![Pre i posle: Transformacija starog stana sa otvorenim konceptom Pre i posle: Transformacija starog stana sa otvorenim konceptom](https://casadesign.rs/wp-content/uploads/2025/02/pexels-gabriela-pons-55955633-7851904-1024x660.jpg)
Hijalurnoska kiselina za kosu je novi hair trend koji ima brojne benefite
![Hijaluronska kiselina za kosu](https://www.lepotaizdravlje.rs/wp-content/uploads/2025/01/GettyImages-2174086123.jpg)
Ne biste to zamislili, ali hijaluronska kiselina za kosu nam je bila potrebna sve ovo vreme!
Uloga različitih kiselina na koži je dobro poznata i ima dokazane studije. Ako govorimo o najkorišćenijoj, hijaluronskoj kiselini, ne možemo da ostavimo po strani njenu hidratantnu moć, jer je sposobna da „uhvati“ i do hiljadu puta svoje težine u vodi. Takođe, ova kiselina „ispravlja“ bore upravo zahvaljujući tom efektu „punjenja“.
Kada govorimo o drugim kiselinama, kao što su alfa hidroksi kiseline (AHA), mislimo na druge vrste pilinga dizajnirane da poboljšaju izgled kože, svaki na drugačiji način. To su molekuli rastvorljivi u vodi dobijeni iz šećerne trske, u slučaju glikolne kiseline, ili iz drugog voća: citrusi (pomorandže ili limuna), mlečna kiselina dobijena bakterijskom fermentacijom glukoze, jabučna kiselina iz jabuke ili azelaična kiselina, iz pšenice ili raži…
Postoji još jedna vrsta kiselina koje se nazivaju beta hidroksi kiseline (BHA), rastvorljive u ulju i odgovorne za podsticanje rasta novih ćelija kože pilingom površinskog sloja. Na koži se koriste za ublažavanje osetljivosti, otklanjanje začepljenja pora i smanjenje upale usled akni ili crvenila usled rozacee, zbog čega su idealni kao antiinflamatorni preparati za masnu kožu. Najpoznatija je salicilna. Na nivou kože, dakle, put je dug i u zavisnosti od potreba svake kože, određena vrsta kiseline stupa u akciju.
Međutim, nedavno je nauka dala novo priznanje kiselinama: njihovoj sposobnosti da poboljšaju stanje kože glave i vlakana kose.
Hijaluronska kiselina za kosu
HA deluju uglavnom tako što razbijaju veze između ćelija stratum corneuma, najudaljenijeg sloja kože. Skalp je deo kože, tako da razbijanjem ovih veza postižu dve stvari, suštinski: eliminisanje najstarijih ćelija, stimulisanje pojave novih i promociju ulaska proizvoda koji se primenjuju lokalno. skalp sa većom proizvodnjom sebuma, oni pomažu u kontrolisanju i osiguravaju da se pravilno eliminiše, takođe nam pomažu da eliminišemo otpad, a oni su među uobičajenim sastojcima u helantnim proizvodima (onim koji se koriste za hvatanje teških metala; i druge nečistoće iz vode i kozmetičkih formula, što poboljšava efikasnost proizvoda.)
Ali nema samo vlasište ima koristi od delovanja kozmetičkih kiselina: i vlasi. Zajednička karakteristika je njihova sposobnost da poboljšaju teksturu i hidrataciju kose, dok na koži glave doprinose održavanju čistoće . I pored toga, one nisu pogodne za svakoga: osobe sa osetljivijim skalpovima ili oni sa većom vaskularnošću moraju biti oprezni.
Glikol eksfolira kožu glave, pomaže u otčepljivanju pora i podstiče obnavljanje ćelija; koristi se u šamponima i tretmanima za kožu glave. Sa druge strane, salicilna kiselina prodire u pore i idealna je za lečenje problema kao što su perut i seboroični dermatitis. Takođe ga nalazimo u šamponima i tretmanima za kožu glave. Mlečna kiselina je još jedna koja pruža prednosti kosi, u osnovi piling i hidrataciju.
Sa svoje strane, hijaluronska kiselina ima funkciju sličnu funkciji kože u kosi: hidrira glavu i vlakna , a pored toga što je najpopularnija kiselina u kozmetici za kosu (šamponi, maske, serumi i balzami). je osnova dugotrajnih tretmana koji se primenjuju u frizerskim salonima za vlaženje, uklanjanje kovrdžanja , jačanje vlakana, produženje boje u slučaju farbanja, osvežavanje lokna i održavanje skalp sa uravnoteženim pH i bez perutanja. Savet dermatologa: nanesite kiselinu na vlažnu ili mokrukosu i uparite sa jojobinim ili arganovim uljem ako je kosa suva, ili sa kolagenom i proteinima (kao što je keratin) u slučaju slabe kose.
Nedavno su, procedure sa salicilnom kiselinom takođe profesionalno ugrađene za dubinsko čišćenje vlasišta i alfa hidroksi kiselina kao što su mlečna ili limunska kiselina za revitalizaciju kose. U salonima su osmislili masku na bazi glikola misleći na kosu koja je vremenom izgubila prirodni sjaj, farbanje ili izbeljivanje.
Kosi je potrebna dodatna nega, jer hemikalije u proizvodima za kosu ponekad igraju trikove. One takođe utiču na rutinu peglanja ili toplotnog uvijanja (s tim što u zamenu postižemo izgled trenutnog zdravlja za suvoću ili ispucale vrhove na duži rok takođe može dovesti do suvoće, gubitka volumena ili opadanja kose, a sve je to povezano sa tim gubitkom sjaja. Da se to izbegne, ne postoji samo jedna stvar. Idite na tretmane kod frizera, ali nastavite sa tretmanima hidratacije i zaštite kod kuće, poput onih koji sadrže glikolnu kiselinu.
Piling kože glave, da ili ne?
Kozmetička ponuda je sve šira u svim oblastima, a na kosi su poslednjih godina umnožili specifični pilingi. Potreba ili marketing ? Skalp je koža, a ovaj korak pomaže u uklanjanju nakupljanja proizvoda, mrtvih ćelija i viška masnoće, čiji se ostaci lakše akumuliraju nego u drugim delovima našeg tela zbog prirode same kose upotreba pilinga za kosu može promovisati zdravije okruženje za rast kose i poboljšati efikasnost drugih proizvoda, što je daleko od toga da bude marketinška strategija, već vredan korak.
Pilingi za kosu, bilo hemijski, fizički ili enzimski, pomažu da eliminišemo rožnati sloj i dubinski očistimo kožu glave, posebno kod masnijeg vlasišta, kovrdžave kose i ljudi koji koriste veliki broj proizvoda kao što su pene, ulja, lakovi i preparati za zaštitu od toplote.
pomoćnica urednice, aleksandra.dudvarski@color.rs /
Diplomirani žurnalista i iskusni veb urednik. Tokom karijere radila je kao glavni urednik magazina “Moja kosa”, pomoćnik urednika magazina “Bravo” i glavni urednik portala Bravo.rs, pomoćnik urednika magazina Natural Health, te urednik portala marieclaire.rs. Poslednje tri godine angažovana je kao veb urednik na lepotaizdravlje.rs. Iskusna novinarka, koja itekako ume da se našminka. Ako imate pitanje u vezi sa makeupom – ona će imati odgovor.
Najnovije sa CasaDesign portala
Nastavite da čitate
![Kako vratiti sjaj suvoj kosi?](https://www.lepotaizdravlje.rs/wp-content/uploads/2023/06/GettyImages-486812342-300x300.jpg)