenima. Mlade devojke su nosile jednu pletenicu kao simbol neudanosti, dok su udate žene nosile dve, često ukrašene cvećem, trakama ili perlicama. Pletenje kose bilo je deo rituala i porodičnih okupljanja, a verovalo se i da pletenice čuvaju pozitivnu energiju i štite od zla.
Danas se slovenske pletenice (slavic braids) sve češće viđaju kao deo boho ili etno stila, a njihova popularnost raste upravo zato što uspešno kombinuju estetiku i funkcionalnost. U letnjim mesecima, kada su visoke temperature i povećana vlaga, pletenice su idealan način da kosa ostane uredna, bez potrebe za stalnim stilizovanjem. Uz to, štite kosu od oštećenja izazvanih suncem i slanom vodom.
Kako se prave slovenske pletenice?
Izrada slovenskih pletenica može delovati komplikovano, ali uz malo vežbe postaje zabavna rutina. Najčešći stilovi uključuju klasičnu pletenicu, riblju kost, pletenice oko glave ili složenije frizure koje kombinuju više tehnika. Ključ je u urednom razdvajanju sekcija i čvrstom, ali ne previše zategnutom pletenju. Dodaci poput cveća, svilenih traka ili tradicionalnih šnalica mogu dodati autentičan i svež izgled.
Priprema kose
Operite kosu i dobro je osušite (ili koristite blago vlažnu kosu za bolju postojanost).
Počešljajte kosu kako bi bila glatka i bez čvorova.
Po želji, dodajte malo pene ili teksturne kreme za lakše oblikovanje.
Razdeljak
Napravite razdeljak na sredini ili sa strane, u zavisnosti od željenog izgleda.
Ako želite klasičan izgled, podelite kosu na dve jednake sekcije.
Pletenje pletenica
Odaberite stil: obična pletenica, francuska (koja se plete uz teme), holandska (izvrnuta francuska), riblja kost itd.
Pletite ravnomerno, pazeći da sekcije budu jednake širine. U tradicionalnim slovenskim stilovima, pletenice idu niz leđa ili se pletu oko glave kao venac.
Za dodatnu sigurnost naprskajte pletenice lakom za kosu.
Dodavanje ukrasa (opciono)
Upletite svilene trake, končiće u bojama, perle ili cveće tokom pletenja.
Slovenske devojke su često stavljale crvene ili zlatne trake, što je imalo simbolično značenje (život, snaga, zaštita).
Završetak
Osigurajte kraj pletenice gumicom ili trakicom.
Po želji, lagano raširite pramenove pletenice da bi izgledala punije (tzv. pancake efekat).
Fiksirajte frizuru lakom za kosu ako treba da traje duže.
Popularni slovenski stilovi pletenica
Venac oko glave – francuske pletenice koje idu u krug, poput krune.
Dvostruke pletenice – dve simetrične pletenice sa trakama, često nošene uz narodne nošnje.
Višestruke tanke pletenice – više sitnih pletenica spojenih u jednu veću.
Pored praktičnosti, slovenske pletenice odišu prirodnom elegancijom i mogu se prilagoditi gotovo svakom stilu — bilo da je reč o dnevnoj šetnji po plaži, letnjem festivalu ili večernjem izlasku. One su spoj prošlosti i sadašnjosti, jednostavnosti i simbolike, a svaka pletenica može pričati svoju priču.
Zahvaljujući svom kulturnom nasleđu i univerzalnoj privlačnosti, Slavic braids danas nisu samo modni trend, već i način da se povežemo sa sopstvenim korenima — na najlepši mogući način.
Foto: dm, Instagram/@musume_adel, nikka_gerboc, warkoczyki_warszawskie,