Kako pravilno sušiti kosu fenom? Evo odgovora svetskog stručnjaka!

by | jun 22, 2023
Kako pravilno sušiti kosu fenom

Naučite kako pravilno sušiti kosu fenom prateći uputstva hair stručnjaka.

Da li ste znali da je prirodno sušenje kose mnogo opasnije od feniranja? A činjenica da odlazak u krevet mokre glave znači da je put do ispucanih krajeva skraćen na minimum? Tim Mur, naučnik sa Univerziteta u Kembridžu, triholog, već nekoliko godina istražuje proces sušenja kose te je na kraju napisao detaljna uputstva kako se to pravilno radi.

Kako pravilno sušiti kosu fenom

Dr Mur kaže da je „prirodno sušenje“ najgora stvar koju možete učiniti svojoj kosi. On to objašnjava ovako. Kontakt kose sa vodom od prvih sekundi na molekularnom nivou menja strukturu vlasi, inače, ne najjednostavniju. Svaka vlas predstavlja složenu strukturu. Pre svega, ima spoljašnji zaštitni sloj (kutikulu), koji se sastoji od nekoliko slojeva izduženih keratinizovanih ćelija.

Glavni deo kose je korteks, formiran od čistog proteina- karotena. Odgovoran je za volumen kose (genetski određen) i njenu boju (hemijski procesi promene pigmenta se dešavaju u korteksu). Centralni element kose je medula, koja je odgovorna za toplotnu provodljivost (naši pramenovi se zagrevaju ili hlade u zavisnosti od temperature medule).

Šta se dešava kada operemo kosu ili samo smočimo kosu?

Pokušajte da se zamislite unutar kuće sa krovom koji prokišnjava: kada je kosa u pitanju, vaša uloga će biti korteks. Zbog vode, korteks nabubri, a kosa se povećava u zapremini. Bilo bi lepo da nije postao veoma krhak i gotovo bespomoćan, jer su folikule vlasi, omekšane, potpuno otvorene.

Članak se nastavlja posle reklama

Ono što je najvažnije, što duže ostavljamo kosu vlažnom i što duže traje kontakt sa vodom, ona nastavlja da bubri, „razvlačeći“ jadnu kutikulu. Istovremeno, svako pranje, praćeno polaganim sušenjem, stavlja na test zaštitni sloj kose, izazivajući pojavu pukotina u zaštitnom sloju. „Sažalite se na svoju kosu“, ubeđuje Tim, “ osušite je odmah nakon pranja“.

Kako da tanka kosa postane gušća

Druga strašna greška koju savetuje da izbegava je odlazak u krevet mokre kose. Da, da bismo uštedeli vreme, često idemo u krevet čim operemo kosu. Na taj način možete oštetiti kosu, čija će korekcija trajati mnogo meseci. Šta je ovde zapravo problem? U snu pravimo nevoljne pokrete, uključujući i puzanje sa glavom po jastuku – ovo trenje je dovoljno snažno i može dovesti do proređivanja i lomljenja kose (uopšteno govoreći, ovo je otprilike isto kao da ste izašli iz kuće sa mokrom kosom, stavljajući šešir ili kapu na glavu).

Članak se nastavlja posle reklama

Inače, vremenski uslovi u velikoj meri utiču na kvalitet sušenja: visoka vlažnost će odmah svesti na nulu sve napore u vezi sa stilizovanjem – koristite sprej za zaštitu od toplote da biste smanjili njegov efekat na kosu. Testovi koje je sproveo dr Mur pokazali su da, koliko god je teško poverovati, naša kosa se najbolje oseća zimi – po hladnom, vedrom danu na nula stepeni.

Kako pravilno sušiti kosu fenom i kako je negovati?

Što se tiče proizvoda za negu kose, doktor je iznenađujuće lojalan, savetujući da se fokusirate na prosečnu kategoriju cena. On uverava da su i luksuzni proizvodi i masovno tržište testirani u laboratorijskim i terenskim uslovima. Ispostavlja se da „luksuzne skupe boce” ne vrede tolike previsoke cene. Naravno, ni super jeftini proizvodi neće učiniti da vaša kosa izgleda sjajno. Rezime: izaberite „zlatnu sredinu“ ─ ostavljajući brend srednje kategorije (međutim, na vama je da odlučite).

Članak se nastavlja posle reklama

Dakle, potkrijepljeni znanjem, krenuli smo da sušimo kosu na nov način – ispravno i bez štete:

U uslovima stalnog vremenskog pritiska, kada jedva imamo vremena da operemo kosu, pokušavamo da brzo uzmemo u ruke fen. „Usporite“, savetuje dr Mur. Prvo morate nežno osušiti kosu peškirom: umotajte je oko glave, uhvatite dužinu kose i lagano masirajte kako biste apsorbovali glavni višak vlage.

Ne preporučuje se češljanje mokre kose, ali se morate pripremiti za sušenje. Koristite češalj ili četku sa velikim retkim zubima i polako provlačite kroz kosu od vrhova do korena (tačno u ovom – suprotnom – smeru). Ako vam se kosa i dalje jako zapetlja, pokušajte sa ovim: prođite kroz nju fenom sa hladnim vazduhom nekoliko minuta i „očešljajte“ vlasi prstima.

Korišćenje termalnih uređaja za rad sa mokrom kosom može biti pogubno za njih. Zamislite šta se dešava sa vodom na najvišim mogućim temperaturama: ona se pretvara u paru, koja se širi. Kapljice vlage koje preostaju unutar kose, kada se zagreju, mogu bukvalno da se razbuktaju, te praktično spaljuju njen sadržaj. Ovde postoji samo jedan savet: koristite sprejeve za zaštitu od toplote nakon sušenja i pre stilizovanja i izbegavajte temperature iznad 210 stepeni – to u velikoj meri šteti i  boji i kvalitetu vlasi.

Lepota i zdravljeYakobchukOlena/iStock/Getty Images Plus via Getty Images




Kliknite na video da saznate više: